Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: cantecul matcii

Mesajde gabi bee » 13 Iun 2011, 21:30

nea gica , m-am uitat cred ca de 10 ori la ele dar nu am stiut sa vad potcoava de care zici . de , incepator . sa inteleg ca e carpatina , de-a noastra. o sa am grija de ele cum pot mai bine si daca vrei una e cadou de la mine , ca am trei surori ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 13 Iun 2011, 21:56

multumesc,am suficiente.
Tine de ele si inmulteste-le repede.
Cred ca ai facut o greseala de te-ai potcovit cu ele.Stupul tau nu avea mimim 22 rame Dadant sau poate regina era batrana.Hai, zici cum a fost?
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cantecul matcii

Mesajde gabi bee » 13 Iun 2011, 22:31

povestea completa este urmatoarea . stupul are 11 rame , nu i-am pus cat , s-a umplut de puiet , miere si albina , a facut botci si mi-a plecat matca batrana cu un roi primar pe care l-am pierdut. din ce a ramas am facut un roi pe 2rame de puiet cu 2 botci si e ok are matca. am lasat in stupul mama mai multe botci si a iesit un roi pe care l-am prins la mine in livada , matca lui deja mi-a umplut o rama de oua . in stupul mama a ramas pana la urma o matca[ una din poze , pe care am surprins-o cantand pe faguri]. deci din 3 una ponteaza si sper sa urmeze si celelalte 2 si sa aiba si ramdament . :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 13 Iun 2011, 22:43

Asta a fost.Sa nu mai fie.Sau s-o faci intentionat daca vrei cateva regine.Dar iese scump de tot.Ai pierdut 10-15 kg de miere si un roi care costa totusi.Reginutele tale costa din start peste 100 lei/bucata.Sa te gandesti si la costuri pe viitor.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cantecul matcii

Mesajde gabi bee » 13 Iun 2011, 23:24

mersi nea gica , o sa fiu mai atent pe viitor . pana acum , asa ca pt primul an , am facut si bune si rele dar pana la sfarsitul sezonului mai e. sa speram ca o sa ma descurc si ca nu voi face greseli grave ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: cantecul matcii

Mesajde trantor » 14 Iun 2011, 08:52

"in stupul mama a ramas pana la urma o matca[ una din poze , pe care am surprins-o cantand pe faguri]. deci din 3 una ponteaza si sper sa urmeze si celelalte 2 si sa aiba si ramdament . "

Din cate stiu eu (doar din teorie) o matca virgina sau batrana canta cand in stup mai exista o rivala.
Este adevarat?
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 14 Iun 2011, 11:14

trantor scrie:Din cate stiu eu (doar din teorie) o matca virgina sau batrana canta cand in stup mai exista o rivala.
Este adevarat?

In mod normal matca batrana nu canta.Ea e seful si se stie.Canta matcile tinere care vor sa iese din celula si nu pot pentru ca albinele vin cu adaus de ceara la botci sa le intarzie eclozionarea pana in ziua favorabila roitului.
Am vazut situatii ciudate de-a lungul anilor,roi primar cu matca batrana si cu 5-10 matci tinere,roi primar cu 5-10 matci tinere si matca batrana ramasa in stup si alte minuni.Au fost situatii cand am inteles fenomenul,au fost situatii cand nu am inteles nimic.Practic nu am avut o explictie cat de cat logica referitor la situatie pentru a evita pe viitor.
Alt exemplu.Stup in prag de roire.Il fac 10 bucati,vin cu adaus de albina si puiet la fiecare roisor,sa presupunem ca sunt echilibrati,in anul urmator la salcam 5-6 ajung stupi buni,2-3 ajung stupi medii si 1-2 ajung mate lesinate.
Cand voi ajunge sa cunosc de la inceput care regine nu merg sa scap de balast va zic si voua.Ca mai sunt si alte cauze care depind de noi este adevarat.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cantecul matcii

Mesajde gabi bee » 14 Iun 2011, 22:26

dl trantor , initial in stupul mama am lasat mai multe botci si a iesit un roi secundar pe care l-am prins [cel primar plecase pe neve] . dupa isprava asta am lasat 2 botci din care a iesit o matca ce canta pe faguri si a doua botca era inca neeclozata. la 2 zile dupa ce am vazut matca cantand , am gasit cealalta botca goala si matca din ea nicaieri . cred ca a fost executata ca de roit nu a roit. asa am ramas cu o matca , prima iesita cred . filmul complet l-am scris putin mai inainte . ! in cateva zile verific din nou si poate se finalizeaza bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: cantecul matcii

Mesajde trantor » 15 Iun 2011, 10:38

Eu vroiam o confirmare la faptul, ca o matca singura in stup nu canta, ca nu are de ce, iar atunci cand sunt mai multe e o problema ce trebuie rezolvata (mai putin la schimbarea linistita unde convietuesc o perioada in liniste).

Luni am luat stupii rama cu rama, unul era plin de botci. Am luat 2 rame cu puiet capacit, albina acoperitoare (am mai scuturat o rama in plus), am lasat 3 botci (una care canta deja, alta capacita proaspat si una necapacita ); am mai luat din stupul celalat 4 rame de cat 1/2 pline de puiet capacit ..............................
deja sunt in ceatasi asta pentra ca ramele le-am centrifugat pe 06 la pranz si le-am dat la lins imediat ,iar pe 13.06 patru din ele erau cu puiet capacit in proportie de 80 - 90 % si restul larve , dar nu sunt decat 7 zile si are fi trebuit sa fie 3 de ou si 6 de larva in total 9
....................... in sfarsit o sa mai citesc, deci am luat din celalalt stup 4 rame mici cu puiet capacit si larvar cu albina acoperitoare, le-am stropit cu tuica de para si am format o noua familie.
Ce vream sa spun de fapt este ca in stupul mama am distrus toate botcile, dar aseara am auzit in el cantand o matca deci e clar ca trebuie sa mai caut dupa botci, noroc ca e innorat si sper sa ramana asa pana ajung acasa. Cred ca-i fac o roire artificiala pe o planseta in fata urdinisului.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: cantecul matcii

Mesajde trantor » 21 Iun 2011, 11:29

insfarsit exista o explicatie - pe care bineinteles mi-a dat-o d-l Gica, ca eu eram in stare sa dau vina pe extraterestri decat sa ma uit in celule

din 36 de rame de cat 3 le-am lasat pe loc ca aveau cate o mana de puiet capacit, dar mai erau 4 rame care aveau la momentul extragerii oua de 2 - 3 zile sub coronita de miere capacita pe care nu le-am vazut la descapacit (nici nu ma gandeam ca sa ma uit :oops: ) si pe care le-am centrifugat si au ramas pe loc (se vezi ce tumbele d* o sa faca saracele albine cand vor ecloza)
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 21 Iun 2011, 21:37

Probe aparat foto 032 (Medium).jpg
Domn Trantor,
iti doresc sa ai stupii asa:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 21 Iun 2011, 21:38

miere in caturi asa:
Fişiere ataşate
Probe aparat foto 033 (Medium).jpg
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 21 Iun 2011, 21:40

si ramele asa:
Fişiere ataşate
Probe aparat foto 030 (Medium).jpg
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 21 Iun 2011, 21:43

si ai reglat conturile cu extraterestrii din prima.
Intr-un stup din asta nu se aude cantecul matcii ca nu are stupul rezonanta.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cantecul matcii

Mesajde IonutMioveni » 21 Iun 2011, 22:58

Deci am ramas MASCA atunci cand am vazut rama aceea de cat full de miere.E de pus in vitrina nu de centrifugat :mrgreen:
Felicitari dmnu Gica 10 cu 2 de + .Cand vreodata am sa tin asa ceva in mana :lol:
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 21 Iun 2011, 23:33

Ionut,nu-i de lauda,e de luat la suturi.Daca mai puneam un corp mai baga 10-15 kg.
Am pus-o sa vedeti ca se greseste si dupa 30 de ani de stuparit.
A pus un coleg una la fel,se lauda cu ea,am tacut nu am avut taria sa-i spun ca judeca prost si o rama din asta e de fapt pierdere.
Fiti convinsi ca am dreptate.Unde a fost corpul 4 a iesit cu 10-15 kile mai mult.
Repet,nu-i de lauda.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori