Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde vonsteff » 02 Ian 2016, 10:20

Nu va suparati pe mine!
In viata mea nu am vazut o albina sa manance branza, sa bea lapte sau bere. In schimb albinele pe care le-am vazut eu mancau miere si pastura si cresteau mari si frumoase. Nu mai cheltuiti banii pe toate prostiile! NU VOR AVEA REZULTAT IN VECI! Dati-le ceea ce consuma ele - miere si pastura! pastrezi 1 kg/ familie pentru suplimentare pentru a le da in februarie si esti asigurat de o stimulare corecta si familii sanatoase.
P.S. Nici cascaval nu am vazut sa manance albinele
vonsteff
 
Mesaje: 4
Membru din: 02 Iul 2014, 09:28

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde paul » 02 Ian 2016, 11:38

vonsteff scrie:Nu va suparati pe mine!
In viata mea nu am vazut o albina sa manance branza, sa bea lapte sau bere. In schimb albinele pe care le-am vazut eu mancau miere si pastura si cresteau mari si frumoase. Nu mai cheltuiti banii pe toate prostiile! NU VOR AVEA REZULTAT IN VECI! Dati-le ceea ce consuma ele - miere si pastura! pastrezi 1 kg/ familie pentru suplimentare pentru a le da in februarie si esti asigurat de o stimulare corecta si familii sanatoase.
P.S. Nici cascaval nu am vazut sa manance albinele

Von-ule ar trebui sa te intreb cat de tanar esti (n-am vazut in viata mea) ???
Eu am vazut in viata mea (nu-s asa tanar) cum arata familii de albine hranite primavara cu sirop de zahar in care s-a pus zer provenit din lapte de oaie si de capra (luat de la stana). Crede-ma ... ai ce vedea ! :P
Cas sau cascaval n-am vazut nici eu sa manance albinele ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde oroles » 02 Ian 2016, 12:27

Si imediat ce au baut lapte sau zer, se tin de prostii si se urca prin copaci. Hai sa fim seriosi! Mai e unul pe aici care zicea ca daca dai sirop cu Protofil si clorura de Cobalt si vitamine complex se urca direct in pom. Am dat eu primavara trecuta, cate 2.3 L la fiecare stup si din 50 nu a roit niciunul. Terminati cu legendele! Uite, in primavara fac lot de 5 si ii hranesc cu zer grupa mare sa vad daca se urca in pom vreunul.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde paul » 02 Ian 2016, 13:08

oroles scrie:Si imediat ce au baut lapte sau zer, se tin de prostii si se urca prin copaci..

Asta ... nu stiu !
Stiu doar ca inainte de salcam avea 20 rame pline cu albina (cuib +cat 1/1, 10 rame) iar in timpul culesului era nor de albina la urdinisuri, pur si simplu te speriai !
Inca un amanunt ... nesemnificativ, albina era de-a noastra, maidaneza ... ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde gica.mosu » 02 Ian 2016, 13:37

....Da'- la o femeie(stup) ce-i trebuie...-fai 5 copchii(pune 3 caturi) si i-si vedi d'ale ei(lui)...Morala: sotiea cu un singur copil ii faci ce tb apoi iese pe banca(scandura di zbor)apoi "roiesti"in stainatateeee :idea: ...invata= cunoste"limbi"straine si paaaa....Sotul ramani acasa=astepta ca "P.....l"si cresti singur plodul si regretand ca nu a facut ci si cum trebuie ;) ....Merita citit= recitite tot ac topic=MS lui P13-fila 1 si cel ....cu ce scrie G Romanescu= merita...In special pt cei cari vreti stupi=albina multa primavara...Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde nae » 02 Ian 2016, 14:27

oroles scrie:Terminati cu legendele! Uite, in primavara fac lot de 5 si ii hranesc cu zer grupa mare sa vad daca se urca in pom vreunul.

Daca le dai ''grupa mare'' nu roiesc sigur .
Decat sa le OMORI proteic mai bine le faci cadou .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde paul » 02 Ian 2016, 14:47

nae scrie:Daca le dai ''grupa mare'' nu roiesc sigur .
Decat sa le OMORI proteic mai bine le faci cadou .

Cata proteina contine 1L de zer ... zeama ???
Cat zer zeama trebuie sa le dai ca sa le omori ???
La Multi Ani ... Naica ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde nae » 02 Ian 2016, 14:50

>80%
Nu trebuie ''grupa mare'' , bagata in sirop o ingurgiteaza indiferent daca are nevoie sau daca vrea =otravire proteica .
La multi ani .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde paul » 02 Ian 2016, 14:56

nae scrie:>80%


1000 ml. zer zeama = 10 g. proteina, adica 1% !
Alte substante gen lactoza, cazeina sunt in procente mult mai mari !
LE ... as avea curaj sa dizolv zahar numai in zer, adica 1L zer + 1 kg. zahar ! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde nae » 02 Ian 2016, 15:04

paul scrie: cazeina

80%p
E posibil sa incurc borcanele si zerul sa nu fie cazeina . :(
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde paul » 02 Ian 2016, 15:08

nae scrie:
paul scrie: cazeina

80%p
E posibil sa incurc borcanele si zerul sa nu fie cazeina . :(

Scuze !
Am incurcat eu borcanele ... zer=cazeina ! :P
Totusi ... zerul contine maximum 1-1,5 % proteina ! De asta-s F.F. SIGUR !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde nae » 02 Ian 2016, 15:14

paul scrie:
nae scrie:
paul scrie: cazeina

80%p
E posibil sa incurc borcanele si zerul sa nu fie cazeina . :(

Scuze !
Am incurcat eu borcanele ... zer=cazeina ! :P
Totusi ... zerul contine maximum 1-1,5 % proteina ! De asta-s F.F. SIGUR !!!

Nu ai incurcat nimic ; sunt carti care dau -cazeina=zer si carti care spun ca zerul contine cazeina :roll:
Moase-sa pe ghiata !
Ideea este ca in sirop o mananca OBLIGATA (proteina) si se pot intoxica . :)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde talex » 02 Ian 2016, 15:45

Ma bucur ca am dat peste acest subiect. Bunicul meu, de la care am invatat lucrurile elementare despre albinarit, folosea zărul (zerul) in felul urmator. mergea la cioban si-i cerea cam 5-6 litri, dar cu condiția sa fi folosit cheag natural, adică din maț, nu din prafuri. zărul îl băga la beci, la răcoare si intuneric (nu stiu de ce nu alegea frigiderul) si-l tinea 1-2 zile. După care, pus intr-un pulverizator, pulveriza rama cu rama toti stupii, si peste ramele acoperite cu albină, si peste cele cu puiet si peste cele de la margine, mai putin locuite,. Asta o făcea in aprile, pe la jumatate și imediat dupa recolta de la salcam. Bunelul meu ii spunea acestui proces - ,,profilactica,,, adică profilaxie. Imi zicea ca le face pe albine sa faca curatenie mai bine. In cartile de apicultura pe care le am n-am gasit info despre rolul zerului la albine. Era o cutuma incetatenită. Tin minte ca atunci cand mai venea vreun albinar (basarabenii nu-si spun apicultori, ci albinar sau prisacar) se intrebau reciproc - da tu le-ai facut cu zăr? Nu stiu daca are vreun rol adevărat.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde florin_florin » 02 Ian 2016, 15:51

Bai fratilor nu mai postati aberatii ca unii incepatori or sa o ia de buna si prapadesc familiile de albine .
florin_florin
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Apr 2011, 12:39

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde gica.mosu » 02 Ian 2016, 16:01

florin_florin scrie:Bai fratilor nu mai postati aberatii ca unii incepatori or sa o ia de buna si prapadesc familiile de albine .


....Vad ghini ca'n teorii esti tari di ta't :D ...Dar cu practica.......NET.... :mrgreen: ;) ....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Zer sau praf de zer????

Mesajde nae » 02 Ian 2016, 16:05

florin_florin scrie:Bai fratilor nu mai postati aberatii ca unii incepatori or sa o ia de buna si prapadesc familiile de albine .

Incepatorul nu are si el cap !?
Tot aberatii am zis si eu cand am auzit de hipoclorit in sirop sau stropirea ramelor ; nici acum nu stiu cum functioneaza :( DAR merge :D
La zer cred ca nu merge cel cu chiag ; drojdia se da dezactivata ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori