Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Other » 27 Mai 2015, 20:05

Salutare!
Astazi am descoperit o fabrica de stupi la mine, in oras si as vrea sa comand un stup Roger Delon, ca al lui Bunka, insa nu as sti ce sa ii spun tamplarului sa imi faca :D

Am citit in urma cu un an tot topicul asta si la partea constructiva tot ce am inteles e ca are 3 corpuri de dimensiuni 30x30x31, cu 9 rame in fiecare corp.
Ce fel de rame, nu stiu... am vazut ca sunt rame 1/1, 1/2 si 3/4, dimensiuni care mie nu imi spun nimic :mrgreen:
Despre fund, am inteles ca ar trebui fund antivaroa cu sibar. Ce e ala, sibar? :D
Capac - zero informatii.

Domniile voastre cum l-ar aborda pe tamplar? Din cate vad, se pricepe la tamplarie.
https://www.facebook.com/atelierulde.stupi?fref=photo
Avatar utilizator
Other
 
Mesaje: 62
Membru din: 31 Mai 2013, 07:26
Localitate: Dr. Tr. Severin

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde varza » 27 Mai 2015, 21:58

Pentru Other:
Incerc sa ajut...... da nu stiu de unde sa incep :lol: .
BUNKA a facut un tip de stup custom adica ,,preparat,, . Ramele de care pomenesti tu sunt de tip standard si se gasesc in toate stupinele cu mici exceptii. Pentru rame 1/1 trebuie corp 1/1 se mai numeste si corp intreg sau dadant. Pentru rame 3/4 ai nevoie de corp 3/4..... aceste corpuri se folosesc la ME, iar rama 1/2 se foloseste la MER (multi etaj redus). Diferenta dintre aceste marimi de rame sau stupi se refera la inaltimea lor, adica un corp 1/1 vine perfect peste un corp 1/2 :lol: . Acum, BUNKA a redus din ,,largimea,, stupului si nu neaparat din inaltime. Deci ramele alea nu prea se potrivesc doar daca vrei sa tot cioplesti pe ele :lol: . In general pastrezi golurile ca si la stupii standardizati (7mm spre ex intre perete si rama). Presupunand ca ai vrut sa scrii subar..... e acea tabla ce se pune sa astupe fundul stupului, fundul stupului avand plasa. Pe aceasta cale imi cer iertare domnului BUNKA pentru ca am deraiat de la subiect. Eu am scris aici mai pe sarite.Daca mai ai intrebari le poti scrie in privat sau poate se gaseste un coleg mai in masura.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Livius » 30 Mai 2015, 21:43

Other scrie:Salutare!
Astazi am descoperit o fabrica de stupi la mine, in oras si as vrea sa comand un stup Roger Delon, ca al lui Bunka, insa nu as sti ce sa ii spun tamplarului sa imi faca :D
Domniile voastre cum l-ar aborda pe tamplar? Din cate vad, se pricepe la tamplarie.
https://www.facebook.com/atelierulde.stupi?fref=photo

Ce rost are sa ceri cuiva sa-ti faca un lucru pe care nu stie sa-l faca? Daca vrei sa testezi stupul, ia-l de la Bunka, care a facut vreo cativa din astia si stie cum se fac. Un tamplar anonim sigur ii va face cu greseli.
Sunt mai multe variante de Roger Delon, insa chiar si la aceeasi varianta tot exista mici diferente. De exemplu eu folosesc varianta cu corp h108 si rama pe cadru de inox. Cu toate acestea nu fac faltul unde stau ramele cum il face rusul Vladimir Khomick, de exemplu. El face faltul superior de 12 mm, eu il fac de 10. Sunt si avantaje si dezavantaje, fiecare alege cum i se pare mai bine. El face corpurile din lemn de 30 mm, eu din lemn de 20 mm. s.a.m.d.
In alta ordine de idei, recunosc ca sunt amanunte pe care, probabil, putini dintre noi le-au respectat, desi stiam ca asa recomandase Roger Delon. De exemplu, impregnarea lemnului si ceruirea interiorului cati dintre noi au facut-o? Recunosc ca nici eu n-am facut asta pana acum, dar de anul asta o voi face. Abia dupa asta lemnul e complet impermeabil la apa si se va comporta asa cum l-a gandit inventatorul acestui model. Inca un amanunt: acest tip de stup se preteaza cel mai bine a fi folosit in sistem "clopot", adica inchis sus si termoizolat. Deschiderea superioara mare (urdinis superior) se poate face numai in sezon, in marile culesuri, cand afara este foarte cald. In rest, daca se pastreaza totusi o deschidere superioara aceasta trebuie sa fie minima, sau deloc. Renuntarea la podisorul cu talas sau alt tip de podisor, specific Warre-ului a fost, cred eu, un pas inainte.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Other » 31 Mai 2015, 08:44

Da, am vorbit cu Bunka in privat de stup si as fi comandat de la el daca ar fi fost mai aproape de mine, insa transportul ma nenoroceste. El sta in N-E iar eu S-V (suntem la capetele tarii, pe diagonala) si cred ca ma costa transportul cat cel putin doi stupi R-Delon. Asa ca imi mai ramane sa o dau inginereste, cu cote si imagini, mura-n gura adica, insa nu prea stapanesc vocabularul stuparilor si de aceea intrebam cum ar trebui sa vorbesc pe limba tamplarului :mrgreen:
Uite, tocmai am aflat si ce e ala, faltz.

@varza: mersi pentru luminare! deci diferenta consta in inaltime :D Si da, se pare ca e "subar", nu "sibar". A facut Bunka o greseala de typo cand mi-a explicat ce componente are stupul si am luat de bun cuvantul respectiv :D

Nu vreau decat un stup care sa treaca iarna cu bine, eu avand zero experienta cu albinele. Cand l-oi avea si m-oi prinde cat de cat cum merge treaba oi vedea eu ce briz-brizuri ii mai pun. :)
Avatar utilizator
Other
 
Mesaje: 62
Membru din: 31 Mai 2013, 07:26
Localitate: Dr. Tr. Severin

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Livius » 31 Mai 2015, 17:06

Cred ca nu costa chiar atat de mult transportul. Dealtfel, doar kilogramele conteaza, nu si distanta. Curierii au, din cate stiu eu, pret constant, indiferent in ce localitate a tarii trimiti. Dar, in fine, cum doriti. Eu tare as vrea sa invat sa desenez cu programul Sketchup, dar nu-mi iese, desi nu-s incepator in ale calculatoarelor. Insa cand e vorba de grafica... mai bine desenez cu creionul. Daca m-as pune la punct cu programelul asta, as face niste schite frumoase, cum am vazut la altii.
Aruncati o privire si pe site-ul rusesc, au si ei forum in limba rusa pentru stupul alpine, si desene facute in sketchup, doar ca pentru lemn de 30 mm si de 25.
[urlnew=]http://www.pchelhom.ru/forum/[/urlnew]
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Other » 01 Iun 2015, 20:28

Sunt scumpi curierii pe distante lungi. Poti sa faci simulari de preturi la ei, pe site. Iti cer greutatea, volumul si distanta.
Am facut o simulare primavara asta pentru niste puieti de catina de la Oradea si a reiesit ca drumul ma costa mai mult decat puietii. :)
Avatar utilizator
Other
 
Mesaje: 62
Membru din: 31 Mai 2013, 07:26
Localitate: Dr. Tr. Severin

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde mellis » 02 Iun 2015, 01:00

Sunt firme ce transporta cu 20 Ron +1 Ron kg..
Pe la 50 Ron trimiți aproape unde vrei in tara.
Trimit Mp daca ești interesat
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde mihaibursuc » 02 Iun 2015, 12:41

fara sa dai banii inainte ca nu mai vezi nimic
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 03 Iun 2015, 16:45

Mă bucur ca exista interes pt varianta mea modificata sși spun ăsta nu doar din ce scrieți voi colegii mei aici, ci din câți oameni mă caută sistematic pe subiectul ăsta. Ca idee am rămas cu doi lleșinați pe rama ME cam 5 rame fiecare și nici alea pline la începutde aprilie, sși încăun pumn de albine sși o matca...acum sunt pe 26 rame deon plus 8 rame ME, adica vechivalentul a 21 rame D 1/1...încă odată confirma dezvoltarea exploziva, nu are botci ci doar potir fărăou.
Voi face un film sa vedețidespre ce vb, sși voi încerca o înmulțire excesiva sa vedem cât duce...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 03 Iun 2015, 17:07

Cred ca s-a înțeles, au crăpat toți 17 Deloni netratati și mare parte din cei tratați de 5 ori cu varachet.
Trebuie tratate cu ceva, m-am convins după ce am făcut un cont pe forumul de discuții resistantbees.com, și răspunsul a fost ceva în genul dacă pe o raza de minim 3 km exista albine, efectul de reinfestare de tip domino este foarte puternic, șicCum la noi în România nu se poate vb de așa ceva...concluzia e clara, nu mai punem la socoteala și faptul ca dacă mai șimutam iîn pastoral, practic nu sunt șanse. Chiar dacă am avea albina care ataca direct varoa cu mandibulele, tot ar fi o lupta greu de câștigat ținând cont de ce este în jur...selecțiese poate face pt o albina mai rezistenta, VSH este ccâtse poate de real sși de puternic, dar este o sabie cu tăiș dublu..Dacăalbinele ucid 50% din puiet iîn toamna în lupta cu varoa iar nu e bine pt ca slăbesc și consuma resurse importante pt asta, iar albina tânără pt iertare. ?.Din părți.
Cred ca timol ul însezonul activ sșioxalic sublimat toamna poate tine iîn frâu treaba dacă nu vrem sa folosim aceleași otrăvuri care începsa iîși arate ineficienta pe baza de amitraz. Cert e ca se dezvolta mult mai repede în sistemul celula redusa și 32 mm intre faguri, își mențin microclimatul mult mai bine, culeg extrem de bine, deci treaba cu lungimea limbii e un mit neverificat de nimeni...sunt mult mai multe plusuri decât minusuri cu sistemul ăsta.
Pot spune ca am ajuns unde Mi-am dorit mereu cu albinele...chiar dacă am 3 acum :) la toamna vor fi mult mai mulți șila anul sși mai mulți...de acum mă mai ținsșide treaba nu doar de teste ca e momentul sa dau un exemplu cel ppuțin cu sistemul ăsta de lucru. Va fac un film curand sa veeti cum arata dupa 2 luni de dezvoltare de la 5 rame ME in conditiile în care sistematic scot rame cu albina și puiet din ei și îl ajut pe cel rămas în urma.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde paul » 03 Iun 2015, 22:27

BUNKA scrie:Cred ca s-a înțeles, au crăpat toți 17 Deloni netratati și mare parte din cei tratați de 5 ori cu varachet.
Pot spune ca am ajuns unde Mi-am dorit mereu cu albinele...chiar dacă am 3 acum :) la toamna vor fi mult mai mulți șila anul sși mai mulți....

Adi, Dumnezeu ma ierte, faci tu ce faci si periodic trebuie s-o iei de la capat !!! :( Am imbatranit eu de cate ori ai facut-o ! ;)
Experimenteaza si tu pe 2-3 familii cativa ani si abia dupa ce au confirmat schimba sistemul. In rest, mergi pe calea batatorita, indiferent cat de anevoioasa sau cu povarnisuri ti s-ar parea ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Trantorul@ » 03 Iun 2015, 22:47

Nu dati vina doar pe paduchi !
Cel putin doi ani la rand daca nu ultimii 3 am facut doar 2 TRATAMENTE in toaman cu Vf ... la unii 3 si la cativa si al 4-lea ( intr-un an intreg) .... asta in conditiile in care nu ne putem pune 3-4 oameni de acord sa facem toti odata .... de albine pe raza de 3 km :lol: Garla .... Foarte drept ii ca albinele care au caracterul de vsh iti toaca puiet la greu .... si primavara si toamna !!!

Am pierdut doar din cei in care am avut zahar invertit prin fierbere ( am mai scris de ce ..) cei in care a fost miere e totul ok .... am iernat nici un interval de albina pe 3 rame de miere si acu ii pe 8 rame ( nu are albina chiar full de toate da ii plin de miere , puiet ....) si roi 4- 5-6 rame dadant pe zahar invertit prin fierbere de mine caput ( si unde o fost combinat tot caput) !!! altcineva o dat direct sirop de zahar si o scos niste mate lesinate .... ??? ( la fel da si el vina pe paduchi nicidecum pe zahar sau alte cele ... combinate ..) ... :?:

Mai exista si ceva puiet prin sac si alte viroze .... mai ii si vrun pui de LE .... mai ai si carente de polen .... siiii .... siiii .... uita asa ajunge o stupina de jde familii sa intre in colaps!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde mity » 03 Iun 2015, 23:50

Trantorul@ scrie:Am pierdut doar din cei in care am avut zahar invertit prin fierbere ( am mai scris de ce ..) cei in care a fost miere e totul ok .... am iernat nici un interval de albina pe 3 rame de miere si acu ii pe 8 rame ( nu are albina chiar full de toate da ii plin de miere , puiet ....) si roi 4- 5-6 rame dadant pe zahar invertit prin fierbere de mine caput ( si unde o fost combinat tot caput) !!! altcineva o dat direct sirop de zahar si o scos niste mate lesinate .... ??? ( la fel da si el vina pe paduchi nicidecum pe zahar sau alte cele ... combinate ..) ...

Eu am iernat doar pe sirop de zahar anul trecut nu au avut conditii sa adune nici pentru ele si nu am pierdut nicio familie di n cele peste 30 .tratament 3 ori varachet au iesit destul de bune chiar mai bune ca in alti ani.
Acum miam făcut 4 deloni după dimensiunile lui bunka din polistiren 3 cm .
mity
 
Mesaje: 11
Membru din: 22 Ian 2014, 14:49
Localitate: Suceava

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Livius » 05 Iun 2015, 15:00

paul scrie:
BUNKA scrie:Cred ca s-a înțeles, au crăpat toți 17 Deloni netratati și mare parte din cei tratați de 5 ori cu varachet.
Pot spune ca am ajuns unde Mi-am dorit mereu cu albinele...chiar dacă am 3 acum :) la toamna vor fi mult mai mulți șila anul sși mai mulți....

Adi, Dumnezeu ma ierte, faci tu ce faci si periodic trebuie s-o iei de la capat !!! :( Am imbatranit eu de cate ori ai facut-o ! ;)
Experimenteaza si tu pe 2-3 familii cativa ani si abia dupa ce au confirmat schimba sistemul. In rest, mergi pe calea batatorita, indiferent cat de anevoioasa sau cu povarnisuri ti s-ar parea ! ;)

Daca toti am merge numai pe cai batatorite, am trai ca in epoca primitiva. Greseala e ca facem experiente pe prea multe familii odata. In rest, e munca de cercetare, care, desi e dureroasa uneori, tot trebuie sa o faca cineva. Daca venea acum Bunka sau altcineva si va spunea ca a gasit solutia cum sa scapi de varoa fara tratamente, era o treaba, nu? Si inca ce treaba... Asta e, o luam de la capat cu mai multa experienta si mergem inainte.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 12 Iun 2015, 18:53

paul scrie:
BUNKA scrie:Cred ca s-a înțeles, au crăpat toți 17 Deloni netratati și mare parte din cei tratați de 5 ori cu varachet.
Pot spune ca am ajuns unde Mi-am dorit mereu cu albinele...chiar dacă am 3 acum :) la toamna vor fi mult mai mulți șila anul sși mai mulți....

Adi, Dumnezeu ma ierte, faci tu ce faci si periodic trebuie s-o iei de la capat !!! :( Am imbatranit eu de cate ori ai facut-o ! ;)
Experimenteaza si tu pe 2-3 familii cativa ani si abia dupa ce au confirmat schimba sistemul. In rest, mergi pe calea batatorita, indiferent cat de anevoioasa sau cu povarnisuri ti s-ar parea ! ;)

6 Paul, prefer sa am propria experiență decât sa mă întreb ..oare Cum o fi..a fost un experiment sadic ca sa zic așa, dar genul ăsta de teste dacă le faci pe 1 sau 2 colonii sunt neconcludente, oricum am văzut lucruri care nu apar pe sistemul convențional...de ex familie care la început de aprilie ocupa 5 rame ME și doua luni mai târziu ocupa 26 rame Delon, și 8 rame ME...Cumse poate asta? ..se poate, știu din experiența, șie al doilea sezon ccând sistemul confirma ce susțin legat de înmulțire...ca sunt eu sălbatic și îi omor în numele "cercetarii" dupăce iîi fac :) e alta mâncare de peste.
Oricum de data ăsta sunt hotărât sa trec din nou de 20 familii:)))) și sa nu îi mai bag în programe de exterminare.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 12 Iun 2015, 18:59

Am luat apiguard, vreau sa văd ce cade însezon...deja am bbăgat la doi.. pute de la distanta.
Dacă as găsi timol cristale as cumpăra 1 kg...am găsit rețeta cu ulei pe bureți. ..sper sa fac o jucarie de tratat cu oxalic sublimat pt la toamna.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 65 vizitatori