Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Mircea_63 » 28 Oct 2013, 23:04

paul scrie:
Parca la el culesul "continuu" era la rapita ! Este stiut faptul ca mierea de rapita cristalizeaza in faguri ! Despre ce caturi cu miere maturata (capacita) vorbim ??? :shock:


Cata vreme este in stup, temperatura nu-i permite sa cristalizeze.
Un calcul: daca un kg de miere, pentru a fi maturata are nevoie de suprafata unei rame dadant, acolo vei avea (daca esti apicultor) in permanenta un numar bunicel de rame goale.
Daca pun un cat si ma astept sa-l umple, matureze si capaceasca pana sa pun eu inca un cat, insemna ca ratez en-gros o buna parte din cules.
Or fi matcile neroitoare, dar si albinele primesc in permanenta spatiu. Daca au unde sa verticalizeze, isi duc marfa si matca face ce stie ea.
Cei care ati fost la rapita stiti bine ce nebunie si explozie de puiet e in stup cand dau de polenul rapitei. Dani Popovici afirma undeva ca polenul de rapita este deosebit, prelungeste viata albinei si stimuleaza mai bine decat orice altceva ponta matcii.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Florin Dobre » 28 Oct 2013, 23:09

Da Mircea.
Am vazut o asmenea explicatie a unui procesator/apicultor. Imi scapa numele dar ideea e importanta.
Asemuia ramele cu o culme de rufe la uscat. Albinele au nevoie de suprafete ca sa vanture rapid nectarul, sa scoata apa.

p.s. Anul asta am avut ocazia sa vad ce se intampla daca nu le dai spatiu pentru vanturat. Capacesc tot si intra in somaj. Le vin idei, etc. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Mircea_63 » 28 Oct 2013, 23:14

Florin Dobre scrie:
p.s. Anul asta am avut ocazia sa vad ce se intampla daca nu le dai spatiu pentru vanturat. Capacesc tot si intra in somaj. Le vin idei, etc. :)


Si atunci ce asa mirare la unii ca sunt atatea caturi la un cules continuu? :?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Florin Dobre » 28 Oct 2013, 23:25

Mircea_63 scrie: Si atunci ce asa mirare la unii ca sunt atatea caturi la un cules continuu? :?

Eu cred ca neintelegerile apar si dintr-un alt aspect.
Acolo este vorba de un stuparit stationar pe un fond de cules abundent. Deci se preteaza acele turnulete. Unde ar fi mai bine pastrata productia(caturile) decat deasupra coloniilor?!
In stuparitul pastoral se extrage dupa fiecare cules pentru a se reduce volumul la transport si a se asigura spatiu pentru urmatorul cules. E cu totul alta treaba.
Sa presupunem ca un apicultor profi de la noi, care face pastoral, ar face o singura extractie pe an. Cred ca s-ar aduna 6-7 caturi de jumate intr-un an bun.
Ori acolo baza melifera este asigurata an de an.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde paul » 28 Oct 2013, 23:26

Mircea_63 scrie:
Si atunci ce asa mirare la unii ca sunt atatea caturi la un cules continuu? :?

Uite ca eu ... ma mir !!! Caturile alea is pline cu albina. :shock: Ia la intamplare un filmulet si vezi daca ai caturi cu rame si ... ceva albina ! Peste tot ii ... negru de albina !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Bambucha » 28 Oct 2013, 23:28

paul scrie: Singura mea problema este scaderea accentuata a populatiei in toamna. N-ati vazut ca el oricat de sus ar fi ridicat un cat, dedesubt era negru de albina ??? Ba dupa o extractie, cand mai erau vreo 5-6 caturi pe soclu, mai erau albine pe peretii exteriori pentru inca vreo 2 caturi ???


Incepand din iulie incepe un regres accentuat in populatie inclusiv acolo, nemaivenind albina din spate ca in lunile mai-iunie este usor sa faca o compresie la 2 caturi in septembrie. Pe mine altceva ma fascineaza ;) Marimea ghemului in aprilie dupa o iarna adevarata de 6 luni fara nici un aport de polen venit de afara, in paralel recunoaste ca are putin polen poliflor inclusiv toamna! Oricate surogate si substitute de polen ai da nimic nu ajunge la nivelul naturalului.
Respect pentru astfel de oameni care impartasesc si alte tehnologii/modalitati de lucru diferite de cele de pe meleagurile noastre.. "din centrul universului"!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde paul » 28 Oct 2013, 23:48

Hai sa ne intelegem ... D.M. tine cuibul pe 2 caturi ME in sezon ! Ati vazut cu totii ca lucreaza cu gratii. Cat poate oua o matca ??? Cat e ciclul de dezvoltare de la ou la ... albina ??? :shock: Cat traiesc albinele alea ??? :o Ca sa umple atatea caturi cu albina ...
Uitati-va si la filmuletul in care a bagat suflatoarea in functiune. Pai, albina curge din caturile alea cu miere capacita!!! :o
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde kamy » 29 Oct 2013, 06:25

paul scrie:shock: Cat traiesc albinele alea????:o

In 2011 punand cate 2 in lada si avand o dezvoltare naturala buna parca nu mai era uzura ca in alti ani la fs!ce-i drept neextragand cuibul ramai cu rezerve serioase albina iese mai sanatoasa si pare mai longeviva!cred ca n-ar strica totusi ajutate cu niscai vraciuri sau o simpla drogare cu vitamina C! ,,albinele e si ele oameni maica,,poate ca le ajuta cel mai puternic antioxidant????
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Jean Valjean » 29 Oct 2013, 09:32

paul scrie:Cat poate oua o matca ???


Poate asa incepem sa intelegem de ce unele matci nu sunt de vanzare iar altele costa mii de dolari.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde samuellazea » 29 Oct 2013, 10:01

Salutare tuturor,

Pe fondul discutiilor legate de stergerea videoclipurilor as vrea sa intreb si eu pe cineva care a mai facut asa ceva. As vrea sa stiu cum pot descarca videoclipurile lui D.Margarit. Am incercat cu mai multe programe de descarcare de pe youtube dar nu am avut succes. Va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine ca ar fi foarte mare pacat sa nu reusesc sa salvez cumva videoclipurile inainte sa fie sterse. Sau poate le are cineva descarcate si imi poate propune cum as putea intra si eu in posestia lor. Multumesc fain

Toate cele bune,
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde apimat » 29 Oct 2013, 11:06

Respect pt Domnul Margarit.
P.S. uitati-va la filmul "Honey Collection" la primul comentariu.
Petre Țuțea: "Statul acesta îi apără pe străini de noi. Ca-n colonii."
Avatar utilizator
apimat
 
Mesaje: 98
Membru din: 13 Dec 2012, 14:18

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde alt stupar » 29 Oct 2013, 11:41

paul scrie:Hai sa ne intelegem ... D.M. tine cuibul pe 2 caturi ME in sezon ! Ati vazut cu totii ca lucreaza cu gratii. Cat poate oua o matca ??? Cat e ciclul de dezvoltare de la ou la ... albina ??? :shock: Cat traiesc albinele alea ??? :o Ca sa umple atatea caturi cu albina ...
Uitati-va si la filmuletul in care a bagat suflatoarea in functiune. Pai, albina curge din caturile alea cu miere capacita!!! :o

Si cand Janese scria ceva de aspectul "sa umblam putin la durata de viata a albinei"... il baga cineva in seama ???
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde amadeusmbi » 29 Oct 2013, 11:55

Nu stiu daca aici este locul potrivit sa postez, eu folosesc DVD Studio Free youtube. Aveti grija la instalare ca mai vine si cu alte minuni gen Ask.
E singurul gasit de mine care trage un "channel" complet.
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde samuellazea » 29 Oct 2013, 12:15

amadeusmbi scrie:Nu stiu daca aici este locul potrivit sa postez, eu folosesc DVD Studio Free youtube. Aveti grija la instalare ca mai vine si cu alte minuni gen Ask.
E singurul gasit de mine care trage un "channel" complet.


Mersi de informatie. Acum il descarc si incerc sa trag si eu sa vedem ce iasa ;)

Toate cele bune,
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde samuellazea » 29 Oct 2013, 12:26

samuellazea scrie:
amadeusmbi scrie:Nu stiu daca aici este locul potrivit sa postez, eu folosesc DVD Studio Free youtube. Aveti grija la instalare ca mai vine si cu alte minuni gen Ask.
E singurul gasit de mine care trage un "channel" complet.


Mersi de informatie. Acum il descarc si incerc sa trag si eu sa vedem ce iasa ;)

Toate cele bune,
Sami


Super. Merge foarte fain. Recomand ;) Acum am alta dilema. Aici am vazut ca Dan Margarit are 81 de filmulete (
amadeusmbi scrie:Rectific, sunt 81 de filme (intradevar aveam unul dublura).
) dar pe canalul lui de youtube am vazut ca are doar 61. Restul unde le pot gasi? Multumesc

Toate cele bune,
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Mircea_63 » 29 Oct 2013, 16:05

Cu o singura zi daca prelungesti viata albinei si ponta este acceptabia, rezulta aproape un interval de albina in plus. Mai exact o prelungire a vietii cu 3 zile duce la obtinerea a 2 intervale de albina in plus, la o ponta de 2000.
Un interval = 300g albina. 2000 eclozate x 0.1= 200g

Asta la o ponta de 2000.

Ca evaluare:
Ponta 2000. Capacita -e mai usor de evaluat- inseamna echivalentul a trei rame pe ambele feţe cu puiet capacit. 12 zile capacita x 2000 = 24000 Am luat in calcul rama ca avand 8000 de celule.
Daca albina ar trai 21 de zile ar insemna MINIM 14 intervale, dar daca traieste 42 de zile, ajungi la 28 de intervale.

Poate calculul asta deschide si niste ochi in privinta roirii si a cat de inghesuite le tinem uneori. Seara nu se umbla la albine!? De nevoie am umblat la ele si seara. M-am speriat de cate erau in stup. Ziua parea aerisit, depopulat de-a dreptul.

Filmele lui Dan Margarit mi-au dat de gandit in sens pozitiv.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori