Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 15 Dec 2013, 22:04

LUCIAN AVRAM scrie:un cablu ? din cauza unui cablu nu pui tu poze pe forum ?. :roll:
cata vrajeala :lol:


Adevarat ci spui L.A dar ci sa' pozezii ? ...I-am oferit azi un cabluuu+"camira" in vila mea(la mansarda) si degeba 8-) ...Si mai e o teaba le ari cu teoria!!! numai ca practica il omoara :lol: Paule(sa traiesti)demonstrezaneeee-contrariul...P.S-o adresa ceva uni tii cirnati aia :idea: ca eu am taiet porcul di pi lista...ai grija sa inchizi bini porta"li!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde pustu » 15 Dec 2013, 22:07

legat de marimea urdinisului nea gica ne spune :
gica scrie:...
-ca intre fund si primul corp aerul poate intra lejer pe toate partile functie de directia din care bate vantul si iese pe urdinis care este cu fata spre sud.Daca ati stii cata umezeala se duce astfel
...

sa traiesti nea gica
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Tankard » 15 Dec 2013, 22:17

nu am momentan o poza,...am stupi pe 12 rame cu fund av,sertar din tabla,acum iernez cu urdinisul restrans cam la 2 cm si sertarul tras cam 5-10 cm,astfel incat fundul stupului ramane deschis pe latimea lui 5-10 cm.in partea de sus a stupului am pus carton deasupra ramelor,o paturica si folie care acopera etans apoi capacul.Promit ca maine am sa fac o poza si o sa postez.
Intrebarea este : sa inchid sertarul de la fundul stupului in momentul cand apare puietul in stup? ca am vazut strategii diferite aici pe forum,unii spun ca inchid subarul/sertarul ,altii ca ierneaza cu fundul gol toata iarna....
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 15 Dec 2013, 22:24

Tankard scrie:nu am momentan o poza,...am stupi pe 12 rame cu fund av,sertar din tabla,acum iernez cu urdinisul restrans cam la 2 cm si sertarul tras cam 5-10 cm,astfel incat fundul stupului ramane deschis pe latimea lui 5-10 cm.in partea de sus a stupului am pus carton deasupra ramelor,o paturica si folie care acopera etans apoi capacul.Promit ca maine am sa fac o poza si o sa postez.
Intrebarea este : sa inchid sertarul de la fundul stupului in momentul cand apare puietul in stup? ca am vazut strategii diferite aici pe forum,unii spun ca inchid subarul/sertarul ,altii ca ierneaza cu fundul gol toata iarna....


Eu unu nu ma bag :oops: ...Ai mei is cu bikinei :lol: P.S -ROG pe cei care aveti stupii cu fund AV lamuriti problema,ce si cum...Multumesc!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 15 Dec 2013, 22:31

pustu scrie:legat de marimea urdinisului nea gica ne spune :
gica scrie:...
-ca intre fund si primul corp aerul poate intra lejer pe toate partile functie de directia din care bate vantul si iese pe urdinis care este cu fata spre sud.Daca ati stii cata umezeala se duce astfel
...

sa traiesti nea gica

copile, copile... :oops:
din ce univers ai aterizat aici ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 15 Dec 2013, 22:35

gica.mosu scrie: ...Si mai e o teaba le ari cu teoria!!! numai ca practica il omoara :lol: Paule(sa traiesti)demonstrezaneeee-contrariul...

Mosule ... daca stii teorie, stii o jumatate de practica ! :oops:
"Si mai e o treaba"(ca sa te citez) ... eu ies la tabla doar daca ma invita un profesor ! Nu un ... suplinitor ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde clabescu.marius » 15 Dec 2013, 22:38

Buna seara tuturor....am o dilema si nu stiu cum sa procedez.Am doua roiuri pe care le-am iernat impreuna intr-o lada orizontala fiecare restrans pe 4 rame.Astazi la mine au fost 10grade la umbra la soare erau aproape 17 si am aruncat un ochi la albinute...toate erau in regula ghemul la jumatatea ramelor si cu miere suficienta.Mi-a atras atentia unul din roii din orizontal care era exact la baza ramei sus, cu miere in fata si spatele lui,celalalt era exact ca toate familiile la jumatate aproximativ.Intrebarea mea este de ce sta asa si daca are legatura cu temperatura mai ridicata fiind perete comun.Tin sa precizez ca asa sa format de la inceput ghemul si miere a avut aprox.12 kg.
Când îmi face vre-o figură
Vreo albină oarecare,
Generos, pe-nţepătură,
Pun tot eu un praf de sare.
Avatar utilizator
clabescu.marius
 
Mesaje: 185
Membru din: 02 Aug 2011, 19:16
Localitate: Breaza Jud.Prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 15 Dec 2013, 22:55

Posibil ca roiul ridicat sus sa fi avut mai putina miere necapacita pe rama de langa diafragma si s-a intins in sus pe partea capacita. Este doar o parere. :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde pustu » 15 Dec 2013, 23:07

si ne mai spune nea gica :
gica scrie:...
Impacheteaza stupii primavara la primul control - a zis Blinov in 1912.
Cati urechisti au mai zis de impachetare dupa, nu li se mai stie numarul.
Nenorocirea este ca acum stupii se impacheteaza dupa parerile acestor urechisti si nu dupa cartea lui Blinov.De aici stupii slabi,boli,condens,mucegai si dezamagire
...

sa traiesti nea gica
ps :
alt stupar scrie:copile, copile... :oops:
din ce univers ai aterizat aici ?

sper ca va referiti la ce am scris eu si nu ce a scris nea gica ca altfel mi-ati dat tot universul peste cap [universul apicol bineinteles]
sa traiesti nea adi
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Trantorul@ » 15 Dec 2013, 23:12

Pustu vezi ca trebuia sa scrii : Odihneascase in pace! nu ce ai scris tu !
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Badea Alin » 15 Dec 2013, 23:28

paul scrie:
gica.mosu scrie: ...Si mai e o teaba le ari cu teoria!!! numai ca practica il omoara :lol: Paule(sa traiesti)demonstrezaneeee-contrariul...

Mosule ... daca stii teorie, stii o jumatate de practica ! :oops:
"Si mai e o treaba"(ca sa te citez) ... eu ies la tabla doar daca ma invita un profesor ! Nu un ... suplinitor ! :oops:

și suplinitorii sunt tot profesori. Problema este dacă sunt calificați :roll:
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 15 Dec 2013, 23:42

clabescu.marius scrie:Buna seara tuturor....am o dilema si nu stiu cum sa procedez.Am doua roiuri pe care le-am iernat impreuna intr-o lada orizontala fiecare restrans pe 4 rame.Astazi la mine au fost 10grade la umbra la soare erau aproape 17 si am aruncat un ochi la albinute...toate erau in regula ghemul la jumatatea ramelor si cu miere suficienta.Mi-a atras atentia unul din roii din orizontal care era exact la baza ramei sus, cu miere in fata si spatele lui,celalalt era exact ca toate familiile la jumatate aproximativ.Intrebarea mea este de ce sta asa si daca are legatura cu temperatura mai ridicata fiind perete comun.Tin sa precizez ca asa sa format de la inceput ghemul si miere a avut aprox.12 kg.


Marius stai linistit....afuma ciiirnatiii si cinta meldiea:impodobeste mama bradul :P Daca unul din aia doi moare eu iti da 4 in loc..Te bagi :?:
P.S-Aline iti multumesc ca ai sarit in ajutooor-mai SUPLINIT :oops:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vio-trutza » 16 Dec 2013, 00:59

lucky5strike scrie:De la stupusorul asta, mi-as lua gandul de la miere.

Folia nu are ce cauta in cuib la ora asta, ia-o cat mai repede de acolo.

Diafragma aceea nu se impune, blocheaza primenirea aerului. E suficient ca le-ai adapostit la peretele exterior.

Cand ghemul e iesit de-o palma pe speteaza, trebuie turta.

Citeste forumul!


Sa inteleg ca nu mai este mierea buna ?

alt stupar scrie:
vio-trutza scrie:Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am sa va tin la curent cu tot ce am sa fac.
Fa.
Fa cat de multe, ca ACUM e varf de sezon si daca "stupariu" ii foc de vigilent chiar si amaratii aia de stupusori isi dubleaza populatia in decembrie-ianuarie. Minune... de sf.Nicolae il vezi pe patru rame, mic si pricajit, dar cu interventii zilnice ajunge de sf. Ion sa ocupe vreo opt rame. :evil:
ACUM, de sarbatori, e ora Z in stuparit. Nu conteaza ce stupi am impachetat in toamna, nu conteaza cat de grav i-am neglijat tot anul, important este ca ACUM sa fim cu mana-n ei. Pan` la cot !
Aista-i toata "stiinta" !


Sunt convins ca in situatii normale nu se umbla ACUM in stupi. Dar chiar nu inteleg unde am gresit! Am stimulat in august cate 500 ml de sirop cu protofil la 2 zile, intre 1-15 septembrie am completat rezervele de hrana cu sirop de zahar invertit cam un litru pe zi pana ce fiecare stup a avut cel putin 10-11 pana la 15 kg hrana, majoritatea haranei a fost capacita numai pe ramele din mijloc nu era mierea in totalitate capacita , cam 50 % era capacita , restul nu . Am facut 3 fumigatii cu VF in august si una la sfarsitul lui octombrie in lipsa puietului.
Si mai am o nedumerire: de ce la ceilalti 2 roi de anul acesta pe care ii am in stupi cu fund plin nu am condens?

Oricum la aceasta ora vorbele sunt de prisos, important este sa inteleg cu ajutorul dumneavoastra ce nu am facut bine si sa nu mai repet gresala, caci sunt convins ca am gresit undeva. Cel mai bine este sa inveti din greselile altora , dar daca inveti si din greselile tale si nu le mai repeti este un pas inainte zic eu.

PS. Stupul la care am facut poze este cel mai afectat de condens, are o matca tanara de pe la sf. lui iulie din SL, iar cea batrana a mers mai slabut anul acesta.La ceilalti erau doar 5-6 picaturi in coltul din dreapta spate, la uni chiar si mai putin.
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

Re: Iernarea albinelor

Mesajde kamy » 16 Dec 2013, 09:57

Io folosesc folie izolata deasupra termic cu izolatie de parchet,fara izolatie folia fiind rece face condens care apio ingheata si picura pe albine la schimbarile de temperatura,dar e bine urdinisu sa nu fie micsorat sa faca schimbul mai usor
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Tankard » 16 Dec 2013, 10:06

eu cred ca deasupra foliei nu este bine izolat, intra pe undeva aer rece care ajunge la folie si e normal sa faca condens,eu am observat condens la mine in zona aerisirilor din capac,le-am obturat etans si a disparut condensul.Eu de ex iernez toti stupii stil clopot, dar, am facut altfel in partea de sus: am pus carton deasupra ramelor,apoi o paturica deasupra cartonului si apoi folia care are rol mai mult de a opri aerul rece sa intre(capacul cu siguranta nu se inchide perfect...).
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Daniel_new » 16 Dec 2013, 10:23

Salutare din nou!
Imi zicea careva dintre voi ca albinele daca ies iarna la zbor e posibil sa aiba paduchi si vreau sa cer explicatii suplimentare legate de acest factor. Din cele patru familii doar cel mai puternic dintre ele bazaia prin fata stupului dar nu intr-un numar foarte mare de albine,ceilalti mai misunau pe la urdinis sau nici nu scoteau capul afara din stup. ceea ce imi da de gandit este faptul ca nu am facut decat doua tratamente cu Varrachet Forte,o fi putin? Acum stau sub semnul indoielii si nu prea imi ticneste apropierea sarbatorilor,sper sa ma ingrijorez eu degeaba si sa fie totul ok. Acum cred ca nu se mai poate aplica o fumigatie,chiar daca as prinde o zi foarte calda,am dreptate?. Oricum,dacas e incalzeste,ma voi risca si voi ridica capacele sa vad ce este in stupi. Cand ai zeci sau chiar sute de stupi,parca nu te sperii cand unul da coltul(bine ar fi sa nu se intample deloc) dar cand ai 4,deja unul inseamna 25% iar 2 Jumatate din "stupina" :D :o . Incerc sa fac haz de necaz. Va salut si va respect sorbind orice informatie pe care o postati pe aici. Ciao!
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 71 vizitatori


cron