Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 11 Feb 2013, 16:34

jiji scrie:salut , l apis eu sant interesat de cum ai prins masa culisanta , cum ai prins rulmentii sa culiseze pe teava rotunda . pune te rog catreva poze si cu asta.


Salut Jiji..poti sa te inspiri de la masinile de marca..te uiti pe paginile de profil cu scule..poti sa "furi" multe idei de pe acolo!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 11 Feb 2013, 16:47

ionel07196555 scrie:
BUNKA scrie:Modificarea laditelor e simpla, desfac lazile pe diagonala si apoi ajustez, fac niste faltzuri si e gata treaba...iese cu imbinare pe faltz si in cepuri pe diagonale...o ciudatenie, dar sunt tzapene!! :lol:
Pe doua corpuri dezvoltarea ar arata asa ca in poza asta alaturata, si ar insemna echivalentul a 12 rame Dadant 1/1...

SALUT
SCUZE ca intru pe pagina ta :
ma framanta de anu trecut din primavara cind citeam de Layens si ma gandeam sa adaptez ceva ce am [ rama parti ] centrifuga remorca adica o cutie in care sa intre o rama cu H 30 si L 35 .
2 \ cu REGINELE noastre {maidaneze ] multi nu CUNOASTEM ce avem an lazi si te intreb MA intreb oare cu asa ceva putem avea monstri aceia de stup ce vedem DM SI la TINE LA JANES ....
si o sa mai vina si astia cu numaratu
pentru hoti { mai usor sa fure] SI multe avantaje


Merge sa-ti faci Layens cu foitza dadant pe verticala, folosesti aceeasi centrifuga!
Daca mergi pe Layens ..se pot face artificii la fel ca cu orice fel d stup sa ajunga mare ...problema e de management la stupii astia mari !
Merg si maidanezele, problema e cu roirea..trebuie tinuti in frau cu metoda..daca nu este selectie, si metode sunt!!
La Dan Margarit e putin alta mancare de peste..au cules continuu 3 luni la rapitza..asta conteaza enorm..la noi particularitatile de clima, flora culesuri (goluri de cules) fac treaba asta mai dificila insa se pot face familii tari pt valorificare salcam si tei..culesuri abundente, insa imediat dupa trebuie sparti, regine multe imperecheate etc, manopera multa, maiestrie...trebuie urmata tehnologia descrisa de A. Malaiu in Sporirea productiei de miere !
La astia cu numaratul poti sa-i incui...daca faci pavilion si pui urdinise de sus pana jos i-ai bagat in ceatza..zici ca ai unul cu 5 urdinise :lol:
Pe palet la fel..familii ajutatoare..se pot face manevre! O placuta la ... :lol: ma intelegi ..nu pot sa fiu explicit!!
Cu hotii e complicat...fura astia orice, delonul merge paletizat cate 4 pe palet, au stabilitate buna, sau pavilion/container...fiind inalti si fragmentati sunt mai greu de luat, la container poti sa incui cu lacat bagat in teava si pui si GPS pe el sa stii mereu daca si-a schimbat pozitia si il pui si in batatura unui om ca sa fii sigur!..altfel e bai, iti fura astia acuma si perna de sub cap cand dormi!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde ionel07196555 » 11 Feb 2013, 18:28

MULTUMESC
ca intodeauna scurt si la obiect
pentru numarat am trecut din toamna la lazi 5+5 cu cat 1/2 5+5 diafragma cu subar si sita voi popula gen roi la pachet cu F A si mult
sirop zahar invertit si sa vedem ce le va mai placea din sac .....am
zona numai la cultura mare RAPITA mustar SALCAM F. SOARELUI si tei
pastoralu aici { BARAGAN } e la putere dupa floare cand pleaca pastoralu raminem cu PRIGORIA si uni se pling de ce le raceste puetu.
TOT CE voi modific este sa maresc inaltimea ramei si sa scurtez leatul de sus .sper in cateva zile sa pun ceva poze cu ce am lucrat sa mai ne documentam de Layens si sa anbin ce am { DADANT 10 } si totul dupa un sezon verificat
multumesc anca odata de rabdare ....
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: BUNKA

Mesajde calin bondaru » 11 Feb 2013, 18:50

aceasta problema se poate rezolva cu multi etajat!
si aici sunt plusuri si minusuri.
am urmarit sa vad exact ce au de gand si totul merge ca la carte! in toamna gemul sa format in parte de jos si 1/3 din cel de sus; decembrie,ianuarie erau doar pe corpul de jos, de cateva zile au trecut la 2/3 din cel de sus!
Sus au intre 18 si 20 kg de miere. de specificat faptul ca am strans in toamna din fiecare latura cate o rama, deci din 20 de rame au ramas cu 15 ME plus hranitorul!
usor usor vad ca au dat drumul la motoare,in special cei mai buni, semn ca se apropie primavara!
Sper sa nu se insele ca anu trecut cand au inceput din ianuarie!
Bunkane la tine cum e?
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: BUNKA

Mesajde stupul » 11 Feb 2013, 19:23

BUNKA scrie:
stupul scrie:
BUNKA scrie:Ma aflu intr-un punct in care sa schimb macazul pe Delon e foarte oportun si nu ma mai intalnesc cu asta foarte devreme sper :lol: ...plus ca sunt absolut convins ca e o alegere mai mult decat desteapta sa abandonez Dadantul pentru totdeauna!
Imaginile astea imi amplifica entuziasmul...

Astia sunt 1/2 Delon.Asa vreau si eu sa fac cativa stupi, dar cu rame de lemn, fara nimic metalic si fara foita. Albinele cladesc la fel de bine si fara faguri artificiali.


Aha..daca le faci asa inguste e misto sa faci cadrul de inox, are doar 3mm si conteaza la suprafata de fagure si la trecerea de pe un corp pe altul..distanta de la fagure la fagure este mult mai mica daca folosesti inox de 3mm...e vb practic de spatiul dintre rame de 7mm, aia 3mm de inox si 1cm speteaza superioara..total 2cm..daca e totul din lemn se mai adauga ceva la lemn si se mai scade la suprafata de fagure.
Daca faci corpul mai inalt merge si cu lemn..sunt multe de luat in calcul..descapacirea de ex, ramele mici sunt capacite mai usor, se pot descapaci usor cu descapacitorul rusului cu abur, rama nu face burta ca nu e asa de grea cand se pune orizontal pe "masa" de descapacit...la ramele mai mari cum sunt ale mele cu lumina de 27/27cm se poate face un descapacitor vertical tot cu cutite cu abur...daca le punem orizontal pot sa faca burta si sa muste mai mult din fagure.
Daca le lasi sa cladeasca fara foitza sa pui stupii relativ drepti "la cumpana".
Succes!

PS..cand pui in practica fa cateva poze sa vedem si noi!

Vor fi fara cadre de inox, ci din lemn, fara leaturi in partea de jos si fara fagure artificial ( doar fasie sus). Ideea este sa fie usoare , fara metal. N-as vrea sa le fac mai inalte (devin mai grele). Aici avem si avantajul oferit de ME ( inclusiv metoda Demaree pentru crestere matci- eu numai in week-end am timp de ele). Descapacirea va fi tot cu furculita (deocamdata).Stupul trebuie sa fie perfect drept atunci cand nu se foloseste fasie de foita lipita de leatul superior ( ci se ascuteste leatul superior). Fagurii nu pot fi scuturati ci doar periati ( se rup usor )Pacat ca nu mai este nimeni cine sa fi pus in practica asa ceva. Va trebui sa cam inventez metoda de intretinere la ele. Ma gandesc ca iernarea se face pe 4-5 corpuri. De-acolo incolo va trebui sa vad la fata locului ce si cum. Poate ma ajuta cineva de pe aici. Orice idee este binevenita.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Feb 2013, 03:15

Stimulare de primavara a la Rusia http://www.youtube.com/watch?v=gXYAWxn0fhw
Presa faguri..ar merge facuta una cu celule de 4,9mm http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=pYC ... =endscreen
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Feb 2013, 12:57

Tot rusnacul ala..se vad si gaurile in corpuri ! ;) http://www.youtube.com/watch?v=gZtlLx-dY-w
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde cobi » 13 Feb 2013, 13:32

BUNKA scrie:Stimulare de primavara a la Rusia http://www.youtube.com/watch?v=gXYAWxn0fhw

Adi, tu chiar asa stimulezi primavara cu 4 kile puse o data? Vezi ca acolo este completare si este facut filmul spre toamna !

Si apropo, rusul este ucrainean :)

Sper ca nu iei mesajul meu ca un repros, dar multi incepatori si nu numai, iti urmaresc postarile... :)

Cu respect,

Cosmin
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Feb 2013, 16:10

cobi scrie:
BUNKA scrie:Stimulare de primavara a la Rusia http://www.youtube.com/watch?v=gXYAWxn0fhw

Adi, tu chiar asa stimulezi primavara cu 4 kile puse o data? Vezi ca acolo este completare si este facut filmul spre toamna !

Si apropo, rusul este ucrainean :)

Sper ca nu iei mesajul meu ca un repros, dar multi incepatori si nu numai, iti urmaresc postarile... :)

Cu respect,

Cosmin


Ma rog, ce-o fi el...dupa cum arata iarba as zice ca e primavara..si eu nu stimulez asa :lol: ..dar el se pare ca da..poate erau chele de mancare, e o explicatie posibila!
Pare foarte verde si proaspata iarba..la asta m-am uitat!
Si alea 4 pungi sunt golite treptat si poate fi ca o stimulare...si aia care dau in state galeata de 20 L primavara tot stimulare fac pt ca hrana aia se transforma in puiet, si o trag treptat!
La finalul iernii am dat si eu asa..sunt imagini pe forumul vechi...colonia nu mai avea rezerve si trebuia hranita..ce fac ma uit la ea cum da coltzu` sau ai dau ce are nevoie?
Sanatate!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Feb 2013, 18:39

Uite..eu le puneam direct pe rame cate 2 odata !
Se vede ca incepea sa se inverzeasca ..asa am banuit ca facea si ucrainianul asta, se vede ca are familii tari si m-am gandit ca avea o situatie similara cum am avut eu..colonii foarte tari care pe final de iernare ramaneau fara hrana!
Fişiere ataşate
ok_159959.jpg
ok_159959.jpg (17.08 KiB) Vizualizat de 9819 ori
ok_162606.jpg
ok_162606.jpg (28.05 KiB) Vizualizat de 9819 ori
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde proapis13 » 13 Feb 2013, 18:48

Vezi ca la ukrainean e vara in august si le baga 8 litri o data pentru fiecare cat :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: BUNKA

Mesajde nae » 13 Feb 2013, 18:58

Salut Bunka, pt captarea atentiei folosesc expresia ''3 galeti de albina'', ma uit la poze si ..n-or fi 3 dar 2 sunt .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Feb 2013, 20:30

nae scrie:Salut Bunka, pt captarea atentiei folosesc expresia ''3 galeti de albina'', ma uit la poze si ..n-or fi 3 dar 2 sunt .

Era chiar la sfarsitul iernii..era bine!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Feb 2013, 20:32

proapis13 scrie:Vezi ca la ukrainean e vara in august si le baga 8 litri o data pentru fiecare cat :!:
salve :D


N-am sesizat asta...la mine era la inceputul primaverii si tot cu pungute de astea umblam..ca deh..nu era sa le las sa dea coltzu!
Deci situatii in care se impune hranire l;a modul asta sunt!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde cobi » 13 Feb 2013, 20:48

BUNKA scrie:
proapis13 scrie:Vezi ca la ukrainean e vara in august si le baga 8 litri o data pentru fiecare cat :!:
salve :D


N-am sesizat asta...la mine era la inceputul primaverii si tot cu pungute de astea umblam..ca deh..nu era sa le las sa dea coltzu!
Deci situatii in care se impune hranire l;a modul asta sunt!


Daca dai un google translate pe comentariile de sub videoclip, o sa vezi ca nenea proapis13 are dreptate.
Dar, vrem sa avem o discutie constructiva... :) Si eu folosesc sistemul, dar numai la completare, ca la un stup puternic, pungile sunt luate f repede si astfel simularea, unde mai este?!

Personal, mi-ar fi placut sa continui cu mastodontii aratati mai sus, ca erau lucruri interesante; astept ME in lucru la tine, ca la restul "experimentelor", n-am raspunsuri. :)

Numai bine!
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Feb 2013, 20:50

Uite si la asta cata albinutza are.. http://www.youtube.com/watch?v=vS9_f3UyWv0
Uite si turte din miere facute de Alexey http://www.youtube.com/watch?v=xyIaeoW06FA
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori


cron