Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 07 Ian 2015, 04:21

Am spus ca voi intra mai rar din mai multe motive.
Nu le enumăr ca sunt multe dar dincolo de ăsta sunt și destul de prins, am mult de lucru, încă trag sa ies din încurcătură în care singur am intrat. În afară de asta am început sa mă ocup de plante, știu ca ești un împătimit în materie deci aici chiar mă simt pe terenul tau..am 1000 de rasaduri de Paulownia Elongata care deja sunt mari si ma straduiesc sa le cresc cat pot de bine in speranta ca voi reusi sa le plantez in camp. Inca mai pun seminte la germinat si acum, sper sa am cam 2000 sau 3000 de buc bune de plantat la final de aprilie.
Cu albinele..e ca peste tot, varoa si-a făcutde cap acolo unde a fost llăsat anul ăsta, la mine cei tratați pe celula mare sunt bine merși, la Deloni "am aplicat constitutia".. Am lăsat natura sa își urmeze cursul și este aadevărat ca 95% din efective crapă la primul atac al varoa, anul ăsta sper sa schimb toate mărcile din supraviețuitor, din ce am citit știu ca mai urmeazăun val de decese in anii uurmători pana când genele de supravietuitori sunt mai puternic prezente in toata stupina...e o treaba grea, natura e nemiloasa dar face o treaba excelenta, rezista doar cele care au acel ceva pe care noi nu stim sa-l identificam. Livas de la Tg Frumos presupune ca e si vb de nosema cerana..eu nu sunt asa de convins de asta, mai degraba cred ca anul asta virusii transmisi de varoa au fost mai puterici ca in alti ani...dovada e ca albinele care au primit "otrava" cat mai timpuriu, adica cele tratate sunt ok si acum, deci varoa a fost, si nuneaparat numarul lor din toamna..atunci a fost lovitura de KO, ei insa din vara s-au inmultit f tare si interesant e ca virusii au fost mai puternici sau albina mai putin imuna...alta deductie logica nu exista pt impactul pe care l-a avut anul asta.
Eu am placa pusă, merg pe ea...sper și eu ca la capăt de drum sa realizez ce au mai realizat și alții, nu contează ca 99,9% dintre apicultori nu cred în treaba asta.
Una peste alta prietenia, amiciția, compasiunea pt cel de alături care poate are un moment prost în vviața sunt sentimente rare și m-am convins de asta!
Unii au avut un an prost ca ba varoa, ba Bunka nu a făcut ce trebuia la timp...eu am avut un an prost ca a trebuit sa vând o proprietate (casa) ca sa ies din belea și încă ...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 07 Ian 2015, 04:34

Sper ca nu intra rostită :)
Fişiere ataşate
rsz_220150104_184803-1.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde nae » 07 Ian 2015, 14:25

BUNKA scrie:La mulți ani! Un 2015 mai bun tuturor!

La multi ani !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: BUNKA

Mesajde Costin » 07 Ian 2015, 22:07

La multi ani!
Bine ai revenit. Un an plin de realizari iti doresc.
Costin
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Iun 2012, 10:40
Localitate: Bucuresti

Re: BUNKA

Mesajde valigorj » 08 Ian 2015, 03:58

un an mai BUN K Asta care a trecut ne-a cam dat la gioale.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: BUNKA

Mesajde cobi » 08 Ian 2015, 17:44

Sanatate Bunkane, ca bunkanii se fac !!! :)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: BUNKA

Mesajde echo » 17 Feb 2015, 20:28

BUNKA scrie:Am început sa mă ocup de plante,..am 1000 de rasaduri de Paulownia Elongata care deja sunt mari si ma straduiesc sa le cresc cat pot de bine in speranta ca voi reusi sa le plantez in camp. Inca mai pun seminte la germinat si acum, sper sa am cam 2000 sau 3000 de buc bune de plantat la final de aprilie.


Bunka, sfat, doar ca sa te gandesti la el. Cu plantarea Paulowniei in camp - ai grija unde le plantezi ca nu mai scapi de ele !! 100% iti spun... Am avut 8 plante in curte acum 5 ani si inca mai tai la puieti care ies anual.. mai rau ca pirul...

Deci daca intentionezi sa le pui pe un teren erodat, fara folosinta, etc... e bine... dar daca intentionezi sa sacrifici vre-un teren agricol.. nu e bine... Acel teren va fi pierdut....

Apoi eu am mai spus cuiva... de ce nu pui tu Salcam ? Miere de salcam am mancat cu totii... dar de Paulownia... am citit cu toti....

Spor !!!
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: BUNKA

Mesajde gabimihai » 17 Feb 2015, 21:16

Pai si eu am plantat in gradina 8 puieti, dar in carti si un producator din Constanta mi-a spus ca se inmultesc doar din aceeasi radacina, adica ies alti lastari, vreo 3-4 ani la rand doar dupa ce tai copacul matur.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: BUNKA

Mesajde ovidiu_78 » 18 Feb 2015, 00:28

echo scrie:
Apoi eu am mai spus cuiva... de ce nu pui tu Salcam ? Miere de salcam am mancat cu totii... dar de Paulownia... am citit cu toti....

Spor !!!


salcam???? :o :o mai rau ca paulownia...eu am taiat de la marginea terenului meu niste salcami de cativa ani,i-am ras toti...dupa 3 ani am hotarat sa las totusi 3-4 sa fie,in fiecare an de atunci scot pe puieti,si din gradina...si au o radacina incredibila,oricat de mici ar fi...la bunicii mei in sat toti imi ziceau ca nu cumva sa platntezi salcami ca nu mai scapi de ei niciodata,mare adevar
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: BUNKA

Mesajde echo » 18 Feb 2015, 13:39

Ovidiu... deviezi de la subiect.. Eu la miere ma refeream.... salcamul iti da miere, nu ??
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: BUNKA

Mesajde topy » 22 Feb 2015, 10:08

BUNKA scrie:Am spus ca voi intra mai rar din mai multe motive.
Nu le enumăr ca sunt multe dar dincolo de ăsta sunt și destul de prins, am mult de lucru, încă trag sa ies din încurcătură în care singur am intrat. În afară de asta am început sa mă ocup de plante, știu ca ești un împătimit în materie deci aici chiar mă simt pe terenul tau..am 1000 de rasaduri de Paulownia Elongata care deja sunt mari si ma straduiesc sa le cresc cat pot de bine in speranta ca voi reusi sa le plantez in camp. Inca mai pun seminte la germinat si acum, sper sa am cam 2000 sau 3000 de buc bune de plantat la final de aprilie.
Cu albinele..e ca peste tot, varoa si-a făcutde cap acolo unde a fost llăsat anul ăsta, la mine cei tratați pe celula mare sunt bine merși, la Deloni "am aplicat constitutia".. Am lăsat natura sa își urmeze cursul și este aadevărat ca 95% din efective crapă la primul atac al varoa, anul ăsta sper sa schimb toate mărcile din supraviețuitor, din ce am citit știu ca mai urmeazăun val de decese in anii uurmători pana când genele de supravietuitori sunt mai puternic prezente in toata stupina...e o treaba grea, natura e nemiloasa dar face o treaba excelenta, rezista doar cele care au acel ceva pe care noi nu stim sa-l identificam. Livas de la Tg Frumos presupune ca e si vb de nosema cerana..eu nu sunt asa de convins de asta, mai degraba cred ca anul asta virusii transmisi de varoa au fost mai puterici ca in alti ani...dovada e ca albinele care au primit "otrava" cat mai timpuriu, adica cele tratate sunt ok si acum, deci varoa a fost, si nuneaparat numarul lor din toamna..atunci a fost lovitura de KO, ei insa din vara s-au inmultit f tare si interesant e ca virusii au fost mai puternici sau albina mai putin imuna...alta deductie logica nu exista pt impactul pe care l-a avut anul asta.
Eu am placa pusă, merg pe ea...sper și eu ca la capăt de drum sa realizez ce au mai realizat și alții, nu contează ca 99,9% dintre apicultori nu cred în treaba asta.
Una peste alta prietenia, amiciția, compasiunea pt cel de alături care poate are un moment prost în vviața sunt sentimente rare și m-am convins de asta!
Unii au avut un an prost ca ba varoa, ba Bunka nu a făcut ce trebuia la timp...eu am avut un an prost ca a trebuit sa vând o proprietate (casa) ca sa ies din belea și încă ...

Cineva a pus o intrebare....omul se adapteaza la cancer?
Oare albina chiar se adapteaza? Sau speram noi ca o sa apara o adaptare..!
Multe specii au dusmani naturali si totusi supravietuiesc. E o adaptare totusi...oare daca obtinem urmasi de la un iepure care a scapat o viata de vulpe urmasii o sa scape in procentaj mai mare de vulpi?
Adaptarea asta nu e cum vrea buzunarul nostru..e pentru supravietuirea speciei.
O parere..
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 03 Iun 2015, 17:17

Da, Bună analogia cu iepurele sși vulpea, și. . nu, nu avem nici o garanție, putem doar încerca dar având în vedere plaga care se întinde în jurul nostru...slabe speranțe. Anul ăsta s-au dus stupi ne întregi sau din altele spre 70%, motivul unul singur...varoa șitratamentele ineficiente.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde MIHAI BALS » 04 Iun 2015, 00:04

BUNKA scrie:Da, Bună analogia cu iepurele sși vulpea, și. . nu, nu avem nici o garanție, putem doar încerca dar având în vedere plaga care se întinde în jurul nostru...slabe speranțe. Anul ăsta s-au dus stupi ne întregi sau din altele spre 70%, motivul unul singur...varoa șitratamentele ineficiente.

IA,mai traiesti?
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 30 Iun 2015, 11:15

MIHAI BALS scrie:
BUNKA scrie:Da, Bună analogia cu iepurele sși vulpea, și. . nu, nu avem nici o garanție, putem doar încerca dar având în vedere plaga care se întinde în jurul nostru...slabe speranțe. Anul ăsta s-au dus stupi ne întregi sau din altele spre 70%, motivul unul singur...varoa șitratamentele ineficiente.

IA,mai traiesti?


Yepp...
Fişiere ataşate
rsz_120150602_184952-1.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde Dan Cristian » 30 Iun 2015, 11:46

Frumos lucrate lazile, sa ai spor cu ele!
Dan Cristian
 
Mesaje: 110
Membru din: 26 Ian 2014, 23:30
Localitate: Craiova

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 01 Iul 2015, 10:32

Am văzut ca după lungi dezbateri pe forum despre macarale unii chiar s-au apucat de treaba și au făcut niște hidraulice gen eazy loader foarte reușite, pt genul ăsta de lăzi e minunata una de aia, poți cară pe o remorca 72 de lăzi paletizate, și vb de o remorca normala de 4×2 m ...era mare agitație atunci legat de autorizări...văd ca cei hotărâți nu își pun problema asa si au trecut la treaba, poate mă apuc și eu cândva, oricum nu în viitorul apropiat, am altele pe cap.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori