Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 24 Dec 2013, 23:16

IGNITE scrie:nu am sarit ba peste nici un capitol. dar eu nu am anii tai de stuparit. si eu nu am timpul tau prietene.

da` stiu ca si din domn Ignite va iesi "scula" de stupar, nu gluma...
@ Marian... cum vorbeam noi ca sta treaba cu facerea de bine si ajutorul dezinteresat oferit a tutti ? :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 24 Dec 2013, 23:28

alt stupar scrie:
IGNITE scrie:nu am sarit ba peste nici un capitol. dar eu nu am anii tai de stuparit. si eu nu am timpul tau prietene.

da` stiu ca si din domn Ignite va iesi "scula" de stupar, nu gluma...
@ Marian... cum vorbeam noi ca sta treaba cu facerea de bine si ajutorul dezinteresat oferit a tutti ? :D

Si citisi doar ce scrie pe pagina asta...
Stii cum e cu palma data.....dar pe aia cu mintea ;) ...ti-o scriu pe privat ca de la admonestarea data de colegul nu mai am curaj sa mai dau sfaturi... :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alexx » 25 Dec 2013, 02:23

Of de unde atata suparare de craciun nu stiu...serios fratilor sunt sarbatorile.
Sarbatori fericite!
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Iernarea albinelor

Mesajde visanc » 25 Dec 2013, 12:01

Si totusi, ca sa trecem peste moment si sa indreptam discutia la topicul actual: iernarea, ce ziceti fratilor de vremea ce este afara. Jenica stie ce este aici la noi la Resita, ca iti vine sa iesi la plaja nu alta. Duminica la propriu m-am suit pe un acoperis, m-am intins la soare si am tras si un pui de somn la ce cald era.
Acuma legat de albine, e ok acum ca nu consuma prea multa hrana, desi nu sunt prea sigur cu uzura incat ies in fiecare zi afara, dar probabil o sa se mentina tendinta de anul trecut de a se lungi frigul tarziu in martie si chiar aprilie. Si mai e si cealalta chestie, acum e cald si bine cat matca nu ponteaza si va incepe iarna propriu-zisa tocmai cand va incepe depunerea puietului si ele vor trebui sa asigure o temperatura mai mare in stup(daca bine am inteles, acum ca nu este puiet ele tin temperatura pe la 24-25 de grade, iar cand apare puietul creste la 35) :?:
visanc
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2013, 21:32
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 25 Dec 2013, 12:29

Prin prizma temperaturilor actuale, cred ca o sa avem si anul viitor, probleme cu dezvoltarea famiililor pentru cules. Frigul mai mult ca sigur ca se va prelungi pana la sfarsitul lui martie, inceputul lui aprilie si apoi natura, se va accelera incercand sa recupereze pierderile de dezvoltare. Deci cred ca trebuie sa pregatim strategia de accelerare a dezvoltarii familiilor de albine, in timpul scurt ce il vom avea la dispozitie, pana la inceputul culesurilor. Asta cred ca ar trebui sa devina, noua noastra tema de discutie.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde 7Rame » 25 Dec 2013, 20:35

Haideti totusi sa fim putin optimisti.
Si sa reluam...undeva in octombrie-noiembrie se prognoza o iarna far' precedent, cu influente siberiene, frig cum n-a mai fost de 100 de ani. Bunn...asta, deocamdata poate...doar pentru pretul la gazele rusesti, sau contractele in legatura cu acestea!
Deocamdata, fara sa exagerez, familiile sunt de parca nici nu au avut 5-6 saptamani de ghem. Consum mic, mortalitate infima, uzura pe masura.
Sa ne bucuram de aceste iesiri la zbor, cine le-a avut, si sa ne gandim la bine, cu optimism.

Sa zicem cald pana la 2-3 ianuarie, albina golita, rezerve bune, apoi temperatura de ianuarie, normala, zbor iar pe la 1-10 februarie, shi la 1 martie sa stam deja sa ne perpelim la soare, si sa intindem laptele praf prin capace. Sustin aceasta varianta. Mosul' Craciun asa a prognozat! :D
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 25 Dec 2013, 21:00

Asa am vrea. Mie mie teama ca vom avea zbor de curatire saptamana asta si urmatorul va fi undeva in martie. Dar sa fim sanatosi si vom vedea, ce ne rezerva natura. Oricum doua luni, nu este un capat de lume. Iernare usoara la toata lumea !!
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde visanc » 25 Dec 2013, 21:50

Poi doua saptamani de acum in colo nu vad sa coboare temperaturile sub 0 grade ziua si de multe ori nici macar noaptea.
visanc
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2013, 21:32
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ignatov andrei » 25 Dec 2013, 21:50

7Rame scrie:...doar pentru pretul la gazele rusesti, sau contractele in legatura cu acestea!
Deocamdata, fara sa exagerez, familiile sunt de parca nici nu au avut 5-6 saptamani de ghem. Consum mic, mortalitate infima, uzura pe masura.


Eu am postat ceva in acest sens (chestia cu gazele). Trebuie sa intelegem - si sa stim sigur - ca albina pregatita pentru iarna, este albina pentru MINIM 180 de zile! De aici tragem concluziile:
- chiar este normal sa le "corcolim ca si pe copiii mici"????????????
Va fi iarna dar, pentru ca ne-am obisnuit cu ierni mai anapoda, cele 3 saptamani de troiene din februarie, plus frigul din martie, ne vor creea impresia ca am avut o iarna "nemaintalnita" in ultimii 100 de ani! "Extragerile importante" ale "loteriei apicole" vor avea loc dupa 10 februarie!
Multa bafta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 26 Dec 2013, 00:08

jenica67 scrie:Asa am vrea. Mie mie teama ca vom avea zbor de curatire saptamana asta si urmatorul va fi undeva in martie. Dar sa fim sanatosi si vom vedea, ce ne rezerva natura. Oricum doua luni, nu este un capat de lume. Iernare usoara la toata lumea !!

Jenica,
ianuarie plus februarie geroase cap-coada nu e mult. Daca (si unde) albina a zburat sanatos zilele astea, strange bucile fara strop de efort 60 de zile dupa aia. Iar la inceput de martie nu iexzista sa nu apara fereastra, cel putin aici, in vest.
Altceva ma pune pe ganduri la vremea asta de este atat de "blanda".... prea multe zile calde legate una de alta... sa nu desfaca matca bucile !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 26 Dec 2013, 00:17

Azi saltai de fund cativa roi;toate bune.
La unul ce mi se paru mai usor dadui folia la o parte
Fetele cuminti erau jos,pe 4 intervale si se uitau prin sita antivaroa la papadia inflorita din stupina
viewtopic.php?f=15&t=3042&start=864#p166762
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alexx » 26 Dec 2013, 02:24

Poate se ridica ceata asta de pe oltenia sa vad si eu un zbor de curatire sa mai vad cum decurge iernarea deocamdata stau linistit ca stiu ce am lasat in ei
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 26 Dec 2013, 12:51

Eu inca nu am umblat la albine, de cand le-am pregatit de iernare. Sambata se arata la mine un 13 grade si o sa merg sa le fac o inspectie, dar ca va fi numai de afara. Nu voi ridica decat poate cel mult doua capace, la doua roiuri.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde talex » 26 Dec 2013, 16:35

gica.mosu scrie:
talex scrie:am o familie care iese la zbor daca afara sunt 6-7 grade. am observat faptul asta de la sfarsitul lui noiembrie. e singurul stup. iar azi am vazut si vreo 5-6 pete de placuta de zbor si gratiile de urdinis. cred ca are diaree. am saltat deasupra si ramele sunt curate, nici o pata. dar nu-nteleg tinand cont ca toate familiile au primit aceeasi hrana. nu am miere de mana, ci poliflora, iar ultimul sirop l-am dar pe 10 septembrie.


In acel stup e ceva "mort in papusoi :P "...Desfa stupul cind ai6-8* si scoate o rama din mijlocul ghemului si vaezi ce si cum...Posbil puiet :!: ...UN "SUPLINITOR" 8-)


Azi au fost 10 grade la soare, si bineintelesc ca a zburat, a fost singurul din nou, iar am vazut urme de diaree pe placuta de zbor, asa ca l-am desfacut. ce am constatat.
1. cateva pete si deasupra ramelor
2. a consumat foarte multa miere, jumatate din rezerva
3. am gasit trantori, celule de trantori capacite si trantori abia eclozati, o botca goala.

Concluzia a fi ca nu are regina.

Ce ar trebui sa fac? Prima varianta - sa-l las asa.
A doua - sa-i dau o regina dintr-un nucleu si nucleele sa le unific (ridicand diafragma etansa)
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nae » 26 Dec 2013, 17:13

talex scrie:Azi au fost 10 grade la soare, si bineintelesc ca a zburat, a fost singurul din nou, iar am vazut urme de diaree pe placuta de zbor, asa ca l-am desfacut. ce am constatat.
1. cateva pete si deasupra ramelor
2. a consumat foarte multa miere, jumatate din rezerva
3. am gasit trantori, celule de trantori capacite si trantori abia eclozati, o botca goala.
Concluzia a fi ca nu are regina.

Are matca ; ca nu e imperecheata e alta treaba .
Daca-l unifici risti sa-l strici si pe celalalt ; rupe-l rama cu rama si lipesti ramele la tot atatia stupi .
Diareea ma baga in ceata ????? , nu sunt in ghem de 30 de zile ; bun, au avut puiet dar tot nu-mi iese la calcul .
Bafta .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 26 Dec 2013, 17:37

nae scrie:Daca-l unifici risti sa-l strici si pe celalalt ; rupe-l rama cu rama si lipesti ramele la tot atatia stupi .
Diareea ma baga in ceata ????? ,

Pai daca stupul ala are diaree si pe tine te baga in ceata,pe colegul o sal bage in...PAGUBA... :?:
Inclin sa cred ca te-ai grabit cu raspunsul si nu ai vrut sa scrii solutia cea ma ...paguboasa ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: marco68, mausica şi 20 vizitatori