Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mutare stupi

Mesajde tiih » 30 Apr 2020, 12:44

Balian scrie:
tiih scrie:Nu mi-i rusine sa recunosc..primul meu pastoral facut la floarea soarelui a fost la o distanta de 2...2,5 km de vechea vatra ,peste un deal....si am ramas surprins cand am vazut ca s-au mai intors albine pe vechiul loc..."Norocul" meu a fost ca mai aveam cativa "stupisori"(mortaciuni) cu albine pe vechea vatra..s-au imprastiat pe la ei....
Era in anul de gratie 1983!!!

Gratulații pentru anii mulți de experiență!!
Anul meu de grație este 1976 dar nu mă simpt mai priceput cu nimic decât pe mulți de pe acest
forum care fac apicultură de 10-15 ani. Am învățat și învăț de la ei. Eu sunt a trecutului încuiat
în stereotipuri. Glorie tineretului care are capacitate de a înțelege prezentul, și îl folosește

trecutul pentru informare și nu la mai mult că suntem departe de trecut în toate privințele. ;)


Apropo de anul de gratie1976,adolescent fiind ma uitam la ativitatea la urdinis a albinelor tatalui meu -la mijloc de primavara intr-o zi calda-.Puhoi de albine veneau si plecau la urdinis ,o activitate cum nu am reusit sa o am zeci de ani de atunci si cum nici un glorios tineret nu o sa o aiba multi ani de acum inainte, cu toata tehnica lor moderna....
Caci esenta in apicultura e sa ai o baza melifera bogata si diversificata,hectate de viorele,salcie,salcam,menta,flora spontana ,pentru a avea stupi puternici si fara boli...
Stiu ca multi nu o sa ma creada,dar in jurul anului 1976 il ajutam sa scoata,de la stupii cei mai puternici, cam 20 kg miere de la florile de mustar aflate prin lanurile de grau,porumb sau prin izlazurile nearate.Acum graul si porumbul ucid albinele datorita insecticidelor si erbicidelor "performante" si nu numai....
Tineretul de azi:noroc de turte,pretul zaharului mic si existenta paduchelui pentru a da vine pentru depopularile si mortacinile de pe toate cimpiile si dealurile tarii,defrisate fara limita.....
Iar daca sint si exeptii,jos palaria pentru cei care produc o mierea de calitate ...va fi de la an la an mai putina....si mai "amara",obtinuta cu truda multa!
Exact ca padurile acestei tari( a se citi ...raiul albinelor)!!!! ;) ;)
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Mutare stupi

Mesajde Balian » 30 Apr 2020, 18:09

Nu cunosc și nu împart pesimismul descris de d-voastră despre prezentului și viitorului
preconizat. Nu spun că lucrurile merg spre
direcție bună, dar folosind datele inițiale prezentului și cu o planificare rațională și azi se poate obține rezultate mulțumitoare. Cine nu vrea nicicum să
ia în calcul prezentul și plânge non stop
după trecut, îmi pare rău să spun dar nu cred că va avea viitor. Și este bine așa. Trebuie să
înțelegem prioritățile prezentului și să avem
capacitatea de a ne alinia de ea.
În urmă cu 40 de ani eu am avut producții
medii jumătate ca acum. Evident de slăbiciunea priceperii mele. Azi am dublu probabil de flexibilitatea mea nu de altceva.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Mutare stupi

Mesajde yuonyuon » 30 Apr 2020, 20:31

e mult pana zice unu ca e nasol dupaia zic toti ....si sa "gatat" anu....
ce inseamna energia asta negativa ...usuca florile la salcam...
eu mereu am zis ca merge bine sii culemea a mers bine...cum iti pierzi increderea cum sa alege prafu....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Mutare stupi

Mesajde jonny_it » 30 Apr 2020, 21:23

yuonyuon scrie:eu mereu am zis ca merge bine sii culemea a mers bine...cum iti pierzi increderea cum sa alege prafu....


Am terminat si eu de vandut mierea de anul trecut, deci pot sa spun ca 2019 a fost un an rau ... de obicei o vindeam mai repede :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Mutare stupi

Mesajde cristi82 » 01 Mai 2020, 18:24

Multumesc tuturor pentru parerile pe care le-ati adus pe acest toping! Toti avem ceva de invatat.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori