Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde peterneamt » 17 Ian 2014, 11:40

Nu contează tipul de ramă....contează : 1. volumul stupului 2. starea fiziologică a familiei şi 3. puterea ei (cantitatea şi calitatea albinelor ).
Un apicultor bun în condiţii de secetă şi caniculă are rezultatele unuia prost şi viceversa......
În concluzie cel mai important e locul, apoi locul şi iar locul, apoi......
ps. să avem noi rapiţă irigată,cu înforire în trepte de primăvara şi până toamna şi cu 40 familii la mia de hectare.....vise taică.... :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 17 Ian 2014, 12:10

:lol: Acum înțeleg eu de ce am fost de multe ori „viceversa”


Am mai scris asta de multe ori ...
Trebuie să avem mereu stupii tari.
Ispita asta a fondurile i-a slăbit pe mulți.
Înmulțire sălbatică cu implicațiile de rigoare - familii mai slabe, că doar banii îi scoate din număr, nu din miere (care o fac familiile tari).
Astfel, pentru o bună bucată de timp, mulți nu au mai pus preț pe producția de miere, ci pe întinderea ca elasticul a familiilor de albine (cât de tare o poți întinde fără să te lovești peste degete?).
Se încearcă și se caută tot felul de soții ca să stăpânim tehnica trecerii peste iarnă a familiei de albine având cel mai mic nr de albine.
Și suntem încă departe de ce suntem în stare.

Să aveți familii tari tot timpul anului. Sănătatea și producția sunt direct proporțional cu puterea lor.

În felul acesta, chiar și un stupar prost poate face producție bună. Trebuie doar să știe cum să aibă familiile tari. De multe ori e simplu - să nu cedeze ispitei de a înmulți prea mult.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde janese » 17 Ian 2014, 16:51

[quote="cristi_vidican"]:lol: Acum înțeleg eu de ce am fost de multe ori „viceversa”


Să aveți familii tari tot timpul anului. Sănătatea și producția sunt direct proporțional cu puterea lor.quote]

progresie geometrica,nu aritmetica
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde APISSERBAN » 17 Ian 2014, 17:14

[quote="marian sima"] e netul plin de apicultori care au copiat sistemul Canadian,vara trecuta rezultatele nu a confirmat
Ce usor este sa-i descurajam pe cei care vor sa incerce si altceva.
Ce scria nea GICA (MARE OM - pacat ca nu mai este printre noi ):"Rezultatele vin incepand cu anul 3 de la formarea unui ME.
In primul an il formezi,in anul doi se stabilizeaza bine in doua corpuri,incepand cu anul 3 pui corpuri,iei corpuri.Nu mai ai ce cauta in cele doua corpuri.Stupul merge astfel cativa ani buni,schimba singur matca.Incepand cu anul 4-5 in primavara iei corpul 1 si dai fagurii la reforma.In locul lui pui corpul 2 iar pe post de corp 2 pui un corp cu rame noi (pot fi si artificiali daca esti inainte de salcam).Si uite asa merge treaba cu ei."
APISSERBAN
 
Mesaje: 19
Membru din: 07 Dec 2011, 17:31

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde lucky5strike » 17 Ian 2014, 18:16

:roll:

Grija!
Fişiere ataşate
regina-climate-graph-sm.gif
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde paul » 17 Ian 2014, 19:48

Mariane, ma omori cu ... visul lui Nabucodonosor asta ! :lol: O fi mancat ceva mai greu seara si ... o visat urat ! :lol:
Intreb si eu ... daca am familii bazate ,2 corpuri de ME ... full (as vrea eu) si din varii motive nu-i cules, ce ma opreste sa le dau in doua ??? Dar daca tocmai atunci se intampla sa fie un an din ala in care vaca grasa mai haleste vreo 2 vaci slabe si vreo trei vitei (ca desert) si eu sa am doar matze lesinate ... cum e ??? :o
Eu zic asa ... sa fie familiile cat mai puternice si ne-om pricepe noi ce sa facem cu ele ! Eu unul habar n-am ce sa le fac la matzele lesinate ... :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde lucky5strike » 17 Ian 2014, 20:32

Aici e pagina despre DM! Si el procedeaza in stilul tau!

Dar foloseste familii dedicate inmultirii, care nu sunt neaparat slabe.

Ci determinate sa depuna puiet compact.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Mircea_63 » 17 Ian 2014, 20:45

marian sima scrie:Eu inmultesc intodeauna efectivul prin desfiintarea altor familii.


Si eu procedez la fel. Pe masura ce desfiintez, se inmulteste efectivul. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde proapis13 » 17 Ian 2014, 20:51

Mircea_63 scrie:
marian sima scrie:Eu inmultesc intodeauna efectivul prin desfiintarea altor familii.


Si eu procedez la fel. Pe masura ce desfiintez, se inmulteste efectivul. :D

Mircea,da-mi si mie reteta,please....vreu sa scap de unul :lol: ....
Ce nu asi da acuma sa am cocosul ala sugubat din ,,Punguta cu doi bani''..... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Mircea_63 » 17 Ian 2014, 20:57

Se ia un stup cu 32 de rame acoperite de albina, se gadila cu unghia la urdinis pana iese matca, apoi se imparte in 10 roinite. Apoi fiecarei roinite i-se da cate o matca imperecheata si gata. :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde proapis13 » 17 Ian 2014, 21:29

Mircea_63 scrie:Se ia un stup cu 32 de rame acoperite de albina, se gadila cu unghia la urdinis pana iese matca, apoi se imparte in 10 roinite. Apoi fiecarei roinite i-se da cate o matca imperecheata si gata. :roll:

Si daca mai spun si o rugaciune si fac o matanie...naana-naana...da eu nu vreau sa visez vaca ca e vis urit..... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jenica67 » 17 Ian 2014, 23:10

Mircea_63 eu am lipsit la lectia de "fiziologie generala", dar eu stiu ca daca un stup depaseste 14-15 rame D si nu are obiectul muncii, nu apuci sa mai faci impartirea propusa de tine, ca si-o face el singur. Iar daca are obiectul muncii, nu vad de ce i la-i lua ? Eu oricum inca nu am apucat sa ajung la asa tari stupi`, cel mai tare ce l-am avut, abia se apropia de unul mediu, dupa clasamentul precizat mai inainte. Asa ca recunosc ca, mai am multe de perfectionat.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Mircea_63 » 17 Ian 2014, 23:24

Jenica, invata de la maestrii viewtopic.php?f=22&t=2501&start=496#p171622

De fapt de la maestru, ca e unic!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde proapis13 » 18 Ian 2014, 10:48

marian sima scrie:Teinegru posta pe aici o fotografie cu stup de 30 de rame Dadant.
Acum cum credeti ca nea Gica obtinea 380 de kg de miere pe stup ?.

Este pentru prima oara cind citesc asa ceva; poti proba cele scrise mai sus ??
Rog pe Augustin Romanescu sa confirme cele scrise de tine...

Daca se dovedeste ca bati campii cu gratie???? :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde APISSERBAN » 18 Ian 2014, 11:22

proapis13 scrie:
marian sima scrie:Teinegru posta pe aici o fotografie cu stup de 30 de rame Dadant.
Acum cum credeti ca nea Gica obtinea 380 de kg de miere pe stup ?.

Este pentru prima oara cind citesc asa ceva; poti proba cele scrise mai sus ??
Rog pe Augustin Romanescu sa confirme cele scrise de tine...

Daca se dovedeste ca bati campii cu gratie???? :
oops:
de gica » 02 Sep 2011, 19:34
Nu e cazul de contre.Am mai spus,sunt ani si ani sunt stupi si stupi.Nu seamana unii cu altii.
ME e ME si atat.Lucrat corect in anii buni rupe.Am mai scris de vreo 3 ori,an bun,mutari in pastoral la fix si total in toamna 380 kg.Asa ceva scoti de la alt model de stup foarte greu.
Problema pusa de docvet e simpla.Sunt stupi care inainte de salcam ocupa bine cu puiet si abina doar un corp.Poate fi tratat in patru feluri.
- faci inversare si pui un corp cu rame albe( cladite sau nu.)Ajungi in situatia unui stup vertical.Merge culesul ai un corp de miere.Nu merge,nu urca sau nu cladesc si roieste la sigur(spatiu mic jos)
- faci inversare si in corpul doi ai rame negre,urca sau nu matca si ai ori miere proasta ori un stup care abia intra pe putere
- nu faci imversare si pui corpul 3,obtii ceva miere in el si stupul se intareste pentru urmatoarele culesuri.
- il faci bucati si faci roiuri artificiale inainte de salcam.Ies 3 sau 4 din el.Dar trebuie sa stii sa cresti si matci ca sa le ai abia capacite cu ceva vreme inainte de salcam.Asta nu merge in toti anii.Eu pe asta o prefer ca vand.
APISSERBAN
 
Mesaje: 19
Membru din: 07 Dec 2011, 17:31

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde APISSERBAN » 18 Ian 2014, 11:34

[quote="marian sima"]Baiete nu descurajez pe nimeni asimileaza experienta si pe urma lucreaza cu ce cutie vrei.
Incepator m-i sa adresa panicat ca are probleme si sa-l ajut.
Cand l-am intrebat ce are in cuib mi-a spus ca in cuib nu a lucrat ca asa a vazut la Dan M.

ce te faci cand esti incepator si lasi cuibul pe doua corpuri ME fara sa umbli in ele?

Nici DAN MARGARIT si nici nea GICA ROMANESCU nu a spus ca nu cauta in stup deloc intr-un an de zile. Sa nu uitam ca exista revizia de primavara, sau DM. spune ca toamna unde nu i se i-a siropul este ceva probleme, si acolo trebuie sa cate in stup, plus stupii care au avut productii decit de un cat ( spun de un cat fiinda exista un film unde la un astfel de stup ii schimba matca ) in tot sezonul, si la acestia trebuie intervenit

Un mesaj de a lui nea GICA:- stupul nu-i butoiul de varza la care sa umbli si cand te doare capul si cand nu
APISSERBAN
 
Mesaje: 19
Membru din: 07 Dec 2011, 17:31

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori