Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Smart Hive

Mesajde valerian » 24 Aug 2023, 14:27

Buna ziua,

am vazut pe net mai multe proiecte (unele comerciale altele DIY) pt. stupi monitorizati.
Din cate am vazut majoritatea monitorizeaza:
- pozitia stupului (de obicei cu tracker GPS - asta e util in caz de furt 8-) )
- greutatea stupului (pt o estimare a cantitatii de nectar/miere)
- temperatura (in stup si in afara lui)
- umiditatea in stup

Cei pasionati de asa ceva mai pot monitoriza si:
- concentratia de CO2
- contor de albine
- camere video (de obicei la intrarea in stup)
- conditiile meteo: temperatura, umiditate, directie si viteza a vantului

Foloseste cineva astfel de senzori printre dvs ? As fi interesat de tipul de senzori si de utilitatea pt dvs a acestor masuratori

P.S. Am gasit unele solutii complete (in jur de 2-300 Eur ) care pe langa senzori ofera si o aplicatie de mobil unde toate aceste date se pot vizualiza online.
valerian
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Aug 2023, 11:12

Re: Smart Hive

Mesajde Balian » 24 Aug 2023, 15:13

Folosesc sisteme de monitorizare de mai mulți ani. Prețul a avut cum ați amintit. Marele avantaj al acestor sisteme faťā de orice alt aparat cu rāspuns cu cifre este cā valorile sunt prezentate printro curbā pe o diagramā. Valorile sosesc în douā în douā minute zi şinoapte şi pot da informații f detailate care pot fi preentate ca documentație neutrā la o expunere de idee. În unele cazuri pot demonstra o teorie sau sā demonteze mituri înfipte greşit în gândire dealungul timpului. Pot determina direcții în care e bine deviatā tehnologia apicolā sau char abandonat cu totul dacā nu prezintā suport pentru a continua lucrul în aceea direcție. E extrem de folositor câteodatā. Pārerea mea. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Neo şi 33 vizitatori