Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde jiji » 18 Feb 2013, 22:32

in prima poza este masina combinata cu care fac treaba si careia vreau sa ii fac o masa mobila si de accea am intrebat dc puteti face o poza cu sinstemul de culisare facut de dv .
apoi cu freza asta fac eu manerele ingropate gen scoica .
Fişiere ataşate
DSC_0224.JPG
DSC_0223.JPG
DSC_0225.JPG
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: BUNKA

Mesajde jiji » 18 Feb 2013, 22:35

la tipu asta de roinita lucrez acum , pana acum am stabilit cum sa fac corpurile si anume pentru 4 rame cu canal pe mijloc pentru a putea intoduce o bucata de osb pentru a desparti si a imperechia doua matci , corpurile se imbina prin falt.
Fişiere ataşate
DSC_0228.JPG
DSC_0227.JPG
DSC_0226.JPG
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: BUNKA

Mesajde jiji » 18 Feb 2013, 22:36

x
Fişiere ataşate
DSC_0231.JPG
DSC_0230.JPG
DSC_0229.JPG
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: BUNKA

Mesajde jiji » 18 Feb 2013, 22:48

acum e acum , fundul , o sa il fac ca in imaginea cu cele trei scandurele pe el si in gaura o sa pun plasa .
la capac inca nu ma m gandit , o sa ajungem si acolodar sa revin putin la corpuri inca nu m am decis cum sa fac urdinisul , am doua posibilitati
1 sa fac o gaura pe mijlocul laturei lungi chiar sub manerul scoica , dc m am gandit sa il pun chiar acolo? pentru ca as frea ca in corpurile astea sa bag sa ierneze roi mici cu matca tanara pentru anul urmator, sa il pun sa ierneze pe latura mai ingusta sa poata roiul sa meraga pe miere in sus pe timpul iernii, si aici ar fi bine cu urdinisul in lateral , o gaura
2 a doua posibilitate ar fi sa fac urdinisul pe laturile inguste sa prelungesc scandurile din capete cu 2 cm mai in afara sa reprezinte scandura de zbor DAR, nu mai merge cu iermatul in picioare . cam asta ar fi , o sa incep sa montez corpurile cam 68 si poate intre timp imi vine vreo idee mai buna decat cea cu gaurile .
Fişiere ataşate
DSC_0233.JPG
DSC_0232.JPG
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: BUNKA

Mesajde kamy » 19 Feb 2013, 06:41

Io dupa mintea me as face fundurile detasabile si urdinisu pe fund,e mai igienic si folosesti femeile de serviciu din stupina,la urdinis superior te transformi in putzfrau,plus gaura din fund cu urdinisu superior iarna adio clopot,parerea me!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: BUNKA

Mesajde jiji » 19 Feb 2013, 11:29

pai fundurile oricum le fac detasabile sa se imbine cu faltu ala, iar iarna obturez gaurile cu plasa din fund cu poistiren expandat
si mai e o solutie si anume sa imbin cele doua modele , sa le las si gauri si scandura mai inafara pentru a iesi si pe acolo deoarece in capete ramane un spatiu de 1 cm pe care il acopar cu o scandurica ce poate fi loata si transformat in urdinis.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: BUNKA

Mesajde licap » 20 Feb 2013, 11:42

BUNKA scrie:Tot rusnacul ala..se vad si gaurile in corpuri !



BUNKA , nu m-am putut dumiri , cum are rusul fundurile la stupi , cu plasa ori clasic din lemn . Vad ca are lasata o fanta de vre-o 4-5 cm la la folia care tine loc de podisor .
licap
 
Mesaje: 47
Membru din: 21 Mai 2012, 15:42
Localitate: Beclean B-N

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 05 Mar 2013, 21:52

Trick-uri cu circularul http://www.youtube.com/watch?v=z48vxAYb6ds http://www.youtube.com/watch?v=Vg3YZQx-0qc
Am facut si eu ceva la circular si a iesit ganz...niste manere tip scoica, folosind un shablon simplu si panza de circular.

Rusul Vladimir cred ca foloseste fundurile clasice din lemn fara sita, asa am vazut in filmele sale!
Ultima oară modificat de BUNKA pe 05 Mar 2013, 22:28, modificat 1 dată în total.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde andrei_calinescu » 05 Mar 2013, 21:58

Bunka salut,

Cum functioneaza iernarea in adapost la stupii tai pana acum?
Ce observi vis-a-vis de cantitatea de albina /colonie pierduta(depopulari) si stadiul sanitar al lor?
Ai avut zbor de curatire pana acum?
Multumesc, cele bune
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 06 Mar 2013, 00:26

Au consumat foarte putin, au fost foarte linistite, n-am avut grija lor...am avut insa niste probleme...am incercat sa iernez roi alaturati separati de diafragma si deasupra gratie H ca la aia de la French Bee Farm...s-au unit, albina de la unul din roi a trecut dincolo...am mai vazut petece de puit pe ramele parasite...unele din albine au mai ramas prinse in gratie...nu mai fac combinatia asta.
Una peste alta iernarea la interior merita sub toate aspectele...am avut la unul ceva umiditate din cauza ca am cam uitat inchis un urdinis, fundurile au fost de lemn ..noroc ca a avut niste gauri, am observat ca pe un corp aerul viciat este cumva in partea de jos a ramelor si acolo am mai gasit pe marginase mucegai...deci trebuie musai corp gol dedesubt...nici iernare pe un singur corp nu mai fac.
Oricum cateva concluzii importante am tras.
Daca puneam doua corpuri cu colonia sus si in corpul de jos sa fie gol era mult mai ok, daca nu puneam gratie peste roi si foloseam podisoare individuale iarasi as fi avut dublu la matci, in rest, albina ok, iernare linistita, fara curenti, zgomote, etc...consum redus, oricum nu au avut foarte multa hrana de cu toamna si acum inca mai au.
La mine inca e zapada groasa si am provocat pe 1 martie un zbor, le-am scos afara, am pus niste prelate pe jos si le-am luat capacele...odata cu asta am mai scos din ramele marginase cu ceva mucegai, am bagat altele cu rezerve ok pe laterale, am instalat niste borcane cu sirop la gauri 2/1 sa vad daca il iau asa...am sa incerc sa le dau 1/1 cu lapte praf zilele urmatoare.
Cam de pe 20 februarie am bagat in ele niste "piftele" din drojdie de bere polen si zahar farin si dulcofruct...normal amestecul era fara polen, si proteina avea cam 12 % insa le-am tavalit prin polen macinat si s-a tot inglobat polen in compozitie pana s-a dublat ca greutate deci destul de mult...si s-au facut tari, am dat cate 80-100g de ghiulea de asta proteica la cei mai buni...s-au luat de ele.
A...nu am zis, au facut un zbor super, ploua cu rahati peste tot in fata casei pt ca eu le-am pus cumva langa casa iar soarele cam bate direct in fata casei...intelegi, daca le puneam in camp probabil nu ieseau, asa le-am pus in dosul casei cu fatza la soare si a fost perfect...problema e ca desi a mai fost frumos zilele astea nu le-am mai lasat ca ele nu pot sa se obisnuiasca acolo...ci la vreo 50 de m mai la deal pe un damb.
Cred ca le mut zilele astea acolo si nu le dau drumul pana nu pleaca zapada...la mine v-am zis inca e zapada!
Eu in principiu am vrut sa le scot acum din doua motive...unul ca eram printre ultimii care nu avusese un zbor :lol: , eu si cu Horia...si pt ca acolo inauntru temperatura era constant mai mica ziua decat afara, afara lada se mai incalzeste acum, albina e mai mobila mai umbla dupa rezerve pe rame...acolo efectiv hiberna zi si noapte cu motoarele la mic.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 06 Mar 2013, 10:18

nae scrie:Nea Mihai33,iti place iernarea in adapost ca idee sau ai si idee ce presupune ?
Toata stima pt Bunka si alti apicultori care experimenteaza pe banii si timpul si sufletul lor si ne tin la curent cu noutatile .
Pt mine iernerea in adapost are 1 mil. de variabile :
-puiet din vreme = consum ridicat de apa !?, ridicat de pastura(polenul/inlocuitorii incarca rectul la greu ),puiet mult (34-36*)= glucidic mult
-la iesirea pe vatra puiet peste puterea de acoperire a fam +reintoarcerea iernii = belea
-prognoza '13 pe 3 luni arata ploi si frig
Sper ca Bunka sa reuseasca (mi-e drag ca om )si toata lumea sa reuseasca dar sa ramanem realisti .


Nae...se pare ca am noroc in legatura cu cele relatate de tine aici...asa e, a fost un risc, dar norocul a fost ca in acea camera au fost -3/-6grade constant, iar acum in cursul zilei afara era mult mai cald iar in cursul noptii afara sunt poate cateva grade sub valoarea din interior...-7 grade au fost asta noapte deci pe acolo..treaba misto e ca acum ziua fiind cald incep sa fie active si sa se mai miste pe rame, incep bine cu puietul ca le-am dat ceva polen, si drojdie si ziua au parte de caldura in plus.
Cu puietul ai dreptate, am gasit petice de puiet...si ale mele sunt roi...daca aveam familii tzapene cred ca oua matca toata iarna...consumul insa, surprinzator a fost mic, si asa aveau putintel din toamna, acum inca mai au !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 06 Mar 2013, 10:24

janese scrie:vezi ca se considera ca o rama d1/1este ocupata cu puiet pe 75% din suprafata.
se considera ca un dm patrat de celule pe ambele fete ale fagurelui are 880 celule
astia de la icda au dat un anunt prin anii 80-90 in revista apicola, ca daca cineva in romania are matci care baga mai mult de 2000 de oua/24 de ore sa-si anunte si pe ei si sa le dea si lor samantza!!!
real o matca buna oua intre 1500 si 2000 oua /24 ore.
acu nu am timp dar paremi-se ca lulache pe forumu vechi postase tot pe tema asta...cate secunde ii ia unei matci sa scoata un ou din poponeatza...cate secunde controleaza matca celula...etc..etc

http://www.youtube.com/watch?v=ATtfSV3p ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=ranxEMZt ... re=related
asta nu e locul lui aici,puneti-l unde ii e locul:
http://www.youtube.com/watch?v=Jpcpn5NX ... re=related
vezi min 5:
http://www.youtube.com/watch?v=OvlyeJdw ... re=related
.


Nea Jane...asta(1500-2000) este media (scrie si in SPORIREA PRODUCTIEI DE MIERE de Malaiu), varfurile de ponta ajung si la 3000/zi la matcile valabile, altfel nu se explica un corp ME de 10 rame full de puiet cu doar 2 rame cu larvar si oua...in rest blindat de puiet capacit!
Nu iese matematic cu 2000/zi oricum ai da-o!
Un calcul simplu..la 10 rame de cuib 1/1 avem 8 de puiet, o rama are 11,2dm patrati, la 75% inseamna 8,4dm patrati ori 8 rame =67,2 dm patrati ori 880 celule=59136 celule/la ciclul de 21 de zile de dezvoltare=2816 oua pe zi.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde Jean Valjean » 06 Mar 2013, 10:54

BUNKA scrie:si s-au facut tari, am dat cate 80-100g de ghiulea de asta proteica la cei mai buni...


Salut

Am si eu o intrebare: eu la ai mei le-am dat turte fara polen (lapte praf, drojdie de bere, faina de soia), dar le-am dat turte de 500 g.

Trebuia sa le dau mai putin ?


Multumesc
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: BUNKA

Mesajde calin bondaru » 07 Mar 2013, 09:30

Salut Bunkane!
Daca mai ai polen, sau ceva reziduri in urma cernerii pune in tavite si dule la soare, in locuri ferite de vant!
O sa ai o surpriza! Mosul meu se minuna si ma intreba ce fel de albine is astea de aduna polen din tavite si de la 5 grade!!!
Trebuie sa suplinim cumva lipsa de cules de la noi, pentru ca avem inca multa zapada, in special la mine.
Respect...
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 10 Mar 2013, 22:25

Jean Valjean scrie:
BUNKA scrie:si s-au facut tari, am dat cate 80-100g de ghiulea de asta proteica la cei mai buni...


Salut

Am si eu o intrebare: eu la ai mei le-am dat turte fara polen (lapte praf, drojdie de bere, faina de soia), dar le-am dat turte de 500 g.

Trebuia sa le dau mai putin ?


Multumesc


Daca mananca din turtite nu-i bai ca n-ai pus...in general se baga pt atractie, dar eu cred ca nu prea se inghesuie daca nu contin si polen, si problema nu e ca le dai, sau ca mananca ci cat de mult mananca si cat de repede...cu cat mai mult si mai repede este consumata proteina cu atat mai bine...se traduce in puiet totul.
Si in "Sporirea productiei de miere " a lui Malaiu scrie de treaba asta cu viteza consumului de turta, deci conteaza daca o iau si in ce ritm o iau si mai conteaza si digestibilitatea...in general cam 50% din totalul de proteina din turta se duce in excremente deci daca ai o turta de 100g cu 15% proteina se vor asimila cam 7,5 g proteina, restul e PA, de asta conteaza enorm sa consume cat mai cu pofta turtitele alea, eu aveam pasta cu 12% proteina din drojdie, am amestecat cu polen pana s-a inglobat inca pe atat polen, deci la 100 g pasta cu drojdie au mai intrat 100g polen macinat cu 25% proteina in medie...asa a crescut concentratia proteica la 18-18,5% din care sperante de asimilare sunt la 9%...tinand cont ca polenul participa cu 50% din amestec asta face amestecul foarte atractiv si de consumat il consuma la sigur...deci marea sfaraiala e ca albinele la 100g de amestec consumat se aleg cu 9g de proteina...e ceva nu?! :lol:
Calculasem eu ca pt 6 rame plus de albina de ME, adica in jur de 12000 de albinutze, daca tii cont ca trebuie pt cresterea fiecarei albine 25mg de proteina respectiv 5mg de azot, asta inseamna ca pt 12000 trebuie 300000mg de proteina asimilabila, adica 300g proteina asimilabila, adica in jur de 600g proteina ingerata, daca ponderea proteinei in amestec este de 12% in cele de inlocuitori se poate calcula cata turta tre sa consume...binenteles ca la un moment dat apare si polenul in natura, dar ca si calcul strict matematic am facut urmatoarea schema...40g drojdie cu 44% proteina +30%lapte praf cu 30% proteina+30%polen, la 100g de amestec am 17,6g proteina din drojdie, 10,2g proteina din lapte praf, 7,5g proteina din polen=total 35g proteina.
Drojdia am bagat-o in schema pt ca proteina din drojdie ajuta la incarcarea proteica a albinelor proaspat eclozate in primele 5 zile de viatza, si pt B-eurile din drojdie...e un aliment complex foarte bun pt furajarea albinei, laptele praf l-am luat in calcul pt ca este demonstrat prin experimente ca este o proteina 100% directionata pe cresterea larvelor...in cartea "Sporirea productiei de miere" a lui Malaiu e specificat rezultatele diferitilor cercetatori in legatura cu cantitatea de puiet crescuta functie de tipul de furajare folosit.
Polenul l-am bagat in schema in procent asa de mare pt ca scrie clar acolo ca orice turta proteica din inlocuitori este mai rapid consumata cu cat procentul de polen este mai mare...se poate duce si spre 50% procenul de polen...de asta depinde viteza de consumare a turtelor si economic vorbind e mai bine sa nu consume doar polen, pt ca polenul e cel mai scump ingredient, o parte din cel colectat intra in compozitia turtelor proteice, o parte pleaca la rezerva, iar daca folosim si drojdie si lapte atunci costul hranirii proteice a albinelor scade, si creste si calitatea hranirii albinelor deoarece unii aminoacizi sunt carentiali in unele sortimente de polen.
Am sa experimentez o chestie...sa colectez polen si in acelasi timp sa hranesc proteic...de ce?...pt ca orice apicultor care colecteaza polen stie ca albinele aduc polen mult abia dupa ce rezerva din stup este pe cale de epuizare, asta inseamna ca odata aduse la starea de foame proteica colonia sufera carente proteice grave insesizabile cu okiul liber...NU NE DORIM ASTA.
Deci la 100g de amestec proteic tre sa mai pui liantul...hrana energetica, daca o faci 12% concentratie proteica, tre sa mai pui 194g glucid,
calculul e asa 100*35,3(g proteina)/12=294,1 g amestec total...deci pe langa cele 100 g de (prafuri proteice) tre sa mai pui 194g glucid liant.
daca in astea 294g ai 35g proteina , alea 350g care trebuie asimilate ar trebui sa se gaseasca in 2941g amestec.
Prtoblema e ca digestibilitatea e de 50% deci trebuie pe colonie consum de 4998g amestec...deci 5 kg de turta de asta ca sa cresti 12000 de albine!
Ce-am dat eu alea 100g amestec cu 9g proteina asimilata e "par la ceas" ca sa zic asa...dar E UN INCEPUT !! :lol:
Tre sa ma pun serios pe hranit proteic daca vreau sa populez cat mai multi Deloni, si pe facut albina!

Acum cred ca te-ai lamurit cat tre sa dai...in cartulia aia zice multe, problema e ca trebuie sa consume rapid sa nu se altereze...ca daca-l dai si sta acolo si nu se ating de el degeaba il dai...poti sa-i pui si 5 kg gramada, nu faci altceva decat sa creezi un mediu perfect pentru dezvoltarea bacteriilor si mucegaiurilor...ideea e sa le dai, sa consume rapid si sa "ceara" repede alta turtitza!
Te salut!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde alin m » 10 Mar 2013, 22:48

salut. drojdia ce tip e si cum e preparata ?
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori