Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde ronin » 29 Mar 2013, 12:27

BUNKA scrie:
ronin scrie:
catalin.profiri scrie:bunka, stii cat costa o matrita de ceara cu 4.9 ?
Am povestit mult cu Livas in ultima vreme si la Delon voi avea 32-33mm intre centrele fagurilor (el are 33). Asta inseamna ca intr-un corp de 30x30 interior voi avea 9 rame nu 8 cate sunt in Delonul clasic. Mai ramane problema cu dimensiunea fagurelui de rezolvat.

Inca ceva:
Cat costa acel cadru din inox care se foloseste la rame? Ma gandesc ca daca as face rama clasica (insarmata si cu foita) ar fi mai
rezistenta si as fi si eu mai sigur in caz de pastoral.


Bara de inox de 3 mm costa cam 1 ron pe m iar la o rama pentru un corp standard Warre ar tebui cam 0.7 m.Sirma zincata de 3mm se gaseste in colac , la 6 ron/kg,(cam 18 m/kg) dar trebuie intinsa inainte de indoire.



Stii cumva si sursa de unde se poate cumpara..poate sunt interesati unii care merg pe rame ceva mai putin inalhttp://forum.stuparitul.com/posting ... =127944#te!
Salut!


Bara de inox gasiti la http://www.grantmetal.ro ,pretul de mai sus este mai vechi si fara tva, azi am sunat si de fapt ar fi cam 4.4euro/kg +tva, ceea ce duce cam la 1.3 ron/m.Sirma zincata se cam gaseste pe la toate depozitele de produse metalurgice.
Avatar utilizator
ronin
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2012, 10:19
Localitate: brasov

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde ovidiu_78 » 29 Mar 2013, 12:28

Intai ulei in si apoi vopsea,altii de pe afara ii mai si baga in parafina,atunci nu mai trebuie,dar si asa se vopsesc,e o protectie in plus,si daca folosesti si pe baza de apa....nu cred ca e ceva rau
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde cantemir » 29 Mar 2013, 21:21

ronin scrie:... azi am sunat si de fapt ar fi cam 4.4euro/kg +tva, ceea ce duce cam la 1.3 ron/m.

Inox-ul alimentar e 16E/ kg, pret final.
Inox-ul industrial e 11E/kg.
La 5,46E/kg, TVA inclus, nu stiu ce inox e ala...,ce sa zic...
Problema cu coroziunea apare la tratamentul cu acizi. Cea mai sensibila e sarma galvanizata ( de fapt zincul de pe ea)!
Eu am luat bare de sudura 3,2mmx1m.
10kg= 176m. Pret vreo 530lei, adus acasa! Suficient pentru 250 rame Alpin!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde ronin » 29 Mar 2013, 23:08

cantemir scrie:
ronin scrie:... azi am sunat si de fapt ar fi cam 4.4euro/kg +tva, ceea ce duce cam la 1.3 ron/m.

Inox-ul alimentar e 16E/ kg, pret final.
Inox-ul industrial e 11E/kg.
La 5,46E/kg, TVA inclus, nu stiu ce inox e ala...,ce sa zic...
Problema cu coroziunea apare la tratamentul cu acizi. Cea mai sensibila e sarma galvanizata ( de fapt zincul de pe ea)!
Eu am luat bare de sudura 3,2mmx1m.
10kg= 176m. Pret vreo 530lei, adus acasa! Suficient pentru 250 rame Alpin!


Sigur nu e alimentar dar daca nu rugineste e OK...Buna ziua,
Urmare a solicitarii dvs va transmit oferta pentru:
-Bara inox W 4301 diam.3 mm -pret 4,4 EUR/kg-stoc
Pretul nu contine TVA si se calculeaza la cursul BRD din ziua facturarii.
Cantitatea minima de livrare 1 bara.
Oferta este valabila 10 zile de la data prezentei, in limita stocului.
O zi buna,

Dir.Comercial
N.MOCANU
Tel : 021 220.31.10
Fax : 021 220.94.51
Mobil : 0720 077.994
office@grantmetal.ro
www.grantmetal.ro
Avatar utilizator
ronin
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2012, 10:19
Localitate: brasov

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 30 Mar 2013, 21:50

In continuare un alt film de vazut cu Dee si albinele sale in rolurile principale http://www.youtube.com/watch?v=imRT8wGe0uM
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 30 Mar 2013, 21:52

catalin.profiri scrie:Multumesc bunka pentru ideea cu holtzsuruburi date pe ambele fete. la asta nu ma gandisem.
Ovidiu, scuze ca intreb, la ce ar trebui sa ma uit in acele filmulete? nu stiu poloneza :( iar din ochi nu pot aprecia inaltimea ramelor.


Pe fatza /spate se dau normal..iar din laterale se da putin oblic surubul..tine foarte bine! ;)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 30 Mar 2013, 21:59

Bambucha scrie:
BUNKA scrie:nu da altceva pe ei decat ulei de IN sicativat.
Nu da vopsea, nu e bine !


De ce nu e bine cu vopsea?


Inchide porii si o sa vezi mult mai multi stupi vopsiti (mancati) de putregai decat din cei dati cu ulei si atat.
Eu am deja lemn de 8 ani in batatura care ...daca-ti trimit o bucata din el acum ca tot le tai si dezmembrez si reasamblez, si daca-ti zic cum le tin..sub cerul liber cu zapada pe ele, acum se dezgheatza si mustesc de apa...n-au treaba, sa vad eu o lada data cu vopsea cum rezista in conditii de astea.
Personal sunt convins si curiosilor sau necredinciosilor le pot trimite bucati din fostele mele lazi dadant...lemnul a ramas la fel de sanatos.

Asta e unul din lucrurile bune pe care le-am facut cand m-am ales cu stupi si albine...nu am dat cu vopsea ci cu ulei, o alegere stralucita !!
Stiu, stiu...pana nu vezi nu crezi ! :mrgreen:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 30 Mar 2013, 22:10

ovidiu_78 scrie:Intai ulei in si apoi vopsea,altii de pe afara ii mai si baga in parafina,atunci nu mai trebuie,dar si asa se vopsesc,e o protectie in plus,si daca folosesti si pe baza de apa....nu cred ca e ceva rau


Uleiul in mai multe straturi e ok pe exterior.
Parafinarea...nu as merge pe ea, daca tot suntem la stupul Delon si tindem catre natural..o sa eliminam tot ce poate contine pesticide si substante chimice periculoase.
Merge o ceruire pe interior doar cu conditia ca ceara sa fie 100% naturala si sa nu se fi facut tratamente (pe ea)...ceea ce nu prea avem, trebuie intai sa obtinem albina mica rezistenta la varoa si atunci o sa avem si ceara necesara crearii unui spatiu interior SANATOS.
Vopseaua o consider total neindicata la un stup...pt ca este expus permanent variatiilor termice si de umiditate, pt ca ploua pe ei si in timpul iernii lemnul trage apa pe interior , apa pe care nu o poate elimina in exterior prin pelicula de vopsea...asa se produce si cea mai rapida deteriorare a lazilor de obicei.

Eu de asta sunt aici..pt ca sa va spun ca eu sunt ala cu experimentele si daca pot sa va trimit o bucata dintr-un astfel de lemn ce mai vreti?...pe bune va convingeti daca vedeti cu okii vostri !
Lemn de 8 ani pe 9 de acum care a stat numai in ploi zapada, pe pamant pe iarba cu roua..numai asa, si protejati doar cu ulei pe ext si pe interior au fost parliti si probabil ceva ceara a mai intrat in ei de pe peretii lazii dar nu f mult!
Si asta e o treaba ca daca nu ma insel stalpii de lemn se protejeaza prin carbonizare inainte de a fi bagati in pamant...si rezistaaaa !!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 30 Mar 2013, 22:13

cantemir scrie:
ronin scrie:... azi am sunat si de fapt ar fi cam 4.4euro/kg +tva, ceea ce duce cam la 1.3 ron/m.

Inox-ul alimentar e 16E/ kg, pret final.
Inox-ul industrial e 11E/kg.
La 5,46E/kg, TVA inclus, nu stiu ce inox e ala...,ce sa zic...
Problema cu coroziunea apare la tratamentul cu acizi. Cea mai sensibila e sarma galvanizata ( de fapt zincul de pe ea)!
Eu am luat bare de sudura 3,2mmx1m.
10kg= 176m. Pret vreo 530lei, adus acasa! Suficient pentru 250 rame Alpin!



Atentie mare la acizi Cantemire...ai vazut filmul cu Michael Bush??
L-am pus ori aici ori la Celula naturala, o arma impotriva Varoa...zice multe , si interesante nea` Bush asta...le are !!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde ovidiu_78 » 30 Mar 2013, 22:30

Primele doua familii ce le-am luat de la Adi hodis,erau in caturi nevopsite ci doar cu ulei de in,si erau,super ok,si sunt inca si acuma,avea brau de-a roata caturilor si acolo era semn de umezeala,caci le-am dat jos si atunci am vazut,in rest erau super
si doamna aceea care e mama apiculturii sau cum ziceai,am vazut si la ea lazile vopsite,deci..... ;)
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde peterneamt » 30 Mar 2013, 22:41

Atenţie, fiindcă pe piaţă sunt şi produse gen: ULEI DE IN SICATIVAT, care nu conţin deloc ulei de in .
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde ves.lucian.zabrani » 30 Mar 2013, 22:43

si unde putem sa gasim ulei de in adevarat , fara sicativat ??? :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 30 Mar 2013, 22:44

ovidiu_78 scrie:Primele doua familii ce le-am luat de la Adi hodis,erau in caturi nevopsite ci doar cu ulei de in,si erau,super ok,si sunt inca si acuma,avea brau de-a roata caturilor si acolo era semn de umezeala,caci le-am dat jos si atunci am vazut,in rest erau super
si doamna aceea care e mama apiculturii sau cum ziceai,am vazut si la ea lazile vopsite,deci..... ;)


Eh..iti dai seama, fiecare face cum crede sau cu ce are la indemana..eu zic ce e mai bun!
Chiar daca e ud sub brausor lemnul nu e afectat..cum se uda asa se usuca si de putrezit nu putrezeste...eu de cand am vazut ce si cum cu uleiul asta am curajul sa las lazile oricum...sa vezi cum stau acum cu zapada pe ele, le las pe iarba verde, pe pamant..le uit cu saptamanile asa si nu au nimic...mai mult de atat nu cred ca poate fi mai ok.
Daca mai dai din cand in cand vara cate un ulei pe ele..n-au moarte!
Eu cu SICATIVAT am dat...e special facut pt protectia lemnului...cu de asta trebuie dat!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 30 Mar 2013, 23:10

BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde nepriceputeanu » 31 Mar 2013, 19:26

vorbesc si eu ca nepriceputu.
Am acasa dusumele in 2 camere,batute in aceeasi perioada de timp.Una am vopsito cealalta nu.Cea vopsita a putrezit.cealalta nu.Oricum cea vopsita a aratat mult mai bine o perioada de timp.
concluzia este cuprinsa in mesajele postate mai sus
sa aveti o zi buna
nepriceputeanu
 
Mesaje: 37
Membru din: 26 Iun 2011, 19:07
Localitate: Pitesti

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 01 Apr 2013, 02:20

nepriceputeanu scrie:vorbesc si eu ca nepriceputu.
Am acasa dusumele in 2 camere,batute in aceeasi perioada de timp.Una am vopsito cealalta nu.Cea vopsita a putrezit.cealalta nu.Oricum cea vopsita a aratat mult mai bine o perioada de timp.
concluzia este cuprinsa in mesajele postate mai sus
sa aveti o zi buna


Nu esti primul care a patit-o...la ai mei am avut ocazia sa scot doua astfel de dusumele care au fost date cu ceva care inchide porii si se pare ca au tras umezeala de desubt...s-au facut praf!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 67 vizitatori