Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 17 Dec 2013, 13:04

Pe langa cele doua de mai sus eu mai am : Boala in prisaca - Const.L.Hristea, Bolile albinelor si viermilor de matase - Al.Popa si o brosura fara autor cu imagini foarte clare.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Daniel_new » 17 Dec 2013, 15:12

1:Multumesc pentru link-uri
2.E careva care s-a nascut apicultor? Daca da,as vrea sa-l cunosc si eu
3.Cat despre carti si stupi,urmeaza sa avansez in domeniul asta,timpul este inainte,eu nu tin stupi pentru proiecte sau sa ma intretin din ei,este o pasiune care ma relaxeaza,daca vor muri,asta e,vom vedea,nu cred ca trebuie sa fiu pus la zid de cineva pe banii,albinele si lazile mele.Multumesc inca o data pentru informatii,data viitoare ma voi gandi de 3 ori inainte sa mai intreb ceva. Numai bine!
Carti am doar: Stuparitul nou de Constantin L. Hristea si "Apicultura si baza melifera" de V Petrus si I. Oprisan de prin anii 1975-1976, au fost ale bunicului meu care chiar a fost apicultor spre deosebire de mine
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Mircea_63 » 17 Dec 2013, 15:37

Daniel_new scrie:2.E careva care s-a nascut apicultor? Daca da,as vrea sa-l cunosc si eu.
....nu cred ca trebuie sa fiu pus la zid de cineva pe banii,albinele si lazile mele.Multumesc inca o data pentru informatii,data viitoare ma voi gandi de 3 ori inainte sa mai intreb ceva. Numai bine!


Daniele, am trecut prin: eram doua grupe si aveam doi profi. Unul al dracului, afurisit de-ti venea sa-ti iei campii. Celalalt gata oricand sa iasa la o bere cu baietii sau sa stea la taclale despre fotbal. "Oropsitii" ii invidiau pe "norocosi".
In final insa, profu ala rau s-a zbatut pentru elevii lui si ii pasa, chiar daca era cu gura pe ei toata ziua. Peste ani elevii lui au avut nu numai de castigat, dar il cautau cu afectiune, iar de proful ala bland si bun cu care ieseau la bere, abia daca mai pomeneste careva.

Toti avem orgoliul nostru! Treci peste asta...mai tarziu iti va parea bine.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde duma » 17 Dec 2013, 16:04

Salutare !
cam asa iernez eu acest an si inauntru diafragme totale de polistiren stanga dreapta cuibului , o folie subtire de polistiren gen ca cel ce se pune sub laminat , in podisor ziare si paturici si fara subare ! de frica si de stres sa ies cu toti din iarna mai lipsea pe fiecare albina sa ii dau un pulovar . Stau sa ma gandesc sa nu le fi prea infofolit si cu prelata peste ele .
P.S.
Daca careva ma huiduie rog putina intelegere ! fiind primul an apicol si prima iarna si tot citind ca peste iarna am pierdut 2-5 -10 famiili , imi este cam frica . La 4 stupi sa pierzi 1 duare tare la 20-30 sa pierzi 1-2 parca nu asa tare .
Fişiere ataşate
IMG-20131207-01913.jpg
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 17 Dec 2013, 18:02

Adica iernezi in sistem clopot , fara folie de nylon deasupra??
Parerea mea ca sunt prea infofoliti cu prelata aia si mai risti sa faca si zgomot cand bate vantul , plus ca e greu de umblat la ei daca vine zapadat peste. O parere . :)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Daniel_new » 17 Dec 2013, 18:21

Mircea_63: Multumesc frumos pentru sfaturi,voi lua aminte la sfaturile tale,voi invata de la cei care vor sa dea sfaturi. Numai bine! Doamne ajuta!
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde duma » 17 Dec 2013, 18:39

BeeeK scrie:Adica iernezi in sistem clopot , fara folie de nylon deasupra??
Parerea mea ca sunt prea infofoliti cu prelata aia si mai risti sa faca si zgomot cand bate vantul , plus ca e greu de umblat la ei daca vine zapadat peste. O parere . :)

in loc de folia de nailon am pus folie de polistiren si podisorul este izolat . Prelata este destul de grea si nu cred sa faca zgomot sa fluture ca si steagul cat despre zapata eu sper sa fie de 5-6 palme anul asta nu mai mult ! si totusi DACA va fi mai mare .... un vin fiert cu scortisoare si dau la lopata cat trebuie .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde talex » 17 Dec 2013, 19:50

am o familie care iese la zbor daca afara sunt 6-7 grade. am observat faptul asta de la sfarsitul lui noiembrie. e singurul stup. iar azi am vazut si vreo 5-6 pete de placuta de zbor si gratiile de urdinis. cred ca are diaree. am saltat deasupra si ramele sunt curate, nici o pata. dar nu-nteleg tinand cont ca toate familiile au primit aceeasi hrana. nu am miere de mana, ci poliflora, iar ultimul sirop l-am dar pe 10 septembrie.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 17 Dec 2013, 20:01

Am inteles Duma. Si eu tot clopot , dar am folie de nylon deasupra. Cand o sa ai mai multi n-o sa-i mai infofolesti asa tare cu prelate. Bafta ! :).
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 17 Dec 2013, 20:03

Duma, prelatele alea cresc suprafata portanta in caz de vant puternic, este posibli sa ti ia vantul. Am mai vazut si la altii. Daca faceti din stupi un zid, vantul nu mai are pe unde sa se strecoare si riscati sa fie trantiti.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde duma » 17 Dec 2013, 20:13

BeeeK scrie:Am inteles Duma. Si eu tot clopot , dar am folie de nylon deasupra. Cand o sa ai mai multi n-o sa-i mai infofolesti asa tare cu prelate. Bafta ! :).

Stiu si sunt convins ... Sa dea Domnul sa te auda !
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde duma » 17 Dec 2013, 20:19

jenica67 scrie:Duma, prelatele alea cresc suprafata portanta in caz de vant puternic, este posibli sa ti ia vantul. Am mai vazut si la altii. Daca faceti din stupi un zid, vantul nu mai are pe unde sa se strecoare si riscati sa fie trantiti.

am vrut sa pun baloti de pae sub ei dar m-am razgandit . Am avut promisiunea de a primii ceva plasa dar se pare ca am primit pana la urma "Plasa " . La anul nu ma m-ai prinde pe picior gresit iarna .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde un OM » 17 Dec 2013, 21:05

Ridica prelata cel putin 20 cm. de la sol. O rulezi spre interior, sa nu se adune apa de ploaie in indoitura, daca o rulezi spre exterior.O legi cu o sarma, ata in jurul stupilor, picioarelor de lemn, sa nu falfaie in bataia vantului. Nu ai grija la frig.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde duma » 17 Dec 2013, 21:12

un OM scrie:Ridica prelata cel putin 20 cm. de la sol. O rulezi spre interior, sa nu se adune apa de ploaie in indoitura, daca o rulezi spre exterior.O legi cu o sarma, ata in jurul stupilor, picioarelor de lemn, sa nu falfaie in bataia vantului. Nu ai grija la frig.

Multumesc ! Sambata ajung la ei , mi dor de ei un pic !!
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde clabescu.marius » 17 Dec 2013, 22:21

gica.mosu scrie:
clabescu.marius scrie:Buna seara tuturor....am o dilema si nu stiu cum sa procedez.Am doua roiuri pe care le-am iernat impreuna intr-o lada orizontala fiecare restrans pe 4 rame.Astazi la mine au fost 10grade la umbra la soare erau aproape 17 si am aruncat un ochi la albinute...toate erau in regula ghemul la jumatatea ramelor si cu miere suficienta.Mi-a atras atentia unul din roii din orizontal care era exact la baza ramei sus, cu miere in fata si spatele lui,celalalt era exact ca toate familiile la jumatate aproximativ.Intrebarea mea este de ce sta asa si daca are legatura cu temperatura mai ridicata fiind perete comun.Tin sa precizez ca asa sa format de la inceput ghemul si miere a avut aprox.12 kg.


Marius stai linistit....afuma ciiirnatiii si cinta meldiea:impodobeste mama bradul :P Daca unul din aia doi moare eu iti da 4 in loc..Te bagi :?:
P.S-Aline iti multumesc ca ai sarit in ajutooor-mai SUPLINIT :oops:

Multumesc nea Gica si sper ca totul va fi bine.Sanatate si numai bine!
Când îmi face vre-o figură
Vreo albină oarecare,
Generos, pe-nţepătură,
Pun tot eu un praf de sare.
Avatar utilizator
clabescu.marius
 
Mesaje: 185
Membru din: 02 Aug 2011, 19:16
Localitate: Breaza Jud.Prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 17 Dec 2013, 22:39

talex scrie:am o familie care iese la zbor daca afara sunt 6-7 grade. am observat faptul asta de la sfarsitul lui noiembrie. e singurul stup. iar azi am vazut si vreo 5-6 pete de placuta de zbor si gratiile de urdinis. cred ca are diaree. am saltat deasupra si ramele sunt curate, nici o pata. dar nu-nteleg tinand cont ca toate familiile au primit aceeasi hrana. nu am miere de mana, ci poliflora, iar ultimul sirop l-am dar pe 10 septembrie.


In acel stup e ceva "mort in papusoi :P "...Desfa stupul cind ai6-8* si scoate o rama din mijlocul ghemului si vaezi ce si cum...Posbil puiet :!: ...UN "SUPLINITOR" 8-)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori