Prima pagină APICULTURA GENERALA ASA NU ! POVESTI ADEVARATE !

O rubrica care cuprinde nereusitele, rateurile , capetele'n gura,cuiele'n talpa,banii aruncati in vant,pasul pe loc, etc.Adica o rubrica in care fiecare, sa-si povesteasca patanile de apicultor .

roi plecat din stup

Mesajde ves.lucian.zabrani » 11 Iun 2012, 20:57

dupa ce am primit primul roi de la FLORINELU , la o saptamana merg dupa al doilea !!!
roiul in pom !!! unul mai sus , mare si unul mai jos , mult mai mic !!! la ambii le-am facut poza pe pagina mea personala !!!
il duc acasa la Zabrani si plec la Arad !!! marti cand m-am intors , albina doar pe o rama !!! mult mai putina fata de cata am adus de la FLORINELU !!! banuiesc ca a ramas roiul cel mic si a plecat cel mare !!! din fericire am vazut o matca tanara !!! i-am dat o rama cu puiet capacit de la celalalt ca arata groaznic !!! acuma arata binisor !!! matca a inceput sa ponteze si vreau sa-l vad mare !!!
alta patanie !!! vineri seara aduc 5 roi de la Slatina de Mures in cosnite !!! distanta 100 km !!!
sambata i-am scuturat in lazile pe 6 rame pe care le-ati vazut pe pag.mea pers. !!!
astazi numai 4 la apel !!!unul a disparut !!! a taiat-o !!!
ca sa fie patania si mai zdravana va spun ce a patit prietenul meu cu care am fost dupa roi si care a luat si el 4 !!!
mai are 3 !!!
au iesit in fata stupului , au facut zarva mare pe langa cosnitele in care au fost adusi si au luat-o la sanatoasa !!!
cosnitele erau in garajul care inca nu are usi , la vreo 50 de metri de fundul gradinii unde sunt stupii !!!
roii au primit sirop sambata seara cam 300 de grame fiecare !!!
lamuriti-ma si pe mine de ce au taiat-o , ca eu nu pot sa inteleg !!!
prima solutie am primit-o !!! trebuie pus atata sirop cat sa nu poata duce !!! 2 , chiar si 3 litri !!!nu mai lasa mancarea si nu mai pleaca !!!
am inteles daca am inteles bine ca 10 kg de albina poate duce in zbor 1 kg de sirop !!!
dati-va cu parerea va rog !!!
sanatate maxima !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
ves.lucian.zabrani

roi plecat din stup

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: roi plecat din stup

Mesajde Alexu » 11 Iun 2012, 22:26

1 Daca ai unit roiurile dp crengi , era logic ca unul din ei sa-ti plece . Ele deja se organizasera in 2 familii
2 Daca lor nu le-a placut mirosul supului , sau stupul .. s-au carat , Au plecat sa gaseasca ceva mai bun
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Alexu

Mesajde Mircea_63 » 12 Iun 2012, 00:09

Luciane, sa ma ierti de vei vrea ca sa ma certi :D da` eu nu stiu daca am inteles bine. Roii aia de la d-l Florinelu i-ai pus impreuna in acelasi stup? Adica i-ai unificat? :?:
Despre roiul de la mosu, cel care a roit-o...ce l-o fi apucat? Tu de cate stele le oferi cazarea? Ai si masa inclusa? Sau macar micul dejun? :lol: Tu stii mai bine, dar gandeste-te...o fi fost stupul cu oarece mirosuri? Era mai bine sa-l fi frecat pe dinauntru cu Voiosnita-Albinelor?
Chiar azi imi povestea un amic stupar ca el lasa stupii goi in stupina si chiar pune in ei resturi de capacela, il unge pe interior cu miere si se trezeste cu cate un roi strain in lada. Cercetasele din stupi cu ganduri de roire dau de el, dau alarma si zicea ca in fiecare vara are roiuri cadou.
Oare e bine sa le dai o rama cu puiet necapacit stiind ca nu parasesc puietul? Ma intreb si eu, ca experienta n-am. Chiar m-as bucura ca din patania ta sa iasa niste concluzii utile.
Abraham Lincoln. Imperial.
Mircea_63

Mesajde cristi_vidican » 12 Iun 2012, 07:51

Draga Lucian,
Apicultura nu e usoara, dupa cum stii. Eu am o vorba atunci cand ma apuc de o treaba, vorba care se confirma imediat: lucrurile nu sunt niciodata simple.
Cu roii secundari e mai greu. De multe ori pleaca fara sa stii de ce.
Te inteleg ca am trecut si eu prin pierderi de roi. Anul acesta am pierdut unul mare de tot. Am crezut ca intr-un stup am lasat doar o botca, dar erau mai multe. Asa ca si-a luat valea. In fiecare an pierd cate unul (o sa-i para lui rau, ca stapan mai bun ca mine nu exista, dar va fi prea tarziu) si am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea ca exista si pierderi.
Ai vazut vreodata cum arata fața unui apicultor care tocmai pierde un roi în zbor?
Sa-ti mai zic ceva: primii mei 2 roi care mi i-a dat bunicul si i-a bagat in lada, a doua zi nu mai era nici unul. Asa am inceput eu apicultura. Imi amintesc si acum acel moment in care am zis ca apicultura nu-i de mine. N-a fost sa fie asa.
La cati stupi te opresti anul asta?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde Mircea_63 » 12 Iun 2012, 09:22

Cristi, fara sa stii, mi-ai adus o mare alinare.
Saptamana trecuta eram anuntat ca au roit. Desi am facut raliu 80 km pana acolo, plecasera cu foarte putin timp inainte de a ajunge acolo. Atata am fost de necajit si furios...ma gandeam serios ca ceva nu-i in regula cu mine. Chiar pe bune ma gandeam ca n-ar strica sa ma vada un psihiatru. Incercam sa rationez, la urma urmei daca socoteam in bani paguba, apoi am avut pagube mult mai mari si nu m-am necajit nici pe departe atat, dar erau "albinele mele" si ma infuria ca au plecat, de parca mi-ar fi fugit amanta cu altul. Chiar asa, eu le suport intepaturile, le bibilesc, ma sacrific sa le fie cat mai bine si ele pleaca asa...Nu-mi pasa daca as fi cheltuit dublul valorii lor in bani, sa nu plece!
Citind cele scrise de tine, m-am linistit. Poate n-am chiar asa rau cu capul ci e reactia obisnuita a stuparului caruia ii pleca tai-tai primul roi. La urmatoarele voi fi ceva mai linistit!
Mircea_63

Mesajde cristi_vidican » 12 Iun 2012, 10:47

Mircea_63 scrie:Cristi, fara sa stii, mi-ai adus o mare alinare.

Mircea,
Ma bucur sa stiu ca ti-am mai alinat durerea. Ca stiu si eu cum e. Am mai scris undeva despre primul roi care l-am pierdut. Se pusese la un vecin intr-un dud. Sus de tot. M-a chemat mama sa-l vad. Am mers dupa scara si cand sa ma apropii de dud, roiul pleca. A plecat peste o zona de case si l-am pierdut repede din vedere. L-am cautat prin toata zona. Intrebam pe toata lumea daca n-a vazut un roi :lol: Nu l-am mai gasit.
Ca in orice domeniul al agriculturii, sunt si pierderi si trebuie sa le intelegi ca parte normala. Important e sa ai si realizarei, care te vor face sa treci mai repede peste pierderi. Dar, treaba cu apicultura e mai grea pt ca intervine aici pasiunea mare a apicultorului. Durerea e direct proportionala cu dragostea.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde Alexu » 12 Iun 2012, 11:42

Roiurile le pierzi din neatentie , din 2005 pana acum intr-un singur an mi-au roit in mod natural . Au fost doar 3 roiuri pentru ca ratasem 2-3 botci ( plus anu 2 de apicultura cand a venit un ,, maestru stupar '' si mi i-a facut praf , asta nu se pune) . Dar daca faci roiuri pe 4-5 rame , poti sa le lasi cate botci vrei u . Nu vor roii . La cei mai mari trebe doar sa te asiguri ca nu ai mai multe botci in plus , preferabil una cat mai coapta si una in stadiul de larva . Ca sa nu te trezesti cu surprize ca nu-ti mai iese botca > Si cel mai important timp sa-i urmaresti
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Alexu

Mesajde IonutMioveni » 13 Iun 2012, 21:17

Sal'tare dragi colegi!
Pentru că Lucian a deschis acest topic am sa prezint și eu o situație asemănătoare.
Joia trecuta pe la orele 17:30 mă sună mătușimea să vin eu sau tata repede acasă că a plecat un roi si e la vecina in prun.
N.am stat mult pe ganduri , am luat maxi taxi pană la tara si la 19:40 am fost acolo.
Până să pregatesc eu cutia , faguri ca nu mai aveam rame insarmate si toate cele a venit aproape seara.
Am dus cutia la locul respectiv era un roi destul de marisor și chiar i-am zis bunicii....."MAmaie sa stii ca in roiu' asta sunt mai multe regine cu siguranta"
Fara sa mai stau la discutii ca intre timp venise seara si o data cu ea si bunicu putintel cam chiftuit :lol: am scuturat riu in cutia primita ca premiu , l-am mai lasat vreo juma de ora si dupa l-am dus langa ceilalti.

Toate bune si frumoase si in dimineata urmatoare pana la pranj cand am mancat putin cu bunica si zic sa ma duc si eu sa vad ce mai face roiu'.
Desi dimineata era ceva activitate la urdinis ....ma uit mai atent dar degeaba nu observ nicio miscare.Ciocan usor in cutie , dar tot degeaba.
Ridic capacul stupului si raman MASCĂ....decat cateva albine strivite de seara trecuta si nimic altceva ....albinele o roisera. :roll:
Dai si cauta la locul de unde-l luasem prin toti prunii toti meri si toti arborii de prin preajma ,dar degeaba.
Cand vin la stup si ma uit mai atent in fata stupului era o matca ce probabil nu putea zbura cu o mana de albine langa......mai la 2 pasi o alta matca prin iarba dar moarta.
Pana acum 2 matci,.....ma uit mai atent in cutie si pe langa 10 albine moarte gasesc si o a treia matca tot K.O
Vine si bunica....ne mai uitam in pomi si mai gasesc un roisor cat 2 pumni cu albina si matca.
L.am luat si introdus in roinita cu 2 faguri si le-am pus 100-200 ml de sirop.
Ramane de vazut daca mai raman si ele :lol:

Cu toate astea sunt multumit ca am gasit cateva botci gata de ecluzionare si cu care am facut un roi pe 4 rame si i-am introdus o matca unui roi ce ramasese fara.
MAtcile le-am naclait cu ceva sirop de zmeura si le-am pus in bigudiuri...dupa 2-3 ore le-am eliberat.
Am verificat ziua urmatoare si le acceptase....se plimbau linistite pe rame. :D
Dintre cei 2 roi formati cu ceva timp in urma doar la unu matca se imperechease si avea 2 rame cu puiet de toate varstele.
Celalalt nu avea nici urma de ponta ci doar ce mai ramasese din puietul capacit....dar avea o matca frumoasa foc.

In momentul de fata am si eu 6 stupisori cu albina :D
Toate cele bune....si bafta multa in continuare.
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
IonutMioveni

Mesajde victor s » 13 Iun 2012, 22:06

ves.lucian.zabrani scrie: astazi numai 4 la apel !!!unul a disparut !!! a taiat-o !!!

Permite-mi sa-ti reamintesc un sfat (pentru ca sunt sigur ca stii deja)...unge cutia/stupul pe interior cu roinita, cu spirt medicinal unde s-a macerat ceva menta sau simplu si eficient cu pasta ''abejar''. Garantat cati pui in cutii atatia o sa gasesti (poate si ceva in plus ;) ).
Toate cele bune !
victor s

Mesajde Mishu05 » 13 Iun 2012, 22:39

Din ce am vazut pana acum roii raman pe pozitie in cutie daca le dai, in ordinea "tariei" momelii urmatoarele chestii..depinde ce ai la indemana rapid .
- 1-2 rame de puiet de preferat larvar
- 1-2 rame cu miere
- 1-2-3-4 rame crescute cu sirop bagat in ele ( 50-100g sirop/rama, stropit asa peste celule)
- rame cu foita..macar stropite cu un pic de sirop

- daca ai si rame cu miere si rame cu puiet e perfect insa in general in viteza nu ai cum sa scoti rame cu puiet dintr-un stup ( risti sa iei si matca) si exact cand ti-e lumea mai draga nu gasesti matca repede...
Daca nu ai nimic din toate astea incearca sa il scuturi bine de tot in cutie. Eu am folosit zilele astea un pulverizator cu apa sa le mai domolesc zborul. Le scuturam intr-o galeata de plastic ( stropita si galeata sa fie peretii uzi) si apoi le varsam in roinita/cutie. Au iesit ele cam ciufulite cu un dus fara de veste dar..asta e. De asemenea ajuta daca le tii inchise peste zi, eventual si a doua zi si le dai drumul pe seara. Daca e roi mare ar fi bine sa ii pui un hranitor cu sirop ajuta deasemenea sa le faca sa se gandeasca ca poate-poate e mai bine la tine decat sa caute de nebune o noua locuinta.. :D :D
Inca o chestie, apropo de cum se fac si se prind roii. Daca vezi stupul ca e in friguri cu botci mari capacite nu face roii lasand multe botci. Maxim 2-3 , maxim-maxim. Mie mi-a fost mila de vreo 2 stupi cu niste botci de expozitie am facut vreo 4-5 roi din ei..si dupa aceea i-am tot prins de cate ori mai iesea o transa de matci. Pe de alta parte si sa omori 40-50 matci superbe la fiecare divizare iti cam da un gol in stomac. Dar daca nu o faci, roiesc . Asta e apicultura..peste 1-2 saptamani o sa plangem dupa botcile astea .
Mishu05

Mesajde cypryx » 13 Iun 2012, 23:57

salutare

m ati linistit citind topicul acesta.
aseara m a chemat soacra sa iau un roi dintr-un visin de la o vecina a ei.am luat masina si intr-un suflet am fost la vecina ei.
un roi frumusel era asezat pe o creanga a visinului la inaltime mica.am luat scara ,cu o foarfeca am taiat creanga si usor l am scuturat in lada mea.l am lasat sa se adune vreo juma de ora si hai cu el acasa.acasa ,la vreo 3 km l am asezat pe locul lui in roinita inchisa .
azi dimineata l am deschis pe la 10 ,parea linistit.
pe la vreo 19 zic hai sa ii mai pun vreo 2 faguri artificial si sa scot resturile de crengute de la visin.
deschid roinita ,,cucu roi,doar vreo cateva albine pe fund si o matca tanara neimperecheata moarta.m a luat draci dar ce sa mai fac.am cautat in pomi din zona dar cucu-roiul nu-i.
acum e bine ca asa invatam ,da pe pielea ta nu i bine.sa fie el sanatos unde a ajuns.

salutare
si la cati mai multi roi cazati.
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx

Mesajde aliuta2000 » 14 Iun 2012, 09:11

nu am avut ocazia sa prind vre-un roi pana acum , dar sunt atre curios , ce se intampla daca il var intr-o cutie cu FA si il las la racoare (pivnita 2 zile inchis )cu urdinish cat se poate de mare dar sita ca sa nu iasa afara ??? se linistesc ? au ba ? ca banuiesc ca in timpul asta tre sa se apuce si de FA care au fost stropiti cu ceva sirop / miere si matcile se iau la tranta intre ele si ramane doar una mai tafnoasa .
pot sa gresesc amarnic in ceea ce zic
A.D.
aliuta2000

Mesajde Ozzy » 15 Iun 2012, 00:13

Am prins un roi la o distanta de aproximativ 1 km distanta de casa.
Persoana care m-a chemat sa-l prind mi-a spus ca se stabilise acolo de 48 de ore
Ce e de facaut ca sa nu se intoarca acolo de unde l-am luat ?
Trebuie dus la distanta mai mare de 5 km sau e suficient sa-l tin cateva zile inchis la racoare?
In prezent se afla in beci la racoare
Ozzy

Mesajde ovidiu_78 » 15 Iun 2012, 00:48

tine-l acolo si vezi apoi cum sta treaba,are mai multe matci,e batrana,etc
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
ovidiu_78

Mesajde Mircea_63 » 15 Iun 2012, 08:24

Ozy, nu precizezi clar daca era un roi ghem (asta e in cautare de culcus) sau isi gasise deja cazare si tu ii faci mutarea. Totusi, dupa ce-l scoti de la racoare, ar fi ideal sa-i dai pe langa FA suficienti si stropiti cu sirop sau miere, una rama cu puiet larvar. Din cate stiu eu, albinele nu-si parasesc puietul. Dar tot albinele scot puietul din celule daca nu au cules, asa ca pune-le si hranitorul cu sirop pana apuca ele sa construiasca si sa culeaga!
Mircea_63

Mesajde Ozzy » 15 Iun 2012, 21:03

Asa e , nu am dat suficiente detalii.
Roiul zic eu ca era deja stabilit acolo pentru ca intrasera pe hornul unei case si am vazut culegatoare care se intorceau cu polen.
Stateau de 48 de ore in acel loc tocmai de asta imi e teama ca s-ar putea intoarce la acea locatie cand le voi scoate la aer.
Ozzy

Următorul

Înapoi la ASA NU ! POVESTI ADEVARATE !