Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iunicu

Mesajde Gheorghevici Iulian » 17 Sep 2013, 07:34

Bănuiesc că se referă la faptul că se dezvoltă rezistență la un anumit medicament și trebuie și alternanță cu alt medicament.
Gheorghevici Iulian
 
Mesaje: 100
Membru din: 07 Apr 2012, 17:30
Localitate: Galați, 40 ani

Re: Iunicu

Mesajde FLORINELU » 17 Sep 2013, 08:13

in legatura cu varachetul,eu fac tratament totdeauna doar cu varachet,3 primavara si 3 toamna si nu folosesc nimic altceva,si nici nu am avut probleme niciodata. mi s-au oferit si mie tot felul de chestii ca ar avea acelasi efect,sant la fel de bune etc....,dar eu raman la varachet,nu testez medicamentele lor pe albinele mele.
e ca la farmacie ,te duci cu reteta de la medic si farmacista incearca sa-ti bage pe gat altceva zicand ca e aceiasi marie,,zic eu da dar cu alta palarie.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Iunicu

Mesajde ignatov andrei » 17 Sep 2013, 08:40

iunicu scrie:Multumesc de pont. Dar care e spilul?

Eficienta!

Gheorghvici I scrie:Bănuiesc că se referă la faptul că se dezvoltă rezistență la un anumit medicament și trebuie și alternanță cu alt medicament.


Majoritatea tratamentelor se bazeaza pe amitraz!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Iunicu

Mesajde TDI » 17 Sep 2013, 09:08

Amitraz si tau-fluvinate.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Iunicu

Mesajde iunicu » 17 Sep 2013, 20:47

Numai putin ca ma zapaciti. Am administrat varachetul cu vaporizatorul. Recomandarea ce am primit este sa nu renunt definitiv la fumigatiile clasice de varachet pe fitil de hartie. Adica vaporizatorul nu este eficient?
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Iunicu

Mesajde TDI » 17 Sep 2013, 21:18

Varachet Forte contine amitraz şi tau-fluvinat. Poti administra si Mavrik 2 F(tau-fluvinat) 1 ml la 500 ml apa - 1 ml la intervalul de albina. 2 substante diferite, etc.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Iunicu

Mesajde ignatov andrei » 17 Sep 2013, 21:23

iunicu scrie:Numai putin ca ma zapaciti. Am administrat varachetul cu vaporizatorul. Recomandarea ce am primit este sa nu renunt definitiv la fumigatiile clasice de varachet pe fitil de hartie. Adica vaporizatorul nu este eficient?


La tratamentul cu vaporizatorul, albinele nu se comporta la fel ca si in cazul tratamentului cu fum (fumigatie). Acum cred ca ai inteles!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Iunicu

Mesajde iunicu » 17 Sep 2013, 21:39

ignatov andrei scrie: Acum cred ca ai inteles!

Ba din contra! Incep sa ma intreb daca nu cumva sunt cam tampit. Va rog explicati mai ca la prosti.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Iunicu

Mesajde Florin Dobre » 17 Sep 2013, 21:52

ignatov andrei scrie:La tratamentul cu vaporizatorul, albinele nu se comporta la fel

Ce comportament au in cazul vaporizarii?
ignatov andrei scrie:ca si in cazul tratamentului cu fum (fumigatie)

Ce comportament au in cazul fumigatiei?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iunicu

Mesajde Livius » 23 Sep 2013, 12:20

iunicu scrie:
ignatov andrei scrie: Acum cred ca ai inteles!

Ba din contra! Incep sa ma intreb daca nu cumva sunt cam tampit. Va rog explicati mai ca la prosti.


Nu-ti mai face probleme. Foloseste inainte vaporizatorul Furreto si doar atentie la dozajul corect al substantei active. La sfarsitul lucrului, curata serpentina cu ulei de parafina curat, daca in asa ceva ai dizolvat medicamentul. Adica ai grija sa nu se infunde serpentina. In rest, rezultatul ar trebui sa fie acelasi, cu diferenta ca la fumigatiile cu varachet dureaza mai mult. La cativa stupi, merge, dar cand ai mai multi esti terminat daca nu ai o scula care lucreaza repede. Furreto e mult mai rapid decat varojetul si nu e nevoie nici sa inchizi urdinisul. Daca ai dozat corect substanta, dai un puf si gata, treci la urmatorul.
In alta ordine de idei, recunosc ca m-am amuzat un pic si eu cand am vazut cat de blindat lucrezi. Eu nu folosesc decat masca, in rest destul de lejer. Vara chiar lucrez in pantaloni scurti si tricou fara maneci. De cate ori m-am dus cu tricou cu maneci am luat intepaturi in umar, probabil miroseam un pic a transpiratie de sub brat. Asta, cum fac eu, merge la un numar nu prea mare de stupi. Undeva de pe la 50 in sus e nevoie de pantaloni lungi si bluza cu maneci (fara manusi).
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Iunicu

Mesajde iunicu » 23 Sep 2013, 21:04

Am o toleranta mai scazuta la durere si prefer sa ma concentrez la ce fac decat sa stau stresat. Oricum am avansat, renunt la manusi daca le simt calme. Felicitari celor care pot lucra relaxati in tinuta de plaja, va invidiez. Eu ma simt mai comod in pantaloni cu elastic la glezne si bluza apicola.
Multumesc de sfat.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Iunicu

Mesajde Livius » 23 Sep 2013, 22:52

In apicultura e cumva ca in box. Trebuie sa fii si un bun incasator de intepaturi, daca tot esti apicultor. De fapt, daca esti calm si nu ti-e frica de intepaturi, presupun ca vei incasa mai putine. Daca te temi ca vei fi intepat, transpiri mai repede si ele simt mirosul si mai inteapa cate una. Chiar daca inteapa trebuie sa ramai calm. Daca incepi sa te agiti te percep ca pe o amenintare si le provoci. Eu am inceput apicultura tocmai pentru aceste intepaturi. Adica, am niste probleme reumatice si chiar am mare nevoie de un anumit nr. de intepaturi din cand in cand. Asa ca le multumesc cand ma inteapa, imi pare rau doar ca ele mor dupa asta. Totusi, uneori se intampla sa termin lucrul cu stupii si sa nu incasez nici o intepatura. Pentru mine asta e o problema.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Iunicu

Mesajde Pustache » 24 Sep 2013, 14:07

Te salut Iunicu .Alt Stupar are dreptate chestia asta cu fumigatiile are inca multe chichite care mai trebuiesc descoperite dc sa nu mergi la sigur cu o populatie mica de varoua in iarna. Din ,,intamplare'' ma aflam la insitut ICDA cand aud 2 apicultori bai asta e nebun pai le-am facut 2 in primavara 3 acum [era vorba de tratamente] nu are cum si intru in vorba cu ei, ca sa aud ca au gasit vro 8 cuti aproape goale si au vent la analize rezultatul a fost varoua ,baieti tratau cu tactik am inteles ca doctoru de la institut le-a spus ca ala e pentru oi nu pentru albine, asa ca eu mai stau umpic ,,parcat,, pana mai experimentati voi cu fumigatiile astea vro 2 ani pe albinele voastre
Da,sti cum e in viata totul e pana prinzi practica,M-am sters de sange si de praf si-am schimbat tactica .Sunt perfect adaptat acum,doar ca practica tot ma lasa rece ca Antarctica.
Pustache
 
Mesaje: 61
Membru din: 11 Apr 2011, 13:24
Localitate: Bucuresti/Buzau

Re: Iunicu

Mesajde Livius » 24 Sep 2013, 17:21

Taktic-ul contine doar amitraz, Varachetul Forte contine amitraz si fluvalinat. Ambele sunt bune, cu conditia sa se foloseasca doza corecta. Verificarea eficientei tratamentului se face prin unul sau mai multi stupi "martori", preferabil cu fund antivaroa, ca sa se vada ce cade. In momentul in care albinele ajung sa paraseasca stupii inseamna ca gradul de infestare este foarte mare. La un grad mic de infestare, parazitii nu pot fi vazuti cu ochiul liber pe corpul albinei. Daca vedeti un singur parazit cu ochiul liber pe corpul albinei, inseamna ca ori n-ati facuit tratamentul ori l-ati facut incorect. Asa ca nu mai descurajati omul, are o scula foarte buna (Furreto) pe care a dat multi bani. S-o folosesti sanatos Nicule!
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Iunicu

Mesajde Pustache » 24 Sep 2013, 18:44

Livius scrie:Taktic-ul contine doar amitraz, Varachetul Forte contine amitraz si fluvalinat. Ambele sunt bune, cu conditia sa se foloseasca doza corecta. Verificarea eficientei tratamentului se face prin unul sau mai multi stupi "martori", preferabil cu fund antivaroa, ca sa se vada ce cade. In momentul in care albinele ajung sa paraseasca stupii inseamna ca gradul de infestare este foarte mare. La un grad mic de infestare, parazitii nu pot fi vazuti cu ochiul liber pe corpul albinei. Daca vedeti un singur parazit cu ochiul liber pe corpul albinei, inseamna ca ori n-ati facuit tratamentul ori l-ati facut incorect. Asa ca nu mai descurajati omul, are o scula foarte buna (Furreto) pe care a dat multi bani. S-o folosesti sanatos Nicule!

Iunicu e baiat destept stie ce sa aleaga nu il speria nimeni doar ca treaba cu albina nu e ca,cu vaca dam cu albastru de metil si trece [ nu poti trata asa cu orce doar ca ti-a zis Ion dupa forum ca e bun] nu sunt impotriva taktik si nu spun ca nu e bun dar deschideti ochi uitativa cum trateaza ,,mari'' stupari de pe la noi
Da,sti cum e in viata totul e pana prinzi practica,M-am sters de sange si de praf si-am schimbat tactica .Sunt perfect adaptat acum,doar ca practica tot ma lasa rece ca Antarctica.
Pustache
 
Mesaje: 61
Membru din: 11 Apr 2011, 13:24
Localitate: Bucuresti/Buzau

Re: Iunicu

Mesajde iunicu » 24 Sep 2013, 21:37

Eu sunt un incepator si ar trebui sa ma socotiti si voi ca atare. Primesc orice sfat si mai ales orice tragere de urechi.
Invat si culeg ce mi se pare bun desi, nu sunt intotdeauna sigur ca alegerea mea este si cea mai buna.
Daca investesc in logistica trebuie sa renunt la alte tabieturi. O fac cu bucurie pentru albine desi imi e greu cand constat ca mi-am epuizat rezerva micilor placeri.
Vaporizatorul asta a fost o mare aroganta bugetara in conditiile in care luna asta am marit numarul membrilor din familie. Nevastamea spune ca ea ar fi cumparat miere care sa-i ajunga pana la sfarsitul zilelor cu banii pe care i-am agat in stupina si nu stie adevarata valoare a cheltuielilor.
Traiesc cu speranta ca va veni ziua in care albinele mele vor inclina balanta invers. Imi place sa daruiesc. De cate ori am suficienti bani, cumpar un cadou mic pentru cei din familie si constat ca albinele s-au incadrat foarte bine printre cei care primesc atentii regulat.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 71 vizitatori


cron