Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde stupul » 08 Feb 2013, 22:41

Baza este si la mine dadantul, dar alpinul il doresc pentru expereenta.
Am avut 2 roi in warre, care au murit inainte de craciun ( deh, nu au avut cules si sirop nu au primit, o meteahna de-a mea, au fost si amarati de la bun inceput), dar mi-au cladit cate un corp. Mai fac ceva alpin si ma distrez si eu cu warre, delon si 1/2 delon.In orice caz daca scot miere de acolo va fi cea mai cea si numai pentru elite.
Apropo ... cam ce greutate poate avea un corp 30/30/108 plin cu miere si albine?

Mai are cineva asa ceva? Sau cel putin o mica intentie, ceva ...?!
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Trantorul@ » 08 Feb 2013, 23:03

nellu.ar scrie:Trantorul-e,experienta ta cu acest model de stup este: O ! si totusi insisti sa il recomanzi incepatorilor.toate descrierile tale privind modul de lucru este pur TEORETIC !


Multi inainte si pe RA1001 .
Sa-ti spun ceva , eu daca ar fi sa o iau de la inceput si sa stiu ce stiu acum sub nici o forma nu as mai incepe cu dadant !!!!!! Si credema ca as schimba complet sistemul pe delon putin modificat (nu mult) daca nu as fi conditionat de anumiti factori ....
Multa sanatate .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde stupul » 08 Feb 2013, 23:14

Ce modificari ati face la delon?
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde alt stupar » 08 Feb 2013, 23:50

Trantorul@ scrie:
nellu.ar scrie:pot sa inteleg ca la stupul delon primavara nu se fac egalizari,adica nu exista stupi slabi si stupi puternici,doar stupi medii?! in acest stup nu se vopsesc reginele,nu se urmareste ponta,sanatatea puietului,nu se rup botci?! puteti jura ca nu atingeti ramele de cuib deloc???



daca te cramponezi la vopsitul matcilor nu prea am ce sa-ti raspund da totusi o sa o fac :
Pe orice tip de stup este indicat sa se lucreze cu matci selectionate , daca tu o dai cu ruptul botcilor inseamna ca nu prea ai asa ceva, sau foarte putine (

:D
eeee....
nellu.ar, vezi daca nu ai "matci selectionate ? :lol:
la ce sa te mai cramponezi de vopsitul matcilor ? :roll:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Trantorul@ » 09 Feb 2013, 16:28

nellu.ar scrie:Trantorul-e,experienta ta cu acest model de stup este: O ! si totusi insisti sa il recomanzi incepatorilor.toate descrierile tale privind modul de lucru este pur TEORETIC !


Si totusi sa pun si niste poze pe ce am experienta. Cam de 6 ani am albine in stupii astia , nu i-am facut sa testez modelul de stup ci pentru a lua rame din ei la nucleele mele de imperechere , si am observat vrand nevrand diferentele intre ei si dadanti.

http://i45.tinypic.com/v5c238.jpg
http://i50.tinypic.com/14so7q9.jpg
http://i48.tinypic.com/260fle9.jpg
http://i45.tinypic.com/xfvwbk.jpg
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 09 Feb 2013, 20:56

Misto pozele Trantorele!
Nu-l mai luati ma asa pe Trantorelu ca la el nu e doar teorie...are si albine prin batatura pe rama mica.
Am deschis topicul aici dintr-un motiv simplu de tot..inmultirea pe un stup de asta este floare la ureche..merge brici !
Sper ca zilele astea care vin sa pun o poza cu Delonul meu modificat 3 corpuri plus fund si capac !
Am gasit si o solutie buna pt cladirea ramelor in stupi de astia STAS ME sau Dadant.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde delorin I » 09 Feb 2013, 21:37

Salut! Urmaresc de ceva vreme discutia despre acest tip de stup! Dar..pentru un debutant...este prea savanta...Puneti va rog cand deschideti un topic si ceva fotografii chiar daca au mai fost! Si niste date cu Delonul preferat de voi in sensul de dimensiuni(Chiar daca am mai vazut pe pagina lui BUnka cate ceva- ce foloseste el, dar reluarea anumitor lucruri nu poate fi decat benefica pentru debuntati, chiar daca se repeta. Pe termen lung cresterea numarului de topicuri va face imposibila acoperirea tuturor prin citire)! Am doar dadant, dar ma atrage ideea de a experimenta si eu pe unul sau doi stupi Delon sau Me sa vedem diferenta! O sa ma uit si in acea Carte - Albinele si noi pe care inca nu o am pe hartie!
Deci...sa spunem ca voi cumpara stupii Delon. O sa am ceva roiuri...fara sa decupez ramele Dadant...e ceva destul de complicat pentru mine deocamdata, cum voi popula acei stupi? Sa incerc ceva tip roi la pachet? Si faguri artificiali? Ma indoiesc ca sunt suficienti fani ai Delonului incat sa-i cumpar gata facuti, iar saracia debutantului chiar ma impiedica sa stric din ramele Dadant!

Stiu ca poate sa para o prostie, dar simpla familiarizare cu imagini ar putea face mai mult decat 100 de replici si discutii teoretice! Chiar daca in realitate nu e mare lucru! Dar cand esti incepator - totul pare COLOSAL din simpla necunoastre! Sa schimbi tipul de rame si dimnesiunile, sa tai faguri construiti cand si asa ai prea putini... - nu de alta, dar cei trei ani de cautare a modelului de stup propice posibil sa treaca prea repede!

Pentru alti incepatori ca mine rataciti si in cautarea stupului ideal postez acest link cu date despre Delon!
http://warre.biobees.com/delon.htm

Editat: folositi functia Edit. Evitati postarile multiple!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde stefanmadalin » 09 Feb 2013, 21:56

Si pe mine m-ar bate gandul sa-mi fac 4 -5 corpuri in vara asta,si sa-i populez la anul,dar timpul e limitat si s-ar putea sa fiu prins cu altele.
Delorin,nu trebuie sa ai faguri construiti,foite doar, metoda roiului la pachet,mult sirop si-si vor construii ele singure fagurii,cel putin la asta ma gandesc eu.
Si daca nu gasesti foita exact pe dimensiune,tai,lipeste rebuturi,mai faci o rama,ce ramane bagi la topit,ca tot acolo ajunge,nimic nu se pierde,dar presupune mult migala.
Sau mai e o metoda,poti face ramele si sa le bagi la construit printr-un sistem in Dadant,mai apoi sa le folosesti in Delon.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde nellu.ar » 09 Feb 2013, 22:33

BUNKA scrie:Misto pozele Trantorele!
Nu-l mai luati ma asa pe Trantorelu ca la el nu e doar teorie...are si albine prin batatura pe rama mica.
Am deschis topicul aici dintr-un motiv simplu de tot..inmultirea pe un stup de asta este floare la ureche..merge brici !
Sper ca zilele astea care vin sa pun o poza cu Delonul meu modificat 3 corpuri plus fund si capac !
Am gasit si o solutie buna pt cladirea ramelor in stupi de astia STAS ME sau Dadant.

BUNKA,sti bine ca pentru o "inmultire floare la ureche "nu ai nevoie de un model de stup tip Delon,ci de o regina de rasa perfect aclimatizata si neselectionata !
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Trantorul@ » 09 Feb 2013, 23:32

delorin I scrie:Salut! Urmaresc de ceva vreme discutia despre acest tip de stup! Dar..pentru un debutant...este prea savanta...Puneti va rog cand deschideti un topic si ceva fotografii chiar daca au mai fost! Si niste date cu Delonul preferat de voi in sensul de dimensiuni(Chiar daca am mai vazut pe pagina lui BUnka cate ceva- ce foloseste el, dar reluarea anumitor lucruri nu poate fi decat benefica pentru debuntati, chiar daca se repeta. Pe termen lung cresterea numarului de topicuri va face imposibila acoperirea tuturor prin citire)! Am doar dadant, dar ma atrage ideea de a experimenta si eu pe unul sau doi stupi Delon sau Me sa vedem diferenta! O sa ma uit si in acea Carte - Albinele si noi pe care inca nu o am pe hartie!
Deci...sa spunem ca voi cumpara stupii Delon. O sa am ceva roiuri...fara sa decupez ramele Dadant...e ceva destul de complicat pentru mine deocamdata, cum voi popula acei stupi? Sa incerc ceva tip roi la pachet? Si faguri artificiali? Ma indoiesc ca sunt suficienti fani ai Delonului incat sa-i cumpar gata facuti, iar saracia debutantului chiar ma impiedica sa stric din ramele Dadant!

Stiu ca poate sa para o prostie, dar simpla familiarizare cu imagini ar putea face mai mult decat 100 de replici si discutii teoretice! Chiar daca in realitate nu e mare lucru! Dar cand esti incepator - totul pare COLOSAL din simpla necunoastre! Sa schimbi tipul de rame si dimnesiunile, sa tai faguri construiti cand si asa ai prea putini... - nu de alta, dar cei trei ani de cautare a modelului de stup propice posibil sa treaca prea repede!

Pentru alti incepatori ca mine rataciti si in cautarea stupului ideal postez acest link cu date despre Delon!
http://warre.biobees.com/delon.htm

Editat: folositi functia Edit. Evitati postarile multiple!


Adapteaz-i si tu un pic , tai un fagure dadant 1/1 in jumatate si fa-ti rama dupa el h 205 si L 260 , si corpurile dupa rama( nu difera foarte mult fata de delon) daca faci asa si cu siguranta nu ai sa gasesti in viitoru apropiat si nici indepartat faguri ptr. delon stas in comert , si daca ai roi naturali sunt perfecti sa-i populezi si pe urma daca iti permiti sa le schimbi matca , sau roi la pachet , sau pui doua corpuri si iei 2, 3, 4 rame dadant cu puiet si acoperitoare le pui in cap mai scuturi si albina si stimulezi la greu si scoti cum eclozeaza albina din ramele dadant, bineinteles ca in restul spatiului ai rame mici .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 10 Feb 2013, 13:13

nellu.ar scrie:
BUNKA scrie:Misto pozele Trantorele!
Nu-l mai luati ma asa pe Trantorelu ca la el nu e doar teorie...are si albine prin batatura pe rama mica.
Am deschis topicul aici dintr-un motiv simplu de tot..inmultirea pe un stup de asta este floare la ureche..merge brici !
Sper ca zilele astea care vin sa pun o poza cu Delonul meu modificat 3 corpuri plus fund si capac !
Am gasit si o solutie buna pt cladirea ramelor in stupi de astia STAS ME sau Dadant.

BUNKA,sti bine ca pentru o "inmultire floare la ureche "nu ai nevoie de un model de stup tip Delon,ci de o regina de rasa perfect aclimatizata si neselectionata !


Poti sa tragi pe orice fel de larve..problema este cat de mare trebuie sa fie noua unitate biologica, cum este ea aranjata ca si forma, cate rezerve are si cat puiet gata sa iasa are, cata albina etc...corpul Delon modificat pe care-l voi folosi va fi perfect pentru crearea de noi unitati biologice perfect echilibrate.
Am mai scris..are echivalentul a 6 rame Dadant 1/1..daca-i oferi o matca simpla nu neaparat selectionata..una tanara, faci familie daca e format in mai-iunie..are timp sa-si mai construiasca inca 9 rame pentru un al doilea corp, are timp sa populeze bine 2 corpuri, are timp sa depoziteze in corpul superior 15-20 kg de rezerve..intra la iernat perfect fara prea mult ajutor, singura operatie pe care ar fi indicat sa o faca apicultorul este inlesnirea cresterii de faguri noi ridicand cate un cadru gol de jos in corpul superior populat pentru a facilita constructia si in acelasi timp mutarea unui fagure construit in corpul inferior..daca-i pui o galetusa cu sirop in cap e perfect!
Binenteles ca si pe orizontal se poate imparti o colonie in 3 obtinand niste roiuri pe cate 6 rame Dadant 1/1, insa prima mare deficienta este ca nu respecta tendinta de dezvoltare pe verticala a coloniei si vor aparea probleme la iernare din cauza ramei lungi.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 10 Feb 2013, 18:08

Pt cei care nu stiu despre ce-i vorba pot sa vizioneze filmele si pozele de aici http://www.pchelhom.ru/index/0-4 e vorba de niste rusi care folosesc un Delon modificat cu inaltimea de 108mm/corp.
Apoi se mai poate studia pe aici http://warre.biobees.com/delon.htm ...aici http://warre.biobees.com/delon.pdf
Asa arata..
Fişiere ataşate
swarm220609_stragglers_on_front_of_hive.jpg
warre1_eira.jpg
bearding_w2_from_sw.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 10 Feb 2013, 18:20

Dimensiunile unui corp pe interior sunt 30/30 cu 21,5cm inaltime..dar la inaltimea corpului s-au mai facut variatii, rusii au folosit corpuri mai mici de 108mm inaltime, acum este un grup de entuziasti si la noi care incearca ceva de inaltimea unui ME, eu personal voi merge pe o inaltime de 31cm pt un corp si o rama patrata.
Aia argintii sunt stupii folositi de rus, fagurele aceela este un fagure dintr-un Warre construit in unul din stupii unui coleg de pe forum...foarte frumos, de retinut insa ca rama Delon are un cadru de inox...corpul ala negru este un corp modificat de mine dintr-o lada Dadant.
Fişiere ataşate
ok_61342.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 10 Feb 2013, 18:34

Daca vreti sa va documentati serios despre Delon atunci trebuie sa cititi cu atentie argumentatia lui Roger Delon din acel PDF de pe Biobees !

Trecerea de pe stupii mari pe Delon se face cladind rame de Delon in interiorul coloniilor ...se pune un corp redus la 30cm sub un corp normal de Dadant sau ME, si se cresc central ramele mici intre doua rame de puiet capacit, odata cladite ramele se muta jos si se da urmatoarea la construit..este cea mai eficienta metoda de populare a unei ladite..daca se scutura albina se mai intampla ca roiul sa paraseasca lada dupa cele descrise de cei care au populat Warre.
Daca folosim corpuri reduse in lungime de 30cm la interior dar pastram latimea de 42cm-42,5cm exterior a lazilor mari atunci nu mai e nevoie de acea placa folosita pentru asezarea corpului mare peste cel mic ...se mai folosesc doar niste bucati de scandura late de 7-7,5cm care se fixeaza in fata si in spate sub corpul mare si atat..corpul mare se sprijina pe cel mic pe laturile laterale ale laditei mici.
Cam asta e !
Fişiere ataşate
transfer.jpg
garden_apiary_170409.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Trantorul@ » 22 Feb 2013, 21:33

Ceva ce pentru stationar merge perfect is gata numa 2 rame, cutiile urmeaza, sa se mai incalzesca putin ca nu l-am deschilotat pe mut inca; (mut = masina universala de tamplarie ) :lol:
Am facut ramele exact jumatate de dadant, au la interior :
- H 207 mm;
- l 262 mm; (cate 2 mm toleranta);

http://i46.tinypic.com/i4my44.jpg
http://i47.tinypic.com/2rmo4u1.jpg
http://i47.tinypic.com/2vl4f3p.jpg
http://i46.tinypic.com/15mb7ut.jpg

Mai am albine inca in 4 stupi de genul (cu rama mica) rama fiind ca cea construita din imagine. Le schimb ca nu ma dus atunci capul si cam ii de munca cand bag foitele , si cotele respective is ok .
Noile lazi vor avea la interior :
L - 33,8 cm
l - 38 cm
H - 25,2 cm
sau paici poate difera cativa mm , am calculat in mare.
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde cristi arad » 22 Feb 2013, 23:08

BUNKA scrie:Daca vreti sa va documentati serios despre Delon atunci trebuie sa cititi cu atentie argumentatia lui Roger Delon din acel PDF de pe Biobees !

Trecerea de pe stupii mari pe Delon se face cladind rame de Delon in interiorul coloniilor ...se pune un corp redus la 30cm sub un corp normal de Dadant sau ME, si se cresc central ramele mici intre doua rame de puiet capacit, odata cladite ramele se muta jos si se da urmatoarea la construit..este cea mai eficienta metoda de populare a unei ladite..daca se scutura albina se mai intampla ca roiul sa paraseasca lada dupa cele descrise de cei care au populat Warre.
Daca folosim corpuri reduse in lungime de 30cm la interior dar pastram latimea de 42cm-42,5cm exterior a lazilor mari atunci nu mai e nevoie de acea placa folosita pentru asezarea corpului mare peste cel mic ...se mai folosesc doar niste bucati de scandura late de 7-7,5cm care se fixeaza in fata si in spate sub corpul mare si atat..corpul mare se sprijina pe cel mic pe laturile laterale ale laditei mici.
Cam asta e !

am incercat sa obtin rezultate si am obtinut rezultate bune cu o rama de 37x19 cm interior ; lucrez cu ele in pat cald si rece, avand binenteles o iernare superioara (pe 2 corpuri) in pat cald; le exploatez si iernez ca si ME clasic caturile au pe interior aprope 41 cm latime cu 40 adancime si 22 inaltime adica 10 astfel de rame intr-un cat; mentionez ca au primavara o dezvoltare mai rapida ca ceilalti fiind in pat cald si caturile avand dimensiuni mai reduse, la culesuri trec in pat rece si merg asa; vis a vis de ME prefer ME pe 8-9 rame nu pe 10 dar asta este deja o chestiune de detaliu, ce-i important in schimb primavara devreme sa fie spatiu mai putin in lada, adica sa fie mai stranse; ramele modificate de mine sunt practice (intrucat practic pastoralul ), rezistente si asigura inca (nefiind tare ingustate) principiul de dezvoltare a puietului inconjurat de rezerva de miere care este de altfel necesara in golurile de cules;
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori