Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cobi » 25 Oct 2013, 11:19

Cristi te-ai mutat in Canada sau somnul a devenit un moft pentru tine?! :)
Multumim.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 25 Oct 2013, 11:32

De câteva săptămâni trebuie să mă scol foarte devreme şi de dimineaţă îmi iau porţia de stupărit. Aseară am dat peste filme şi la prima ora le-am pus aici. Aceste filme aduc info suplimentară despre ce ne-a spus Dan Mărgărit. Într-un film îl vedem pe Dan Mărgărit cu mănuşi. Nu sunt albinele lui acelea.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde lucky5strike » 25 Oct 2013, 21:30

Am stiut de la bun inceput ca ala e partenerul lui.

Asta se pare ca e sistemul de lucru general in Canada. De fapt si filmuletele alora de prin State, in nord, bat in aceeasi directie, doar ca americanii sunt pastoralisti.

Ce sa mai, au cu ce!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Bambucha » 25 Oct 2013, 22:18

ma uitam la masinutele din back-ground, frumos... totul pus la punct si dus mai departe inca din anii '60 . Sa ajungi sa scoti 600 tone din 3 k familii trebuie sa transformi poteca in sosea! Bravo lor!
Sa tot mergi la servici cu un Dodge Ram de 6 litri chiar si la Vf Omu'. 8-)

"Wendell Honey is located in the heart of the Canadian Prairies. We are in the GOLDEN TRIANGLE (a phrase coined by a Saskatchewan beekeeper from outside of the Golden Triangle) where it is possible to consistently produce some of the largest pounds/hive averages in the world!"
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 28 Oct 2013, 08:31

Am primit de la dl Dan Mărgărit următorul e-mail ca răspuns la ce s-a scris în zilele acestea pe forumul apiardeal despre el.
Deși aici lucrurile au fost liniștite, ne privește pe cei care ne-am atașat de aceste filme.

Buna

M-am uitat zilele trecute pe forumul apiardeal si vad ca sunt doi trei care au facut o pasiune in a comenta tot felul de lucruri si de a le da anumite solutii care pentru oricine stie un minim de apicultura isi da seama ca asa ceva este o prostie. Am vazut ca am ajuns prin filmele mele sa subminez industria apicola romaneasca. La o astfel de afirmatie te intrebi daca tot ceea ce ai facut prezentand in limba romana un sistem de lucru pentru a ajuta pe cine vrea sa inteleaga ceva a meritat, daca nu cumva a fost o mare pierdere de timp . La o asa afirmatie pur si simplu nici nu incerci sa ai replica pentru ca nu faci alceva decat sa -ti pierzi mai mult timp. Ai dat de exemplu un stup care a facut 16 caturi si repede s-a facut o socoteala si a reiesit ceva de genul 320. Pai asta tine de ciclul primar in scoala atunci cand se calculeaza MEDIA ARITMETICA a mai multor numere. Atunci cand se calculeaza media anuala trebuie luati in considerare toti stupii nu numai catva care-ti plac. Oricum acele persoane care au nedumeriri legate de modul de dezvoltare a unei familii de albine primavara - toamna, au la dispozitie toata iarna sa se gandeasca si sunt convins ca vor gasii raspunsuri pentru ca au o imaginatie mai mult decat bogata. Mai mult decat atat se spune ca se face tot acest tam tam in numele protejarii celor care sunt la inceput in apicultura dar care ulterior sunt numiti pinguini. Eu unul nu o sa mai postez nimic si poate spre sfarsitul anului voi desfinta acest canal de youtube. Sper ca cine a vrut sa inteleaga ceva a inteles.
Am ajuns sa ma gandesc daca prin ceea ce am facut am ajutat sau poate mai mult am stricat pentru ca vad ca am inceput sa dezbinez acea familie a apicultorilor din Romania si nu acesta a fost scopul meu. Am spus ca nu trebuie sa fie nimeni de acord cu mine si accept orice contra argument atat timp cat acesta are minimum de logica si discutia se desfasoara intr-un cadru civilizat.
Se incearca sa se insinueze cum ca am face miere din zahar . Am spus ca operam cu tot cu nuclee in jur de 5000 de familii. Chiar crede orice om normal ca asa ceva este posibil sa punem galeti pe stupi ridicati la 2.5 - 3 metri. ....... Si mai mult decat ata chiar credeti ca a plouat cu prosti aici? Cine cumpara toata acea miere daca este contrafacuta ? Credeti ca atunci cand vindem miere, aceasta nu este verificata, chiar se crede ca stau timpitii cu banii la coada sa cumpere astfel de miere. In fiecare an avem controale de la CFIA care este Canadian Food Inspection Agency , chiar credeti ca si acolo sunt angajati tot timpiti.

Numai bine
Dan M

P.S. Am rugamintea de a posta emailul pe forum pentru cei care vor sa salveze ceva filme sa o poata face.

Multumesc
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Florin Dobre » 28 Oct 2013, 09:01

Mda...
Se pare ca unii nu au loc de Dan Margarit. Isi simt afacerile amenintate. Pinguinul trebuie tinut in ceata.
Dan Margarit a vrut sa impartaseasca romanilor cum se face apicultura profesionista in Canada. Nu a cerut nimic in schimb. De fiecare data a precizat ca unele lucruri se pot adapta si la noi, altele nu. Si fiecare vede, judeca si aplica sau nu ce se potriveste la noi.
Este comparat cu profu' online tocmai pentru a-l cobori in ridicol. Comparatia in sine este una ridicola.
Nu vinde roi, matci, cutii ori siroape. Asta li s-a parut jignitor. Cel mai grav lucru e ca filmuletele sale sunt vizualizate si apreciate.
Dau ochii peste cap cand pomenesc de productiile obtinute acolo.
O reactie similara a fost cand Pupemea a spus verde-n fata ce productii se pot obtine la noi. Toti au sarit la jugulara.

Parerea mea e ca Dan Margarit ar face o greseala sa dea inapoi pentru atata lucru. El a vrut sa aduca informatie care nu era accesibila masei largi de apicultori, poate doar unii aveau acces. A sterge filmele de pe youtube, ar servi tocmai acelora care vor sa tina pinguinii sub control.

p.s. Eu, desi sunt novice in domeniu, am inteles ca nu pot aplica sistemul aratat. Dar am bagat la cap foarte multe lucruri utile.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Dila Daniel » 28 Oct 2013, 09:02

Tot respectul pentru oameni ca el,care a dat dovada de un altruism mai rar intalnit.
Sa tina capul sus ca este un om de mare caracter!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde iunicu » 28 Oct 2013, 09:46

Respect si admiratie pentru omul Dan Margarit.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Jean Valjean » 28 Oct 2013, 09:52

Acum am vazut si eu comentariile de pe celalalt forum.
Cand mi se spunea despre persoanele care il comenteaza acolo pe Dan Margarit ca sunt de ultima speta nu credeam, puneam totul pe seama resentimentelor.
Acum am ajuns si eu la aceeasi concluzie.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde amadeusmbi » 28 Oct 2013, 10:14

Respect pentru domnul Dan Margarit.

Verificati-va arhiva de filme, pana acum sunt 82 de filme.
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde albinateob » 28 Oct 2013, 15:17

Care 82 ca eu nu am gasit decat 75 ?!?
daruind vei dobandi
http://teostupina.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
albinateob
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Feb 2011, 11:01
Localitate: Pitesti, jud. Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde sorinmob » 28 Oct 2013, 19:58

chiara asa .de unde 82.ai unele duble?.
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nae » 28 Oct 2013, 20:17

Pt Domnul Dan Margarit ___ sarut -mana .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde paul » 28 Oct 2013, 20:32

Hai sa fiu eu ... pe invers !
Zic si eu ca Marian Sima pe celalat forum, cum se explica totusi acel regres al populatiei ??? :o De la peste 3m de caturi in sezon la 2 caturi pentru iernare, ca la noi ??? :o In conditiile in care nu ajuta familiile cu puiet suplimentar ???
Va rog sa nu interpretati ... altfel ! E doar o ... curiozitate ! :roll:
Tot respectul pentru ceea ce face Dan Margarit !!!
LE ... nu sariti in sus ca mi-am asociat nedumerirea alaturi de una din nedumeririle lui ... Marian Sima !!! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde amadeusmbi » 28 Oct 2013, 21:03

Rectific, sunt 81 de filme (intradevar aveam unul dublura).
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde alt stupar » 28 Oct 2013, 21:06

Paul ;)
nu-ti asocia nedumeririle cu nelamuririle... respective, indiferent pe unde ar fi ele zgariate intru nemurire :lol:
Cum se explica totusi regresul populatiei la Carpatina de la un corp de Dadant plus vreo doua magazii negre de albina la inceputul florii-soarelui la cca 8 rame Dadant nici trei saptamani mai tarziu ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron