Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jenica67 » 08 Ian 2013, 00:11

Daca bagi direct doua caturi, creezi un dezechilibru in prima faza cu care albina nu este obisnuita, in plus nu cunosti intensitatea culesului care va urma si nu are rost sa largesti atata stupul. Acum conteaza ce familie ai si dimensiune are catul. Dar cartea spune sa pui cum am zis eu.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde topy » 08 Ian 2013, 00:18

vorbesc de familii de productie .nu are importanta ce cules ai dupa salcam dar nu poti sa tii 20 de rame de musca pe 15 rame au nevoie de spatiu.dar fiecare face cum crede. :)
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde proapis13 » 08 Ian 2013, 00:25

jenica67 scrie:topy, unde ai citit de ai spus, in ce carte ?? Cartea spune ca atunci cand ai catul jumatate plin de nectar, sa bagi al doilea sub. In ideia ca, pana umple pe cel de sus, sa aiba unde vehicula nectarul, pentru al transforma in miere, pentru a o putea capaci. Ca daca umplu un cat de nectar, albinele se apuca de somaj, ca nu au unde sa mai adune si atunci vehiculeaza si ventileaza, pana reusesc sa transforme nectarul in miere si sa o capaciasca, pentru a mai crea ceva spatiu liber.


:!: Nu someaza deloc,din contra,stau si asteapta si cind eclozioneaza cate o albina sau trintore si in secunda doi au si curatat celula de camasuiala - nu in toate cazurile,a se vedea culoarea mierii la extras - si au umplut-o cu nectar
In atare situatie someaza doica,o parte ca cealalta se transforma in culegatoare,iar surplusul de culegatoare se gandeste deja la roit :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde ovidiu_78 » 26 Ian 2013, 15:52

"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde State » 27 Ian 2013, 16:12

Am urmarit aproape toate filmuletele postate de Dan Margarit.
Face o treaba excelenta(dupa parerea mea). Nu multi sunt dispusi sa faca ce face el . Faptul ca-si ocupa din timpul lui pentru a invata si pe altii , e lucru mare. Cinste lui !
Din ce am observat eu pana acum , mi se pare ca tot ce face e pentru un venit material , nu neaparat un hobby. Parca ii lipseste acea dragoste fata de albine , face totul "mecanizat". Ori am intanlit eu pana acum numai iubitori de albine...cine stie.
Era intr-un filmulet cu un stup caruia ii omorase matca. Zicea ca daca albinele nu primesc o alta matca , il varsa in iarba si gata , ca n-are timp de el.
Pentru incepatori e un lucru bun . Si eu am invatat cate ceva de acolo.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 27 Ian 2013, 17:23

La felul cum se lucrează intensiv cu albina în vest, peste ocean, Dan Mărgărit, părerea mea e că e plin de compasiune față de albine.
Ia legătura cu Adi Hodiș să-ți povestească cum se lucrează în altă parte, ce a văzut el.
Domnule Dan Mărgărit, vă recomand să nu puneți la suflet așa mult, pt că s-ar prea putea să fiți iritat de unul și de altul, mereu altul, ca să spuneți la un moment dat, cum au spus mulți pe aici: ce să mă stresez eu să le ofer informații la ăștia? Până la urmă n-am decât de pierdut.
Abia așteptăm primăvara să vă vedem în iarbă printre stupi. Sunt sigur că veți mai găsi lucruri noi să ni le arătați.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nae » 27 Ian 2013, 19:58

StateF scrie:Am urmarit aproape toate filmuletele postate de Dan Margarit.
Face o treaba excelenta(dupa parerea mea). Nu multi sunt dispusi sa faca ce face el . Faptul ca-si ocupa din timpul lui pentru a invata si pe altii , e lucru mare. Cinste lui !
Din ce am observat eu pana acum , mi se pare ca tot ce face e pentru un venit material , nu neaparat un hobby. Parca ii lipseste acea dragoste fata de albine , face totul "mecanizat". Ori am intanlit eu pana acum numai iubitori de albine...cine stie.
Era intr-un filmulet cu un stup caruia ii omorase matca. Zicea ca daca albinele nu primesc o alta matca , il varsa in iarba si gata , ca n-are timp de el.
Pentru incepatori e un lucru bun . Si eu am invatat cate ceva de acolo.

Nu ma lasa fiu-meu sa mai scriu ...
Daca iti ''moare'' apendicita o scoti ?, da = inseamna ca n-ai inima .
Nene,DM, sarut-mana !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde State » 27 Ian 2013, 20:53

cristi_vidican scrie:La felul cum se lucrează intensiv cu albina în vest, peste ocean, Dan Mărgărit, părerea mea e că e plin de compasiune față de albine.
Ia legătura cu Adi Hodiș să-ți povestească cum se lucrează în altă parte, ce a văzut el.
Domnule Dan Mărgărit, vă recomand să nu puneți la suflet așa mult, pt că s-ar prea putea să fiți iritat de unul și de altul, mereu altul, ca să spuneți la un moment dat, cum au spus mulți pe aici: ce să mă stresez eu să le ofer informații la ăștia? Până la urmă n-am decât de pierdut.
Abia așteptăm primăvara să vă vedem în iarbă printre stupi. Sunt sigur că veți mai găsi lucruri noi să ni le arătați.


Cristi , nu stiu cum se lucreaza peste ocean , eu doar mi-am expus parerea mea din cele vazute pana acum. Asa vad eu problema . Ca sunt altii nu stiu cum , habar n-am..si nici chef sa aprofundez. Cu ce m-ar incalzi sa aflu ? Eu am facut o comparatie intre ce am vazut pe la noi si acolo.
N-am negat valoarea informatiei pe care ne-o ofera domnul Dan Margarit(asa cum au facut altii) , deci nu vad de ce s-ar supara din asta. Chiar am apreciat munca si efortul depus pentru a limpezii ochii unora ca mine. Cred ca asta reiese destul de clar din postarea mea anterioara.

nae scrie:Nu ma lasa fiu-meu sa mai scriu ...
Daca iti ''moare'' apendicita o scoti ?, da = inseamna ca n-ai inima .
Nene,DM, sarut-mana !


Domnule Nae (interesanta semnatura aveti) , chestia care mi s-a parut putin ciudata a fost asta : "daca nu accepta matca , il rastorn in iarba si termin cu el". Nu vreau sa starnim polemici aiurea pe tema asta dar n-are nici o legatura cu apendicita.

Sanatate la toate lumilii ! Si eu , ca si voi , astept urmatoarele filmulete. Cine vrea , poate invata din ele. ;)


PS: Voi inca nu ma cunoasteti si poate postarile mele vi se par rautacioase. La mine regula e simpla : spun ce gandesc , fara ocolisuri. Era o vorba : "Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni ".
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde lucky5strike » 27 Ian 2013, 22:34

In aceste video ale lui Dan Margarit se lucreaza ireprosabil, si in ce priveste protectia albinei, si in ce priveste nivelul tehnologic.
Omul n-are timp de pasiune decat foarte rar, isi castiga painea prin munca disciplinata, intensa, eficienta, 50-60 de ore pe saptamana, sezonul activ.
Vreti voi sa-l vedeti cu rama in soare, contempland la un stup in regula? Cand ei au pe cap nu doar rame si stupi, ci chiar harta cu vetrele unde se afla stupi...

.....

Asta e modul de lucru in Canada... poftim... alta intreprindere, acelasi stil - http://www.youtube.com/playlist?list=PL46608988AFFD6359
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde al_bor » 28 Ian 2013, 21:29

lucky5strike scrie:In aceste video ale lui Dan Margarit se lucreaza ireprosabil, si in ce priveste protectia albinei, si in ce priveste nivelul tehnologic.
Omul n-are timp de pasiune decat foarte rar, isi castiga painea prin munca disciplinata, intensa, eficienta, 50-60 de ore pe saptamana, sezonul activ.
Vreti voi sa-l vedeti cu rama in soare, contempland la un stup in regula? Cand ei au pe cap nu doar rame si stupi, ci chiar harta cu vetrele unde se afla stupi...

.....

Asta e modul de lucru in Canada... poftim... alta intreprindere, acelasi stil - http://www.youtube.com/playlist?list=PL46608988AFFD6359

sistemul de lucru aratat de dl. Dan M. este foarte finut fata de multi stupari si de prin romania ,daramite sua.
cand erau de facut 2,3 sute de roi sau aveai de luat 4,5 sute de caturi cu miere , mai stateai cu rama-n soare?
Acolo scoala pentru copii,facturile la intretinere asigurarile medicale ,etc,etc.se platesc din ce produci,nu din subventii, de la U.E..
''cine vrea sa-si vada banii zburand,sa-si cumpere albini sau porumbei''
al_bor
 
Mesaje: 30
Membru din: 12 Apr 2011, 20:36
Localitate: TULGHES HARGHITA

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nae » 28 Ian 2013, 23:27

D-le,StateF, nu am vazut filmul dar cred ca am inteles .. si are legatura cu apicultura(ex meu ).
Daca'' scuturi''fam nu inseamna c-o omori ea se redistribuie la vecini ,sunt convins ca DM nu ia decizii ''in pripa''. Daca nu descoperi la timp disparitia matcii acesta se poate bezmeticii(discutia e mai lunga )- neacceptarea tinerei regine se intampla si in acest caz-daca DM a luat decizia desfiintarii a ''vazut ''semnele si a procedat corect .Nu poti face performanta fara suflet .
Semnatura nu-mi apartine dar rezonez..., ...scrumer... ce inseamna ?
Am o carte din '57 care recomanda(daca n-ai alta varianta ) sa ''scapi'' de o parte din albina dupa culesul principal,sa nu-ti roiasca sau sa-ti consume rezervele . Sa nu-mi ceri traducerea la ''scapi''!
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde BotaPaul » 01 Feb 2013, 00:15

M-am uitat la vre-o 8 filmari , am invatat ogramada de lucruri noi ,abea astept sa le vad pe toate is f curios ... f bune filmarile , altfel poate invata cineva si sa isi faca o idee decat citind doar. Faci o treaba excelenta . Felicitari !!
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Dila Daniel » 18 Feb 2013, 15:12

STATISTICI
Total mesaje 102359 • Total subiecte 2789 • Total membri 4113 • Cel mai nou membru dan margarit

...revin(azi 27 feb 2013) si specific ca nu este vorba de aceeasi persoana cu cel care face apicultura in Canada ,ci este o coincidentza de nume.
viewtopic.php?f=15&t=3607
au fost discutii aici care le-am sters.
Sa ramanem deci in topic.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 11 Mar 2013, 15:02

Paul Bota, vezi că-ți răspunde Dan Mărgărit la o problemă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Adrian Galofteanu » 14 Mar 2013, 08:00

Dan Margarit - o data te invidiez pentru ca ai avut curajul sa-ti schimbi calea vietii pe acele meleaguri asa indepartate, a doua oara nu te mai invidiez cand vad cat muncesti si la contract si la stupina proprie........ Din postari te vad un om cu liniste in suflet ceea ce inseamna ca faci ce-ti place si ca esti multumit si de rezultate. Iti doresc sa-ti faci propria afacere si ,,,,,,,,,nu am nici o indoiala - ceea ce am vazut la tine in stupini imi place mai mult decat am vazut prin alte filmulete sau pe viu in stuparitul mare.

Sa-ti dea Dumnezeu putere de munca si ......jos cu palaria pentru modul in care faci apicultura si pentru altruism!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde costi_vic_ro » 25 Mar 2013, 10:42

salutare a aparut un nou filmat pe youtube cu d-l dan margarit n 66
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori