Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Iunicu

Mesajde iunicu » 17 Oct 2011, 20:34

A venit vremea sa ma prezint si eu.
Nicu, 31 ani, bucurestean cu mari aspiratii de stabilire in mediul urban (Silistea Snagovului - Ilfov)
Am un coleg de servici care face apicultura si care intr-o zi a inceput sa, vorbeasca despre albine. Curios din fire l-am tras de limba despre organizare si procesele din stup. Am sorbit tot ce vorbea ca pe un documentar bun. Intamplarea face ca, de curand, vizitand un unchi, am zarit in curte cativa stupi si simtindu-l mandru de ei, l-am rugat sa-mi arate interiorul lor. Binenteles ca intrebarile mele au depasit aria lui de cunostinte si urmatorul pas a fost o vizita la prietenul Google si am dat de voi. Am inceput sa ma intreb daca ar fi posibil ca sa am si eu cativa stupi. Daca poate unchiul asta atunci trebuie sa pot si eu. Ador mierea. De cate ori primesc in dar cate un borcan simt ca am primit cadou o potiune magica.
Nu am mai fost intepat de albine din copilarie si atunci inafara de inrosirea tesutului in jurul intepaturii si mancarimi locale nu am avut alte reactii. Nu sunt alergic la nici o alta substanta sau nu am eu cunostinta de vreo alergie.
Am citit "Albinele şi produsele lor" scrisa de Mărghitaş si acum am pus mana pe "Manualul apicultorului" editia 4 pe care am ros-o jumatate.
O rugaminte mare am la voi, sa nu va suparati pe mine daca intreb prostii, vreau sa inteleg cum se mananca un stup sanatos.
In primavara vreau sa cumpar 2 familii de albine.
In iarna asta ma apuc sa construiesc stupii (dadant), sunt priceput la bricolat.

Bun gasit!
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Nicu

Mesajde ves.lucian.zabrani » 17 Oct 2011, 21:25

bine ai venit !!! sa fii sanatos !!! sigur o sa-ti placa printre noi !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Nicu

Mesajde proapis13 » 17 Oct 2011, 21:49

Bine-ai venit si la mai mare
Entuziasmul tau ma bucura cu toate ca nu mai ma varsta ta
As dori ca la anul pe vremea asta sa-ti implinesti visul si sa
vii si sa ne prezintzi mica ta stupina cu mai mult de 2 stupi
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Nicu

Mesajde iunicu » 17 Oct 2011, 22:25

Multumesc de primire! Sunteti calzi!
Nu vreau deocamdata mai mult de 2 familii. Sa fiu eu demn de ele si pe urma daca le fac sa ma iubeasca sigur vor vrea sa fie mai multe.
Sunt la stadiul in care ma indop cu teorie. Citesc literatura de specialitate si incep sa discut cu apicultorii care au experienta anilor de lucru cu fapturile astea minunate.
Sunt oul care striga dupa laptisor. Dupa ce-mi cumpar familile devin doica si trecand prin toate etapele ulterioare sper sa devin culegatorul care se bucura de rezultate.
Nu indraznesc sa fac practica pe mai mult de 2 familii.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Nicu

Mesajde Bee Happy » 17 Oct 2011, 22:34

iunicu scrie:Sunt oul care striga dupa laptisor. Dupa ce-mi cumpar familile devin doica si trecand prin toate etapele ulterioare sper sa devin culegatorul care se bucura de rezultate.


Eu am mai adaugat o etapa la mine. Ultima: ''Trantorele care se bucura de munca altora" :lol:
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Nicu

Mesajde MyBees » 19 Oct 2011, 18:39

Nicu, Iunicu... Bine ai venit printre noi!
E bine cum zici, sa treci prin toate stadiile. Deci peste vreo 35 de zile, devii culegator bucurator, da? :)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Nicu

Mesajde liviu1965 » 19 Oct 2011, 21:05

Citesc si rad.....
La ultimele doua postari...... au imbatranit seniori....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Nicu

Mesajde iunicu » 19 Oct 2011, 21:20

Bag de seama ca esti gelos maestre?
Uneori e asa dulce seninatatea batranetii.
;)
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Nicu

Mesajde ves.lucian.zabrani » 19 Oct 2011, 21:24

nu va faceti probleme !!!
1. numai cei care traiesc imbatranesc !!!
2. fiecare varsta are farmecul ei !!!
3. in fiecare dimineata te poti gandi ca poate fi ultima zi !!! bucura-te de ea si seara multumeste cui crezi !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Nicu

Mesajde FLORINELU » 13 Noi 2011, 12:45

nicule.iti urez un calduros bun venit pe la noi.si eu am inceput cu 2 stupi si cand am ajuns acasa mai aveam unul.dar de aici am ajuns ca am depasit 60,si am mai dat si la altii,cu sau fara bani. imi place cum pui problema,incepe cu putin si pe parcurs inveti si te extinnzi.sa stii ca am intalnit multi neaveniti care voiau sa se apuce de apicultura si vroiau sa-nceapa cu 15-30 de stupi,dar habar nu aveau cu ce se mananca meseria asta,si de obicei cam toti au dat-o in bara. :oops: citeste tot ce gasesti despre albine si alege doar ce-i bun.stii vorba aia:asculta ce zice popa ,dar nu face ce face el. te salut de aici din banat,si sa auzim de o stupina mare pe acolo pe la voi.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Nicu

Mesajde iunicu » 26 Noi 2011, 16:52

Sunt tare bucuros ca am reusit sa fac rost de o tableta si am umplut-o cu carti electronice despre apicultura. O port cu mine si cum prind putin timp liber citesc iar acasa rumeg la forum. Am constatat cu surprindere ca cele mai pretioase informatii sunt azvarlite printre discutiile banale.
Aaaa! Uitasem, tocmai am procurat blaturile si axul cu tot cu cutite pentru abricht.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Nicu

Mesajde dorindafi » 26 Noi 2011, 20:09

:mrgreen: bun venit shi mult noroc :D
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Nicu

Mesajde nae » 06 Dec 2011, 16:09

La multi ani!
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Nicu

Mesajde iunicu » 06 Dec 2011, 17:37

Foarte multumesc si tie asemenea
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Nicu

Mesajde gabi bee » 06 Dec 2011, 17:44

la multi ani , multa sanatate si la cat mai multi stupi in primavara !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Nicu

Mesajde ves.lucian.zabrani » 06 Dec 2011, 17:44

la multi ani , Nicule !!! sa-ti dea Dumnezeu sanatate , fericire si tot ce-ti doresti !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori