Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 14 Mar 2013, 17:41

dogvet scrie:
BUNKA scrie:Si inca una...
Am facut un fel de sabloane in unghi pe care fixez piesa de lemn de prelucrat si intra in felul asta in panza progresiv pe adancime ma refer si rezultatul e un maner foarte frumos, zici ca-i desenat !

Sal Bunka !Scoicile facute pe latura mare a stupului nu o sa-ti fie de mare folos ,tendinta omului este sa apuce corpul de laturile mici,pe latura mare o sa vezi ca vei fi nevoit sa pui ceva pentru ridicarea stupilor cu lisa(carucior ,apilift,fiecare cum ii zice).Vezi ca la stupul din dreapta ai spatiu intre capac si corpuri,daca e din asamblare nu e mare problema ,daca o iau razna din cauza scindurii neuscate bine e o problema.Foarte frumos capacul cu gaura pt hranire,e o idee pe care vad ca ai pus-o in practica,imi e teama sa nu ramina apa in capacul acela.Ai incercat faza cu galetusa de smintina si a tinut?ma gindesc ca la galetile lui DM peretii erau mai grosi,sa nu se ,,fleoceasca ''galeata si sa inunzi albinle cu sirop.Soclul Av e zdravan totusi,stilul de efectuare al santului pt tabla poate duce la fracturarea piciorului soclului,mai ales daca se usuca bine si se sprijina pe partea cu santul(asta teoretic).Au iesit bine per general,daca i-ai facut din proprie initiativa ca sa vezi cum merge Me-ul cu 8 rame e OK,daca i-ai facut in schimb bazindu-te pe tehnologia de lucru a celebrului M te sfatuiesc sa ai mare grija,fiind avizat vei scuti multi bani si nervi.Acuma,glumind putin,ce ti-a venit frate sa te pui cu nenea ala mare si plin de muschi :lol: La ce forta cred ca are e bun de facut un contract de urcat si de dat stupii jos din remorca!Mai ai miinile intregi??! :D :roll:


Salut!
Daca se da de ex un corp din mana in mana cineva il tine de doua manere, celalalt il apuca de celelalte doua..e doar una din situatiile cand poti avea nevoie si de manere pe latura lunga..de multe ori e mai comod sa prinzi corpul exact asa cum il ai in fatza respectiv stand in spatele stupului si atunci prinzi exact de lateralele lungi ale catului si nici de cum sa prinzi cu o mana din fatza si cu una din spate avand o priza foarte indepartata si una prea apropiata ..asta este foarte incomod!
Eu cred ca e mai bine sa ai manere pe toate fetele decat doar pe doua..nu se stie niciodata cand ai nevoie de un maner exact pe fata aia unde nu ai avut chef sa-l faci asa ca mai bine e sa fie decat sa nu fie.
Eu cred ca Apiliftul ala e o gluma...sincer nu cred ca e parctic, la noi practice sunt doua lucruri, paletizarea si pavilionarul sau containerele pe picioare, in nici una din situatiile astea nu ai nevoie de baretele acelea pe care le sugerezi. Manipularea cu macaraua sau cu Apiliftul a unui singur stup mi se pare pierdere de vreme si joaca de-a stuparitul...folosirea roabei apicole se poate face simplu ..talpicii sunt inalti si orice furca intra dedesubt!
Daca te uitai atent observai ca in interiorul lazii sunt alte lazi sub forma de kit..probabil ca statea usor suspendat pe piesele din interior.
Lemnul e super-uscat, il am de vreo 2 ani si atunci cand l-am luat l-am uscat la uscator..deci n-are treaba, bag mana in foc pentru el, de fapt l-am si sfatuit pe colegul Alin sa-l dea doar cu ulei de in minim 3 straturi, daca face asta garantez pentru el pt cel putin 10 ani si daca mai da o mana odata la 2-3 ani dupa aceea garantia se poate extinde la 25-30 de ani.
Ala cu gaura de fapt e un podisor, capacele sunt altele pe care nu am mai avut timp sa le pozez...dar si aceste podisoare se pot folosi cu un simplu capac de tabla.
Am incercat cu galetusa de iaurt..merge super, de fapt albinele mele acum se servesc la gaura direct cu sirop din galetusha, deci merge, e testat..poti sa incerci si tu!
Aia cu soclul...n-ai dreptate, e super solid/ adica eu le am asa de 8 ani si nu am vazut nici un talpic de ala fracturat..garantez 100% pt simplitatea si robustetea soclului...probat 8 ani in pastorale cu stupi de stupi adica si cu 3 corpuri dadant si 100kg..tine fara pb, sa avem noi gaza si miere in lada cat pot sa duca fundurile astea.
Stupii i-am facut la cerere, nu sunt ai mei..eu am pe 10 rame si de fapt am si inceput sa vand din ME-urile acelea pe 10 rame...eu trec cu mic cu mare pe Delon modificat la 31 cm inaltime..nu ma mai intereseaza alte modele de rama si de lada...sunt convins de calitatile stupului Delon, sunt convins ca la mine aici in nord vor ierna incomparabil mai bine si mai sigur...cu timpul o sa incerc sa aduc ceva gena de Caucasica in stupina mea si cu ceva selectie pe instinctul de salubritate si calitatea iernarii o sa rezolv problema asta (iernare si dezvoltare de primavara).
Pt mine e un nou inceput in care am foarte multa incredere...de fapt abia acum cred ca fac pasi cu adevarat importanti in apicultura...momentul in care am hotarat sa modific toate lazile...am cateva linii pe care o sa merg:
-abandonarea stupilor nepotriviti pt albina si trecerea pe ceea ce convine cel mai mult albinelor
-imbunatatirea fondului genetic -caucazica + selectie pe rezistenta la iernat si dezvoltare de primavara si rezistenta la boli
-eliminarea folosirii foitelor cu celule marite la 5,4mm...de fapt voi incerca sa renunt definitiv la orice tip de foitza!
-reducerea pe cat posibil a iernarii pe inlocuitori nu mai mult de 30% din hrana de iernare sa fie inlocuitor.
-hranirea proteica pe toata perioada anului fie din natura fie hrana administrata in perioadele sarace (lapte parf, drojdie, polen congelat sau pastrat in amestec cu zahar farin)
-tratarea cu substante mai putin agresive (oxalic sublimat, tymol si altele...efectuand insa si tratamente de control din cand in cand cu tratamente confirmate)


...si ar mai fi multe puncte de subliniat si multe de spus, insa ma opresc...asta e doar planul meu, nu trebuie sa fie al tuturor !
Ultima oară modificat de BUNKA pe 14 Mar 2013, 18:04, modificat de 2 ori în total.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 14 Mar 2013, 17:51

Valahu`...da, e pe treaba lui...are super brat, da` nici eu nu m-am lasat chiar usor..in final a trebuit sa-l las sa castige :lol: ..mi-era mila de el, am zis sa nu planga!!
Serios vorbind, eram pe margine si m-a invitat si am zis...de ce nu!?
Oricum m-a magulit, ca mi-a dat doua sanse si mi-a zis ca in ziua aceea a avut parte de cativa baieti cu brate bune, mi-a zis ca stau bine...acuma daca ar fi stiut ca vin dupa o operatie si multi ani de pauza cu sportul..dar recuperez eu !!
Mai era unul acolo mare cat casa Dan Borbil..ala e monstruos de mare, dar stii cum e..de multe ori esentele tari stau in sticlute mici si nu tre sa fii neaparat urias ca sa fii bun..Oncescu e un exemplu clar !
Mi-a facut placere sa-l cunosc pe Valahu`..un tip de nota 20..mi-a aratat cum e cu atacul pe incheietura, si mi-a zis ca Skandembergul e o lupta a articulatiilor...daca iti face un atac "neortodox" pe articulatie ..ala esti, n-ai nici o sansa!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 15 Mar 2013, 12:59

Merg bagati cu roaba pe plan inclinat si odata pusi la locul lor acolo raman forever...
Ramele fara foite sunt cea mai tare treaba..odata invatzata albina sa cladeasca corect e tot ce-si poate dori orice apicultor..ai observat ca ele in mod natural construiesc un colt de jos al fagurelui doar cu celule de trantore?
Ei, asta se intampla in mod natural...ele au uitat intre timp ce faceau odata si acum baga celule de trantore peste tot pe unde apuca in lipsa ramei oarbe...daca reinvatza sa faca treaba asta e foarte important, n-am timp sa dezvolt..tre sa plec!!
Oricum pe tema asta mai vorbim...ca fapt divers Maximus are rezultate frumoase cu fagurii naturali!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde kamy » 15 Mar 2013, 13:07

bunkane,vezi coata de albine daca le-ai scos afara baga-le inapoi ca vine iarna in ardeal e jale vine zapada viscolita in ochi de-i prea mult si un ochi dapai doi!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 15 Mar 2013, 19:57

kamy scrie:bunkane,vezi coata de albine daca le-ai scos afara baga-le inapoi ca vine iarna in ardeal e jale vine zapada viscolita in ochi de-i prea mult si un ochi dapai doi!


Salut..deocamdata nu intru in panica, temperaturile nu coboara foarte tare..undeva la -6/-7 grade la noi si asta e si temperatura pe care o aveam inauntru, plus ca la noi nu au venit temperaturi de primavara ca prin sud, la mine au zburat doar o singura data pe 1 martie provocat binenteles in timp ce in sud am auzit ca aduc polen, si se zboara destul de intens de ceva vreme...la mine aici iarna nu a dat pana acum nici un semn ca ar pleca asa ca totul e conform graficului, nu astept primavara mai devreme de 1 aprilie, la noi poate sa vina si la 15-20 aprilie nu-i nimic de speriat in treaba asta...s-a mai intamplat !
Noi aici trebuie sa ne inarmam cu incredere si cu rabdare, si cu sperantza ca pierderile nu vor fi prea urate..asta e regula, exceptiile sunt rare!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 15 Mar 2013, 20:13

dogvet scrie:
BUNKA scrie:Merg bagati cu roaba pe plan inclinat si odata pusi la locul lor acolo raman forever...
Ramele fara foite sunt cea mai tare treaba..odata invatzata albina sa cladeasca corect e tot ce-si poate dori orice apicultor..ai observat ca ele in mod natural construiesc un colt de jos al fagurelui doar cu celule de trantore?
Ei, asta se intampla in mod natural...ele au uitat intre timp ce faceau odata si acum baga celule de trantore peste tot pe unde apuca in lipsa ramei oarbe...daca reinvatza sa faca treaba asta e foarte important, n-am timp sa dezvolt..tre sa plec!!
Oricum pe tema asta mai vorbim...ca fapt divers Maximus are rezultate frumoase cu fagurii naturali!

Sal Bunka !Facind abstractie de prima fraza(unde fiecare ii cara cu ce poate,cu ce crede,sau cu ce are in dotare ;) ),restul textului tau mi se pare fff cunoscut,l-am auzit de atitea ori,inclusiv faza cu reinvatatul albinei.daca vrei intram in fineturi legate de trintori,cind cum de ce,lucruri invatate in ,,cursuri online'',platite cu ordin de plata in banca in contul marelui si unicului Maximus.daca iti plac SF-urile iti pot furniza inregistrarile de la aceste seminarii,inclusiv pe cea din celebra sa stupina de la Vilcea,formata ,ghici din citi stupi,fix 5 bucati,vizita de asemenea platita,pt ca de ,prostia si fudulia se platesc.Vezi ca daca te tenteaza acest farseur si-a redeschis forumul pentru pescuit clienti(sper sa nu fie considerata reclama :P )Profesorul Ursu e mic copil pe linga asta,are un tupeu feroce!Deci,ochii pe butelie si mina pe portofel,colega :) Astept sa vad cum vor merge stupii tai in container :roll: .



Salut Dogvet
Nu vreau sa transformam discutia asta constructiva de altfel intr-una cu clinciuri orgolioase, de aceea o sa incerc sa raspund cat mai la obiect si cat mai "curat"!
Uite, pun si doua poze cu niste faguri construiti in Warre deci fara foitze, si tu spune-mi ce vezi deosebit la ei si o sa-ti spun ca acelasi lucru se vede si la fagurii naturali construiti de albinele lui Max.
Este un fenomen care apare la unele colonii imediat ce se renunta la foite, la altele mai intarzie, albinele inca mai construiesc aiurea dar in final se ajunge la acelasi lucru...la asa numita "matrice" la care face referire Max.
Eu stiu ca el e un tip mai dificil si ca poate pentru unele firi extraordinar de orgolioase e dificil sa poarte un dialog cu el, uneori trebuie sa cauti lucrurile care te apropie si te leaga de un om si nu cele care te dezbina, te indeparteaza...eu sunt un pacifist si sincer cred ca Max are si parti bune si nu e atat de prost apicultor pe cat e lasat sa se inteleaga pe forumul asta!
Eu cred ca si disparitia lui ca si cea a lui Jonny It (temporara din cate am inteles) sunt pierderi pt forumul asta...altii cu putere de decizie pe aici poate au alta parere, nu ma pun contra ci doar spun ca nimeni nu e perfect si cu totii trebuie sa fim deschisi la nou si gata sa invatzam ceva chiar si de la cineva pe care in ignorantza noastra il consideram inferior ca si cunostinte.
Hai sa incepem cu imaginile astea doua...spune-mi ce vezi deosebit!
Fişiere ataşate
ok_61342.jpg
ok_61341.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 15 Mar 2013, 20:20

Apropos de ultimele tale cuvinte...eu nu m-am aruncat sa platesc cu bani cunostintele altuia, am preferat sa observ de la distantza si sa citesc printre randuri, poate si pt ca nu am bani de aruncat...mi-a fost suficient sa vad un filmulet postat de el cu fagurii naturali ca sa inteleg ca ce se intampla la el se intampla si la altii si ca e vorba intr-adevar de un fenomen care este descris si de Dee si Ed Lusby si altii care au facut cercetare in ultimii 30 de ani pe tema asta.
Sunt deschis la orice discutie pe tema asta si am cu ce sa vin...provoaca-ma ca din cateva linkuri deschid o discutie interminabila si de mare interes pt cei cu okii larg deschisi si cu urechile la fel.
Ai ridicat mingea la fileu, i-am ars una...acum suteaz-o si tu! :P

P.S. De ce faci referire in mod peiorativ la stupina omului de la Valcea cum ca ar avea 5 stupi..putea sa aiba si 2 daca acolo se deruleaza un experiment si se trag niste concluzii care-i baiul?
Nu tre sa ai 500 de stupi pe care sa faci experimente ca sa fii un bun observator si sa vezi lucruri de finete de mult descoperite de altii de pe alte meleaguri, lucruri care sa-ti schimbe viziunea, sa te miste...sa privesti altfel albina!!
Apropos de filmuletele lui Max cu fagurii naturali, uite se vad cateva finetzuri si aici http://www.youtube.com/watch?v=INTgtp87wIc si in alte filme ale sale, recunosc ca comentariile sunt putin comice, cel putin alea cu "stupul Maximus" sau "pe sistem Maximus" sau "cu cata placere lucreaza fagurele natural!"...placerea cu care lucreaza albina la fagure natural nu stiu daca se poate masura si compara cu placerea sau neplacerea pe foitza dar de aratat arata bine tre sa recunosc!
Dincolo de aceste mici rautati pe care le putem avea eu cred ca ce se vede efectiv in lada (fagurii ) vorbesc singuri!
O faza tare a fost cand avea in mana in loc de dalta o cheie fixa :lol: , faza in sine e comica insa asta nu inseamna nici de cum ca e un apicultor slab asa cum a fost catalogat de unii, am vazut meseriasi cu 200 de stupi care umbla cu surubelnitza sau cu cutitul in lada asa ca e irelevant!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 15 Mar 2013, 21:39

La naiba !...am fost dezarmat!
Situl pe care-l aveam ca as in maneca e deocamdata suspendat, cred ca se up-gradeaza, e superdocumentat!
Cand se va putea accesa din nou o sa putem discuta multe chestii pe marginea a ceea ce scrie acolo si nu numai...oricum putem continua discutia pt ca eu imi amintesc cam ce era pe site, si am facut trimitere de multe ori la el!
Aista-i http://www.resistantbees.com/
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 15 Mar 2013, 22:22

dogvet scrie:Bunkaa ,comparatia intre maximus super si johny-it este ilogica,primul este tot ceea ce poate fi mai arivist si mai lipsit de scrupule ,al doilea este alta marca(de OM).Imi pare rau ca am deschis subiectul pe pagina ta,am crezut ca-ti fac un bine incercind sa-ti descriu situatia fara a intra in mizerii.E treaba ta daca vrei sa mergi pe acest fagas,eu m-am ars,rau,m-am vindecat pentru ca am si resursele necesare,dar altii care nu pot face acest lucru si mizeaza pe acest asa zis doctor se vor arde definitiv.Tipul vindeca loca americana cu dilutii multiple(nosode),cu argila,sfatuieste oamenii ce s-au trezit cu loca in curte sa o trateze empiric,sa nu ceara examene de laborator,e halucinant.te ssfatuieste sa tii coloniile in frig,are mare putere de convingere.Trimite mesaje de amenintare pe mail,te ameninta ca te da in judecata daca comentezi aberatiile intitulate carti.Atit am avut de spus despre marele Maximus,mic la stat si mai mic la sfat.I-ai cumparat cartile ,e OK,urmeaza-i si calea ,nu esti obligat sa crezi ce spun eu.Hai,te salut calduros,o seara buna.


Stai mai, unde pleci?
Eu nu zic ca omul e usa de biserica, stiu ca un apicultor sincer da pe gusa ce are fara a astepta ceva contra-cost, asta e meteahna lui, daca vrei sa scoti ceva de la el o faci contra-cost, ca zice putin din ce stie e alt aspect, si ca nu le stie pe toate e si asta alt aspect...dar ca a sesizat niste lucruri e adevarat!
Eu tocmai de asta nu am dat banii pe seminarii, sau nu m-am deplasat la "lectii" in stupina lui...stiu ca ce da pe "gusa" e putin, stiu ca stie cate ceva, si ca are senzatia ca le stie pe toate si poate ca are si un aer asa de GURU dar tre sa intelegi ca uneori tre sa-ti vezi interesul si ca daca ai ceva de invatzat si de la un astfel de om tre sa stii cum sa-l iei, si poate nu tre sa-i dai bani pt alea doua idei pe care vrea sa ti le zica...poate e suficient sa-l urmaresti de la distantza!
Eu am una din cartile sale...prima, primita in dar de la cineva, sau ma rog..imprumut, omul nu mi-a mai cerut-o, mi-am format o impresie..nu dezvolt aici ca nu are rost sa il comentez pe el...eu incerc sa iau de la el ce e bun, si consider ca bun e in tot ceea ce face treaba cu fagurii naturali!
Am privit cu atentie fagurii aceia si am vazut similitudini cu alti faguri naturali ca cei pe care i-am pus adineaori...nu tre sa ma duc sa-i dau bani pt 3 fraze incalcite, eu vad ce am de vazut si aia e , nu ma intereseaza barbologia!
Stiu ca nu a redus distanta intre centrele fagurilor la 33mm-34mm cum ar fi trebuit daca tot a luat-o pe experimente, stiu ca nu i-a atras atentia stupul si rama Layens si apoi Delon cu implicatiile fantastice pe care le are...deja sunt 2 chestii pe care le-a ratat.
Sunt mult mai multe treburi pe care as putea sa le zic dar ma opresc.
Hai sa-l lasam pe Max in pace sa-si vada de ale lui, si sa vb de ce ne doare pe noi...eu am centrat, te bagi la o shutare?
Deci ce zici de pozele cu fagurii naturali pe care i-am pus?


PS..ca sunt caractere diferite Jonny si Max asta o stie toata gashca de pe forum, chiar si asa...eu cred ca nu e caul sa-l dam pe unul afara fiindca e poate nitzel mai sucit sau mai nebun...daca se depaseste limita bunului simtz exista oricand posibilitatea banarii pe o perioada de timp, si asta se poate face ori de cate ori se sare calul...dar eliminarea totala nu cred ca e neaparat buna pt ca unele idei bune pot veni si de la nebuni de genul asta!
Acuma eu nu-s nici moderator, nu-mi iau pe cap povara asta...m-au pus odata si nu mi-am facut treaba din lipsa de timp si aia e...dar o parere zic eu ca pot sa-mi dau! N-am dat cu parul ..si cu asta vreau sa inchei subiectul legat de cei doi...sa ne vedem de fagurii nostri naturali, ce zici??
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 15 Mar 2013, 22:57

E treaba ta daca vrei sa mergi pe acest fagas,eu m-am ars,rau,m-am vindecat pentru ca am si resursele necesare,dar altii care nu pot face acest lucru si mizeaza pe acest asa zis doctor se vor arde definitiv.


Eu nu stiu cum ai putut sa te arzi singur asa sa platesti pe unul ca sa-ti destainuie tainele apiculturii!
Eu nu as fi pus botu` niciodata la o abureala de asta...daca colaborez cu cineva la modul colegial e suficient o vizita in stupina si o discutie la o bere sau o cana de vin si o strangere de mana...cand mi se cer bani pt treaba asta eu unul zic PAS din prima...ai halit-o asta e, data viitoare n-o sa o mai faci!

I-ai cumparat cartile ,e OK,urmeaza-i si calea ,nu esti obligat sa crezi ce spun eu.Hai,te salut calduros,o seara buna.


Nu i-am cumparat cartile, nu am platit nici un curs sau seminariu, nu am luat matci de la el, nu-i urmez nici o cale ca nu ma intereseaza calea lui, ci a mea...nu am treaba cu forumul lui de discutii, mi-ajunge Stuparitul cartile si colegii apicultori cu care pot schimba pareri idei, si mi-ajunge ce vad in stupina mea si in stupinele catorva apropiati...intr-un cuvant nu ofer nimanui nici o ocazie sa ma arda de bani asa cum ai fdacut-o tu...am pana la varsta mea suficienta experientza sa miros omul de la distantza si sa pastrez distantza daca e cazul asa FINUTZ fara sa se simta foarte tare...am umblat oleaca prin lumea asta si stiu cum sunt oamenii peste tot !!
Revenind la "oile" noastre daca te prinzi la cateva schimburi de idei constructive pe tema fagurilor naturali si nu numai eu raman deschis oricand si sa stii ca NU TE COSTA NIMIC !!
Te salut cu mult respect chiar daca ne-am mai contrat pe teme puerile cum ar fi folia cu bule de aluminiu :lol:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 16 Mar 2013, 16:05

Iti multumesc ca mi-ai raspuns ...da e usor sa iei plasa, stii eu cand am auzit de Oscar Perone si de conceptul lui Permapicultura, am fost foarte curios, am intrat pe situl lui si surpriza, organiza cursuri la fel pe banuti si nu putini, in rest pe site prea multe date care macar sa te faca sa intuiesti ce s-ar putea invatza la cursul ala nu sunt si atunci mi s-a parut putin aiurea..adica sustii ca ai o teorie confirmata in practica ca da rezultate deosebite insa nu divulgi nici cea mai mica idee si practic nu vrei altceva decat sa vinzi pe bani frumosi acele idei stralucite pe care le ai, mi s-a parut lipsit de etica pt ca din moment ce sa spunem ai confirmarea practica ,,ca sa zicem revenirea la natural iti aduce beneficii nebanuite in apicultura, vrei sa popularizezi ideea ta tocmai pentru binele albinei, si incerci o schimbare de viziune de mentalitate ..in acelasi timp nu vrei sa faci asta decat contra cost.
Suna aiurea nu?
Daca intradevar vrei ca lumea sa inteleaga ideea respectiva, sa o aplice sa o popularizezi si numele tau sa ramana in istorie asa cum au ramas atatea alte nume...o dai la liber, nu ceri bani pt asta. Din start te descalifici daca vrei sa faci bani pe vanzarea unei idei daca in paralel cu treaba asta tu sustii ca vrei sa promovezi sa popularizezi un lucru care duce la evolutia apiculturii.
Asa si cu Max...
Una e cand platesti un curs de crescut matci si te duci in Hawaii sau in alta parte si vezi pe viu, participi la lucrari, vezi cum se face...e o treaba practica pe care doresti sa ti-o insusesti...insa vanzarea unui concept mi se pare lipsita de etica cel putin in domeniul asta.
Eu am vb cu Max mai demult si m-a invitat si pe mine la seminarii si pe cat de curios am fost pe atat de reticent...adica se presupunea ca trebuia sa dau niste bani, multi putini nu conteaza ca sa invatz ceva deosebit de la un om care poate are ceva mai multa experientza ca mine sau poate mai putina dar in nici un caz nu era o somitate in materie...primul gand a fost ca poate concluziile la care a ajuns el eu le cunosc deja sau poate le voi descoperi si singur si atunci de ce sa platesc????
As plati un curs la care sa-mi predea un super-meserias si care sa fie de exemplu atat de bogat in informatii cum e o carte a lui Aurel Malaiu sau un curs practic in stupina regretatului Roger Delon...pt asta da as da niste bani.

Zici ca nemtii erau avizi de cunoasterea ideilor lui revolutionare..ok, intai ca sa dezvolti o idee la un curs trebuie sa spui pe gura care e ideea..ori omul asta nu a dat nic concret nimanui, nici un capat de atza de care sa te agati...cu fagurii 100% naturali au mai facut-o si altii nu e primul si treaba e la liber pe net, cu rezultate vizibile, cu rezistentza la varoa iarasi e informatie garla pe net, cu experimente facute, cu cate 20-30 de ani de vechime in spate cu incrucisari controlate ale mai multor rase de albina din diferite zone ale lumii..adica totul e la liber si cu ceva palpabil, sunt oameni in lumea asta care au asa ceva in "curtea" lor, nu e el primul care a descoperit lucrurile astea...poate ar fi printre putinii din tzara gata sa experimenteze, dar nu e singurul...mai sunt, eu de ex am avut 80 de familii din care am facut 40 ca sa verific o teorie (aia cu suta de mii de albine a lui Malaiu) am verificat-o si am spus pe gura si am pus poze cu ce a rezultat, sunt poate printre putinii nebuni care face experimente pe aproximativ 50 de familii, acum tai tot si modific lazile TOATE pe Delon-ul asta modificat mai inalt, n-a facut-o nimeni pana acum, sau aproape nimeni...mai sunt dar nu sunt foarte vocali ValyCot are ceva de genul de destul de multa vreme, eu daca obtin niste rezultate le pun pe tapet fara sa am nevoie de banii cuiva, o fac cu sacrificii, cu greutati cum o fac dar daca obtin niste rezultate deosebite nu le voi tine la secret sau nu voi pretinde bani pt o vizita in stupina mea...mi se pare josnic !!

Sunt tare curios care-s PRINCIPIILE ALEA GENERALE ale lui Max...pt care voi ati platit sa le aflati, e clar ca lumina zilei ca exista un curent de revenire catre natural a intretinerii albinelor, unii vorbesc de necesitatea fagurilor 100% naturali pe ideea ca albina stie cel mai bine cat de mare trebuie sa fie celula, si cum trebuie sa fie raportul de celula de trantore celula de lucratoare etc...altii fac foi din ceara proprie cu celule mai reduse, taie acel colt al foitei de 10% din suprafata totala unde albinele construiesc celule de trantore, folosesc prese tip valiza si nu cu role pt a nu se alungi hexagoanele...etc, altii elimina sarmele, altii modifica forma ramei, altii modifica si lazile, altii renuntza la unele tratamente conventionale in favoarea unora mai "noi" si mai BIO ca sa zic asa, fel de fel de chestii...dar TOATE sunt la liber.
Intrebare..cu ce vine Max nou in toata povestea asta, pe care sa merite sa dai bani???

M-am gandit eu ca lazile alea ME pe 8 rame te-au starnit, problema e ca asa zisul stup Maximus nu-si merita numele pt ca nu e stupul sau, in primul rand e un ME cu rama STAS ME, care se foloseste in toata lumea, iar numarul de rame este irelevant, adica se folosesc roinite pe 5 rame ME, pe 6ME, ati vazut la Margarit, ce ar insemna de acum sa zicem ca stupul cu doua matci care are la baza doua roinite la 5 rame ME si deasupra gratie Hanemann si corpuri de recolta comune sa-i zicem stupul Dan Margarit, sau la stupul ME cu 7 rame sa-i zicem stupul Dogvet, la ala cu 4 rame stupul ValiGorj, si la ala cu 12 rame stupul Sebi Ciocan...este de rasul curcilor..pe bune, mie partea asta mi s-a parut hazlie in relatarile lui Max, dar l-am lasat asa in banii lui.
Apoi "stuparitul in sistem Maximus"...bai frate, care-i sistemul asta?..si de ce-i al lui Maximus?..pt faptul ca foloseste ME care e folosit industrial in toata America si in toata Australia, ca ierneaza pe 2 corpuri asa cum se ierneaza cam peste tot pe ME, ca are 8 rame/corp in loc sa aiba 7 sau 9 sau 10, ca pune folie asa cum pun foarte multi apicultori din Romania, ca foloseste un sistem horn care parerea mea e foarte pagubos...eu am experientza cu treaba asta si nu mica...nu stiu cum e iarna la el, insa eu am iernat la -30 de grade, si vant si zapadau, colonii cu sita complet goala pe fund si folie doar peste cuib, fara ca folia sa acopere complet lada...consuma de rup, rod si sarmele de la faguri :lol: , nu-i ajunge 20 de kg de papa intr-o iarna, la mine in zona nu merg briz-brizurile astea.
Deci pana la urma de ce-i stupul lui Maximus, e un ME simplu ca orice alt ME, si nu tre sa-ti fie frica de el ca-i pe 8 rame si nu-i pe 10 sau pe 12..tot un ME ramane, si la 3 corpuri are 204dm patrati de fagure, cu 20 dm patrati mai putin decat un dadant 2* 1/1 pe 10 rame, are 113,5L adica aproximativ cat are asta Dadant pe doua corpuri pe 10 rame...e pe acolo, de ce sa-ti fie frica de el, se lucreaza fix ca si cu un ME pe 10 rame, poate chiar ceva mai usor.
Pt mine aceste lucruri descrise de Max in cartea lui, aia care a scos-o prima sunt niste BANALITATI, nimic deosebit, si de fapt un lucru mi se pare total aiurea..sistemul acela horn, e foarte nasol!

Ideea de a-ti face Layensi din ME-ul pe 8 rame e foarte buna, de la rama Layens sa vezi ca e doar un pas mic sa sari la fractionarea ei pt a folosi acelasi tip de rama ca la ME, si daca mai esti capabil de un compromis mare o sa reduci si latura cealalta a lazii si o sa ajungi la ghici ce ..un fel de Delon, si o sa poti testa in curtea ta ideea aceea a stupului climato-stabil o idee care chiar merita testata zic eu si nu tre sa o faci platind bani aiurea pe la cursuri.
Pe mine m-a atras treaba asta in primul rand datorita explicatiilor din PDF-ul acela despre supul Roger Delon, si faptul ca asta s-ar potrivi extrem de bine la tipul de ierni pe care-l am eu in zona, felul cum s-ar dezvolta in primavara etc.
Daca nu ar fi existat ideea unui Delon cu sigurantza ca as fi mers pe Layens pt ca e oricum mai bun decat restul stupilor mai ales in zonele unde iarna e mai dintzoasa!
Am scris prea mult...scuze!

Spor la treaba cu plantatia !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 16 Mar 2013, 18:38

Gata..merge si situl http://www.resistantbees.com/index.php?r=43
http://www.resistantbees.com/index.php?r=08
http://www.resistantbees.com/index.php?r=29...aici e treaba cu coltul pt trantori!

Mi-aduc aminte ca Maimus mi-a pus o intrebare odata pe forum la care nu s-a mai dat nici un raspuns, nici eu nu am stiut la vremea aia si nici el nu a mai raspuns...intrebarea era: Cand Varoa prefera sa se inmulteasca pe puietul de albina desi are puiet de trantore la dispozitie?
Raspunsul ar fi fost ceva de genul...cand are la dispozitie celule de albina lucratoare marite in mod artificial la 5,4mm si ciclul de dezvoltare al albinei lucratoare pe astfel de celule de 21 de zile ai convine foarte mult...la o celula mai mica si o apropiere mai naturala intre centrele fagurilor ciclul de dezvoltare al albinei lucratoare este de doar 20 de zile si varoa incepe sa fie deranjat de treaba asta si atunci incepe sa migreze pe puietul de trantore pt reproducere unde are timp suficient pentru a se reproduce.
La coloniile cu instinct pronuntzat igienic apare dupa fenomenul asta si adaptarea albinelor la noua situatie..ele constata ca exista infestare a puietului de trantore in timp ce cel de lucratoare nu este parazitat, automat sistemul lor instinctiv defensiv le dicteaza sa descapaceasca puietul de trantore afectat intrerupand ciclul de reproductie al varoa...daca asta se intampla de cateva ori la rand (descapacirea celulei)..femela de varoa devine sterila si nu se mai poate reproduce.
Tot un fenomen instinctiv al albinelor se manifesta in cazul in care le lasam sa-si construiasca singure fagurii...in timp, unele mai repede a;ltele mai greoi ajung sa construiasca un colt al fagurelui cu celule de trantore asa ca in pozele puse de mine...deci sunt cateva semnale care ne arata ca un anume tip de colonii au un instinct mai pronuntzat de adaptare la parazit... aparitia coltului cu celule de trantore ca in pozele puse de mine, reducerea dimensiunii celulelor de lucratoare, apoi descapacirea puietului de trantore si de albina lucratoare afectat de parazit.

Trebuie facuta selectie exact pe acele colonii care manifesta aceste instincte mai rapid...si usor usor cu timpul apar si rezultatele!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 16 Mar 2013, 22:23

Am intrebat de Ciobi la topicul Warre, poate stie cineva ceva de el...pozele cu fagurii sunt de la el, le-am luat de pe forumul vechi de la topicul Warre, si le-am folosit ca material didactic, sper sa nu se supere dar chiar albinele lui au facut fagurele ala ca la carte...daca stie cineva ceva de el sa-l anuntze ca avem nevoie de ceva info de la el!

Ar mai fi un raspuns la intrebarea lui Maximus care se deduce de aici
"A few years ago, after a discussion on this topic in a beekeepers forum, I made an experiment to open 100 drone cells and 100 bee cells in several colonies:
I found up to 200 mites in the drone cells and could not proof any within the bee cells. That changes, of course, in autumn and spring when there are no more drones in the hive and the Varroa is forced to move into the bee brood, where the bee then begins to clean the infected cells – if they have learned it! "

E un citat de pe "rezistant bee" a lui Dee Lusby, practic mai e o situatie cand varoa se duce de pe puietul de trantore pe cel de albina...toamna cand puietul de trantore este din ce in ce mai putin sau este eliminat si atunci varoa este fortzat sa se inmulteasca pe puiet de albina lucratoare...la fel si primavara cand puiet de trantore nu exista. Daca mecanismul defensiv al albinei este actv atunci Varoa primeste o lovitura grava exact in aceste doua momente critice pentru el...in mod normal varoa se inmulteste la modul la un ciclu de reproductie intra o femela in celula si iese o femela si jumatate viabile per total vorbind, in cazul in care celula este mica si instinctul de lupta cu varoa este activ raportul este o varoa intrata la reproductie tot una iesita si deja este pe panta descendenta cu reproductia!

"As already discussed, the varroa within the small cell bees prefers the drone brood, as they can’t multiply within the small cell bees due to the breeding cycle shortened by one day. She knows it. One varroa in and one out, compared to the large cell bees with an average relationship of one in, one-and–a-half out" Tot de pe pagina asta http://www.resistantbees.com/index.php?r=29

Alt citat "The bees conventional (5.4 mm cell size) happens to be almost as large as the drone of small cell bees. Therefore the varroa confuses bee brood with drone brood in the large cell bees, this means she thinks that the drone brood is bee brood. Also in the Asian bee, which builds small cells, the varroa prefers the drone brood. Dee calls this the pseudo-drone effect. And then it suddenly increases explosively in our large cell hives, where it settles in the bee brood."
Pt cei care nu stiu engleza zice cam asa..albinele rezultate de pe faguri cu fundatii cu celule de 5,4mm, sunt aproape la fel de mari ca si trantorii din familiile care se dezvolta pe faguri naturali cu celule mici, de aceea varoa confunda puietul de lucratoare cu cel de trantore pe fagurii cu fundatii de 5,4mm, asta inseamna ca el (varoa) crede ca puietul de lucratoare este puiet de trantore, in acelasi timp la albinele asiatice care se dezvolta pe celule mai mici varoa prefera clar puietul de trantore...Dee numeste acesta efectul pseudo-drone, (adica confuzia celulei de trantore cu cel de lucratoare)...si varoa se dezvolta exploziv in fagurii cu celule marite unde el se localizeaza pe puietul de lucratoare!


E de studiat situl asta si de experimentat, daca avem dovada palpabila a unor lucruri care se dovedesc adevarate din cele expuse pe acest site si aici ma refer la tendinta albinelor de a construi in mod natural acel colt cu celule de trantore pe care l-am vazut si la Max si la Ciobi, atunci putem banui ca si la restul afirmatiilor de pe acest site poate sta la baza un mare adevar! ;)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 16 Mar 2013, 23:16

Mare atentie la folosirea ramei oarbe sau capcane pt cei ce vor sa mearga pe calea descrisa de Dee Lusby..nu are ce cauta in stupi..
"If the bees would fill a honeycomb that only has a thin strip of wax welded on, entirely with drone brood, it would fatal for the colony. We never have to apply this technique with the ‘Varroa Drone catch comb’ (or whatever it is called). I’ve also had hives that would perfectly built the small cells (which sometimes can be problematic with strong honey flow) and were showing bald headed brood, but built almost no drone cells. That was the opposite extreme and then they soon developed the virus of deformed wings – without a chance."

restul va las sa cititi direct de pe site, de ce anume nu e ok folosirea ei..de ce trantorii nu trebuie scosi din stup, care-i motivatia...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 16 Mar 2013, 23:49

Sar de la una la alta...cam asta e tehnica pt obtinerea unor manere scoica din circular http://www.youtube.com/watch?v=u5yWQCAR ... _embedded#!
Cam asta e tehnica pt imbinarea in cepuri pe care vreau sa o incerc la freza cu doua panze cu limitator de aschie si un cutit de freza.. http://www.youtube.com/watch?v=c-cQeb13 ... mbedded%23! iese o treaba foarte precisa, o imbinare perfecta!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 17 Mar 2013, 00:17

Revenind la treaba cu varoa..uitati ce mica e albina asta rezistenta pe celula mica http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... maT8NPizQ#! si cum o invatza cat sa creasca celula de trantore prin taierea acelui colt din foaie la exact 10% din suprafata fagurelui, Dee Lusby recomanda ca acele rame care au mai mult de 10% celule de trantore sa fie mutate in zona de miere si dupa eclozare sa fie scoase din circuit, apoi sa se faca selectie pe exact acele familii care construiesc exact proportia corecta de celule de trantori pe rame...selectia joaca un rol crucial in toata povestea asta, nu rezolvi treaba cu rezistentza la varoa prin simpla revenire la o celula mai mica, treaba e nitzel mai complexa, sunt un cumul de factori care trebuie atinsi.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori