Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nicu68 » 01 Ian 2014, 15:44

LA MULTI ANI DAN MARGARIT ma bucur ca nu ne-ai uitat ca uni dintre noi sigur nu o sa te uitam
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde MIHALACHE » 01 Ian 2014, 20:08

UN AN NOU CU SANATATE ,BUCURII,FERICIRE alaturi de FAMILIILE TALE. LA MULTII ANII D. MARGARIT.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde traian » 05 Ian 2014, 12:43

cristi_vidican scrie:Mesaj de la domnul Dan Mărgărit!

„La multi ani ! si tot ce va doriti in anul care vine va doresc de aici de la distanta”.

M-a rugat să vă transmit!

Eram sigur ca nu ne-a uitat. Sa facem cumva sa-l readucem printre noi,cei 99% care-i apreciem munca. LA MULTI ANI!
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde traian » 12 Ian 2014, 10:17

Nu stiu daca esti printre cei 99, dar ai facut un gest frumos.Iernare usoara!
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde gabimihai » 13 Ian 2014, 21:04

La multi ani, multa sanatate dvs.si familiei, un an rodnic sa aveti. poate ne prezentati si noua cum e iarna in zona, ca din ce vedem la TV, va lovit o zapada cumplita si geruri mari. Multumesc.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde sorinmob » 13 Ian 2014, 21:10

si totusi mai revin cu intrebarea.eu nu am vazut decat 75 de video.unde le pot vedea pe celelalte.ca unde mi s-a spus nu le-am vazut adica la apisserban
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 13 Ian 2014, 21:13

Pe pagina aceasta, urmărind de la început le poți vedea pe toate.
La început sunt unul după altul, apoi le găsești printre discuții, mai mult sau mai puțin la subiect.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nicu68 » 13 Ian 2014, 21:22

Cristi ,crezi ca Dan Margarit citeste mesajele noastre?
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 13 Ian 2014, 22:09

nicu68 scrie:Cristi ,crezi ca Dan Margarit citeste mesajele noastre?

Probabil că le citește tot mai rar.
Înainte le citea, că se vede că interacționa cu ce se scria pe forumuri.
Înainte posta filme și arunca și câte un ochi pe aici. Acum, de când nu mai postează nimic, nu cred că se mai uită.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nicu68 » 14 Ian 2014, 20:59

Mariane nu stiu daca la mine te referi, eu am spus ca anul acesta ma duc in canada la fratemi-o in concediu,si as fi vrut sa vb cu DM sa ma primeasca in stupina lui o zi ,nici prin gand nu m-ia trecut sa ii cer matci sau stiu eu ce,doar sa vad cu ochi mei ceea ce fac ei acolo si sa stau de vorba cu un adevarat profesionist,dar cativa dintre voi ati facut ca acest lucru sa nu mai fie posibil,multumesc mariane si nu numai tie
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 14 Ian 2014, 21:21

nicu68,
Marian Sima nu se referă la tine. Știe el un domn care e interesat și el să ajungă la DM și despre el era vorba.

Pentru cei care vreți să ajungeți la DM în Canada ...
Din ce am observat din răspunsurile pe youtube, atunci când scria, nu prea dădea curs la astfel de cereri.
Acum, fiecare poate încerca și vede ce răspuns primește.

Și eu visez să mă lase într-o zi să dobor stupul ridicat în 10.
Dar, cred că mai repede îl dobor pe al meu ... ce-i drept, al meu e MER.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nicu68 » 14 Ian 2014, 22:58

si totusi era o mica speranta acum sa dus,dar asta e, pt mine apicultura e doar un hoby deocamdata,poate intr-o zi o sa ma apuc cu adevarat de apicultura dupa ce o sa am suficienta experienta.
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde APISSERBAN » 15 Ian 2014, 11:01

De ceva timp citesc pe neresuflate postarile lui GICA ROMANESCU. Fiti atenti la citeva postari.
1- A lucrat cu ME. aproape 30 de ani.
2- Cuibul format din doua corpuri 3/4 de 10 rame.
3- Nu se umbla in cuib decit primavara cind se face revizia.
4-Trebuie sa ai matci meseriase (cum zice dinsul).
5- Un astfel de stup cind a fost an bun, dinsului i-a dat 380 kg.
Si vreau sa pun si acest mesaj a lui nea GICA:ME e ME si atat.Lucrat corect in anii buni rupe.Am mai scris de vreo 3 ori,an bun,mutari in pastoral la fix si total in toamna 380 kg.Asa ceva scoti de la alt model de stup foarte greu.
Deci se poate si la noi in tara. In rest va salut si va doresc sa fiti sanatosi.
APISSERBAN
 
Mesaje: 19
Membru din: 07 Dec 2011, 17:31

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde APISSERBAN » 15 Ian 2014, 14:57

Daca omul asta care pentru mine este un adevarat profesor in apicultura, spune ca unele matci aduse de oriunde este un dezastru eu il cred. Dar sa cred ca postarile lui este o minciuna este o prostie. Eu il cred ca a lucrat in ultimii 30 de ani cu ME. Eu il cred ca in anii buni a obtinut sii productii de 380 de kg.
AAAAAAAAAAA ca nu pot eu obtine o asemenea productie este: ca eu nu sunt atit de bun apicultor. Nici nu visez la asa ceva. Va mai dau un citat tot de a lui nea GICA: "Am avut in familie in timp stupi primitivi,in anii '60 tata a trecut pe stupi cu 12 rame DB si 2 caturi,in anii '80 eu am trecut pe ME.
Am avut ani si ani in care am avut probleme cu ME.Cand nu am mai pus mana pe rama si nu am mai facut inversari de corpuri totul a fost la fix.
Problema cu inversatul corpurilor nu merge bine la clima noastra si nici la albina noastra.In rest totul e la fix.
Dar sa ai regine meseriase (ecotipul ala de carnica de-i zice carpatina la noi si s gaseste la voi).In anii buni ai 12 rame pline de puiet la 15 aprilie si daca merge salcamul stupul da 50 kg lejer pus pe 4 corpuri.
Problema roitului la albina noastra nu se pune la stupul ME lucrat corect.Am avut ani intregi fara roi."
APISSERBAN
 
Mesaje: 19
Membru din: 07 Dec 2011, 17:31

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde APISSERBAN » 15 Ian 2014, 17:43

Nu am nimic cu nimeni. Dar s-a facut atita caz cu Dan Margarit, crezind ca la noi in Rominia nu se pot face productii ca la el. Insa am vazut ca nu este asa, si se pot face aceste productii daca:
1- esti pe valul apiculturii cum a fost GICA ROMANESCU, sau cum este DAN MARGARIT
2- anul apicol este bun
3- folosesti stupul ME, MER ( stupi formati din mai multe caturi )
4- in astfel de stupi ai in primavara colonii dezvoltate, nu mate lesinate ( cum spunea nea Gica )
5- folosesti in stupi matci meseriase care merge in zona ta.

Deci daca esti incepator ca mine nu visa la productii de sute de kg., dar nici sa-ti bati joc de cei care le pot realiza.
APISSERBAN
 
Mesaje: 19
Membru din: 07 Dec 2011, 17:31

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Pustache » 16 Ian 2014, 20:04

cornelioandanciu scrie:Problema cu inversarile corpurilor la ME :Gica Romanescu, fie-i tarana usoara, spunea ca nu se inverseaza in conditiile de la noi.Pana acuma nu l-a contrazis nimeni! Din ce am vazut eu in filmele lui Dan Margarit, nici canadienii nu le inverseaza! Ar fi interesant daca alti colegi de forum care au lucrat in marile exploatari apicole din lume ar putea spune daca pe acolo se inverseaza corpurile sau nu.

Dar sti dc nu la contrazis nimeni? pentru ca avea dreptate,neinversand corpurile albina isi va urma cursu ei natural de dezvoltare pe verticala[vorbim de un aport de nectar ],vei constata ca ouo jos si baga miere sus in fiecare celula eliberata sunt multe de discutat orcum ME bate Dadant in orce conditii de cules
Da,sti cum e in viata totul e pana prinzi practica,M-am sters de sange si de praf si-am schimbat tactica .Sunt perfect adaptat acum,doar ca practica tot ma lasa rece ca Antarctica.
Pustache
 
Mesaje: 61
Membru din: 11 Apr 2011, 13:24
Localitate: Bucuresti/Buzau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori