Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 11 Mar 2013, 00:56

calin bondaru scrie:Salut Bunkane!
Daca mai ai polen, sau ceva reziduri in urma cernerii pune in tavite si dule la soare, in locuri ferite de vant!
O sa ai o surpriza! Mosul meu se minuna si ma intreba ce fel de albine is astea de aduna polen din tavite si de la 5 grade!!!
Trebuie sa suplinim cumva lipsa de cules de la noi, pentru ca avem inca multa zapada, in special la mine.
Respect...


Salut..polen n-am, dar o sa cumpar in prima faza pana apare, si cu ceva laptic si drojdie..o sa mearga!
Cred ca fac un test acum repejor cu lapte praf in sirop la borcanel la gaura sau la cutie de aia de 1 kg de la iaurt direct peste gaura...acum le-am pus siropel si-l iau.
Da..noi aici avem parte de o vreme deosebita...cand aud ca in sud s-a incheiat iernarea si albinele aduc polen, ma simt....
Salutare!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 11 Mar 2013, 01:32

alin m scrie:salut. drojdia ce tip e si cum e preparata ?


Drojdie furajera pt animale..in combinatie cu zahar pudra si miere sau inlocuitor.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Mar 2013, 12:32

Jiji..uite, asa mi-au iesit manerele scoica pt stupi facute din panza de circular.
Fişiere ataşate
rsz_1dsc03690.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Mar 2013, 12:56

Asta e un ME pe 8 rame, de fapt sunt 5, 2 sunt asamblati complet iar restul au corpurile neasamblate KIT, au podisoare cu gaura de hranire.
Fişiere ataşate
rsz_dsc03689.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Mar 2013, 13:01

Sunt asamblati in capse si adeziv si peretii corpurilor sunt facuti din 2 piese prin imbinare in faltz cu adeziv in presa...in felul asta ei nu se vor curba in timp asa cum se intampla la peretii foarte lati facuti dintr-o singura piesa.
Se vad bine manerele...le-am facut pe toate fetele sa fie usor de prins...sunt multumit de felul cum au iesit.
Fişiere ataşate
rsz_dsc03693.jpg
rsz_dsc03688.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Mar 2013, 13:06

Podisoarele sunt facute dintr-o rama in care e frezat un canal de 12mm latime in care intra scandurele de 12mm grosime , totul e prins cu capse si adeziv.
Fundurile au in fatza o sipca ce va face ca tavita de tabla sa inchida perfect fundul...o sa pun o poza si cu acea tavitza inchisa.
Fişiere ataşate
rsz_dsc03696.jpg
rsz_dsc03695.jpg
rsz_dsc03694.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Mar 2013, 13:10

Si inca una...
Am facut un fel de sabloane in unghi pe care fixez piesa de lemn de prelucrat si intra in felul asta in panza progresiv pe adancime ma refer si rezultatul e un maner foarte frumos, zici ca-i desenat !
Fişiere ataşate
rsz_dsc03692.jpg
rsz_dsc03697.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Mar 2013, 13:15

Pentru moment nu am un slefuitor si se vad locurile unde ziarul s-a prins de scandura la lipire...o sa-mi iau si scula de slefuit si o sa arate beton ...cu timpul!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Mar 2013, 14:34

Am infrant... :))
Fişiere ataşate
rsz_1362904232438.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde jiji » 13 Mar 2013, 08:50

si fara slaif arata super, ce latime au capsele ce le ai folosit?
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: BUNKA

Mesajde mihaibursuc » 13 Mar 2013, 12:09

SALUT SUPER FRUMOS ASA VREAU SI EU SA MI FAC DA PE MER . CAPAC CE MODEL FOLOSESTI DOAR TABLA?
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: BUNKA

Mesajde Badea Alin » 13 Mar 2013, 19:32

Sunt nerăbdător să le văd.
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Mar 2013, 20:36

mihaibursuc scrie:SALUT SUPER FRUMOS ASA VREAU SI EU SA MI FAC DA PE MER . CAPAC CE MODEL FOLOSESTI DOAR TABLA?

Beneficiarul nu sunt eu...e Alin, la stilul asta de podisor merge si capac simplu doar din tabla, eu i-am facut capace la modul o rama de lemn, PFL, si tabla si am pus si niste brausoare care coboara cam 1 cm peste buza podisorului...acum, fiecare cum doreste sa-l faca...Alin a vrut distanta mica intre speteze si podisor ca sa nu-i faca crescaturi...asta e si un avantaj cand hranesti la gaura, albina nu tre sa urce mult ca sa ajunga la sursa de hrana, in podisor se pot amplasa turte de hrana energetica in care decupezi partea care vine peste gaura si albinele intra in ambalaj si consuma...avantajul e ca in punga se aduna ceva condens care ajuta la dizolvarea turtei...peste turta pui ceva "boarfe sa tina cald si aia e!
Merge si facuta stimulare la galetusa din aceea de smantana sau de iaurt de 1 kg, faci gauri in capac, si o intorci cu gura in jos peste gaura, se poate stimula asa foarte fain cu sirop 1/1 amestecat cu lapte praf primavara dupa retetele lui nea` Gica, 1kg de lapte praf la 8-10L de sirop.
Se poate face si completare toamna cu galeti mai mari cum foloseste Dan Margarit in Canada, treaba e ca podisorul avand margini ar trebui pus un corp gol si un capac si galeata acolo...daca era o simpla placa de lemn care sa tina loc de capac nu era necesar corpul gol si capacul...ma gandesc ca in eventualitatea unei ploi in podisorul asta cu margini ridicate se poate aduna apa, pe cand pe unul mai plat apa se duce...asa o sa-mi fac eu la Delonii mei, capace simple de lemn cu gaura, fara tabla (nu se incing) ;)
Am foarte mult de modificat la lazile vechi...bine ca nu e atat de dificil..m-am gandit si la funduri si capace, vor fi foarte simplu realizate tot din vechile funduri si capace care au tras litri intregi de ulei in decursul anilor..materialul tratat cu ulei de in s-a mentinut exceptional in cursul celor 8 ani de cand am facut lazile.
I-am facut lui Tei Negru un Delon de asta si mi-am facut o idee despre cum o sa arate fundurile..zici ca-s de jucarie! :mrgreen:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Mar 2013, 20:47

Badea Alin scrie:Sunt nerăbdător să le văd.


Maine ajung...
Trimit si restul cat de repede!
Cel mai incantat sunt ca mi-au iesit frumos manerele alea scoica doar din panza de circular...noroc cu filmuletele de pe net, poti invatza tot felul de nebunii, am sa incerc si o imbinare in cepuri facuta din freza..aia folosesc Dado..eu o sa folosesc o freza intre doua panze de circular..tot am in plan sa fac o mica modificare la freza mea..numai nu am avut timp..atunci o sa pot face niste cepuri perfecte.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Mar 2013, 21:01

jiji scrie:si fara slaif arata super, ce latime au capsele ce le ai folosit?


5mm cred..de alea de merg pe capsator Einhel..N-am supercapsator, dar e trecut si asta pe lista de investitii...unul de ala de bate capse de 5,5-6cm lungime si late de 10mm.
Daca ai un abricht bun, cutitele ascutite, si o presa buna cat de cat de incleiat, si daca ai frezat bine piesele iese si placa bine, da tot raman urmele de la imbinare..pun ziar intre placi si se mai lipeste ziarul de lipitura.
Apropos de scule..imi place circularul tau cu freza...putin reglaj si cutite bune si material sa fie!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde Tudor20 » 13 Mar 2013, 21:32

Asta e "MOBILA" !!! nu lazi pentru albine !!!
Felicitari producatorului !!! iar beneficiarul sa-l foloseasca sanatos!!!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori


cron