Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Miere cristalizata, cu suc de ceapa

Mesajde mihaibursuc » 05 Oct 2013, 18:23

CREDETI CA O FI BINE DA ADMINISTREZ MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA IN PUNGA .ASTA IN PERIOADA ASTA NU CA ,COMPLETARE CI ,CA STIMULARE .MU AM DAT ASA CEVA PANA ACUM DAR AM UN CONSATEAN CARE CICA ASA DA DE CEVA ANI SI ESTE MULTUMIT

Te rugam, scrie cu litere mici.
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde TDI » 05 Oct 2013, 18:32

Eu am cumparat ceapa (viewtopic.php?f=9&t=1262&hilit=ceapa&start=48#p101558). Intr-un final am hotarat sa o mananc eu. :D
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde nae » 05 Oct 2013, 18:51

Pt ce ''stimulati'' in ''perioada asta '' ?
Sucul de ceapa oxideaza ''repede'' , in sirop am bagat in punga nu .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde mihaibursuc » 05 Oct 2013, 21:12

stimulare.. sa nu manance din rezerve de 7-8zile ploua si foarte frig si nu neaparat daca ajuta la ceva.in sirop am dat si eu ceva ceapa si o tinctura cu coaje de portocala care ce e drept a avut rezultate
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde nae » 05 Oct 2013, 21:31

In lunile reci si fara puiet consuma sub 1 Kg / luna = deci .. stai linistit .
Coji de portocale !?, tinctura/decoct/infuzie sau ce vrea fizicul d-tale = OTRAVA (ca sa reziste pana pe masa noastra ... )
La matale pe ulita sau in farmacie nu mai gasesti macese / urzici(au mai multa vit C decat lamaia ) ?, zic .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde mihaibursuc » 06 Oct 2013, 07:53

avem si asa ceva dar in una din lecturile mele am gasit o reteta care contine si coaje de portocala cautati in cartea scrisa deCristian Daniel Popovici la pagina 124 si veti vedea ca nu este otrava .sau poate este dv stiti .
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde nae » 06 Oct 2013, 19:22

mihaibursuc scrie:avem si asa ceva dar in una din lecturile mele am gasit o reteta care contine si coaje de portocala cautati in cartea scrisa deCristian Daniel Popovici la pagina 124 si veti vedea ca nu este otrava .sau poate este dv stiti .

M-ati prins ;spre rusinea mea n-am aceasta carte .
Retractez : coaja de portocala nu e otrava .(nevasta-mea o rade in chec/prajituri si nu fac mutre ).
Si .. totusi e .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde liviutzbogos » 06 Oct 2013, 20:26

mihaibursuc scrie:... nu este otrava .sau poate este dv stiti .

Cum spunea si domn Nae: ca sa reziste pana pe masa noastra...sunt injectate cu fel de fel de chimicale. Poate nu ajung pana la miezul fructului, dar coaja sigur e "afectata". Si la TV, multi "oameni cu carte" nu recomanda consumarea cojii de portocala sau lamaie din comert, tocmai din cauza asta, ca sunt "otravite" cu toate tampeniile ca sa reziste cat mai mult.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde proapis13 » 06 Oct 2013, 21:25

Cind vad coaja de portocama mi-aduc aminte de ceaiul facut de bunica in copilarie
Cind aud de coaja de portocala rasa in aluat mi se lasa apa in gura si abia astept prajitura
Cind a fost scrisa cartea aia in care se publica si reteta de turta cu coaje de lamaie/portocala
probabil nu se stia sau nu se spunea cat de toxica si cancerigena poate fi
Nu contesta nimeni aztazi ca uleiurile volatile din coaja sunt bune insa daca consumi coaja,,,chiar ca ti-o iei pe coaja :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde mihaibursuc » 07 Oct 2013, 11:16

daca se pune prob asa cam tot ce exxista este toxic deoarece cam toate se trateaza sau stropesc pentru anumite insecte boli mana etc asa ca nu treb sa ne facem grijji .sau poate cine a facut prima data reteta avea portocal in curte sau pe bal con :lol:
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde fanita teleorman » 14 Dec 2013, 23:00

Dar in loc de sirop de ceapa pot pune protofil in mierea cristalizata, pentru stimulare, in perioada asta decembrie-ianuarie?
fanita teleorman
 
Mesaje: 30
Membru din: 31 Oct 2012, 16:59

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde proapis13 » 14 Dec 2013, 23:08

fanita teleorman scrie:Dar in loc de sirop de ceapa pot pune protofil in mierea cristalizata, pentru stimulare, in perioada asta decembrie-ianuarie?

si de ce sa stimulezi acuma???? ...pleci in pastoral la ....flori de gheata??? :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde Mircea_63 » 15 Dec 2013, 12:02

fanita teleorman scrie:Dar in loc de sirop de ceapa pot pune protofil in mierea cristalizata, pentru stimulare, in perioada asta decembrie-ianuarie?


Nu se pune protofil in perioadele in care nu exista zboruri. Protofilul le ajuta sa-si curete intestinul, dar daca nu ai zboruri si nu se pot curata, efectul este contrar. Le incarci intestinul si e bai.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde CORNEL V. » 15 Dec 2013, 12:17

Mircea,doi ani la rand am mers cu turte cu protofil si dupa zborul de curatire am schimbat reteta...n-au avut nimic,crede-ma .
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde joohny » 15 Dec 2013, 15:19

Va salut.Parerea mea e ca sucul de ceapa isi pierde din calitati dupa 12-24 ore de la preparare.Folosindu-l in turta e problema deoarece acea turta poate sa fie consumata si dupa 1-2 saptamini.Deci prefer protofil.D-le Mircea ,din teorie (nu prea am multa practica) stiu ca mierea simpla e hrana energetica si se poate administra si inainte de zborul de curatire.Nu se administreaza turte proteice decit NUMAI DUPA UN ZBOR DE CURATIRE.Vorbesc de perioada de iarna.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: MIERE ZAHARISITA CU SUC DE CEAPA

Mesajde valigorj » 03 Ian 2014, 03:03

daca o avea vreun efect benefic coaja de la citrice si ca sa nu se riste cu eventualele chimicale cred ca ar merge folosita coaja de la clementine[''corcoduse mediteraneene'']eu cred ca pe acestea nu le stropeste nimeni.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori