Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Layens + cat

Mesajde gica.mosu » 20 Oct 2013, 23:07

Mitica ,ac an totul e peeee invers???? din martie ....La mine am aranjat cuib la15 stupi si la 2 am revenit dupa 3 zile si am gasit ,faguri cu pinteni intre rame si propolis pus la loc(simt ele ceva).....nu-mi miroase a bine cred ca vom avea iarna deosebit de rece!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 20 Oct 2013, 23:08

salut dom' Mitica ! acum o saptamana am restrans cativa layensi dar nu am observat rame gaurite in partea de sus ! iata cateva poze !
Fişiere ataşate
Picture 001 (Copy).jpg
rama layens de iernare . Cam asa sunt 90 % din rame
Picture 004 (Copy).jpg
layens ce va ierna pe 6 rame
Picture 005 (Copy).jpg
familie layens ce va ierna pe 8 rame
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde gica.mosu » 20 Oct 2013, 23:17

Gabiii, ce vad eu acoloooo= scorbura copacilor 8-) ....CEI care au asa ceva si le mor stupiiii...sa se apuce de gradinarie :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Layens + cat

Mesajde teinegru64 » 20 Oct 2013, 23:32

gica.mosu scrie:Mitica ,ac an totul e peeee invers???? din martie ....La mine am aranjat cuib la15 stupi si la 2 am revenit dupa 3 zile si am gasit ,faguri cu pinteni intre rame si propolis pus la loc(simt ele ceva).....nu-mi miroase a bine cred ca vom avea iarna deosebit de rece!!!!

Mosule poate suntem noi mai prapastiosi.Dar treaba nu miroase bine.5-6 celule sa comunice pe ambele fete nu am mai intilnit....Exclud orice treaba mecanica deoarece nu i-am deranjat de la extrasul de la floarea soarelui.Si
sunt aproape trei luni.
Gabi ai bagat ceva la ei in toamna....Daca ai pompat nu esti dea-l nostru :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 20 Oct 2013, 23:46

la layensi am mai dat cate o rama dupa diafragma, unde a fost nevoie, la restrangere si atata tot dar la dadanti , la 50 % din ei a trebuit sa completez cu sirop ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde teinegru64 » 21 Oct 2013, 00:14

Banuiam eu ....De frica gaselnitii, sa nu zic de lene ca doar un lenes avem aici :) nu am redus cuibul de 12 rame, nici nu am luat caturile bazat pe siguranta stupului layens, .Culmea ca si acolo mai am cativa stupi de cateva tipuri care mi-au facut in ciuda cu organizarea lor ...cel putin doi ani nu aveau nevoie de prezenta mea prin preajma.Chiar mi-a parut rau ca am intervenit in organizarea lor.Sa mai zic ca era si un MER.?
PS.
Toti stupii au fost echipati ca pentru un cules principal.De asta pomeneam de doi ani. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Layens + cat

Mesajde ignatius » 14 Noi 2013, 02:29

va salut
S-a incheiat sezonul, vad ca nimeni nu mai spune nimic de layens, am recitit din nou cele 18 pagini, trebuie sa spun ca mai mult s-a discutat despre dimensiunea ramei si nu despre intretinrea albinelor pe stupi layens.
Cei care au layens sunt rugati sa intervina si sa descrie inca o data cum s-au descurcat anul acesta cu acesti stupi.

La cursul de apicultura s-a spus ca rama layens e foarte buna, dar in conditiile unei apiculturi moderne si intensive s-a ales rama dadant si datorita usurintei in manipulare si ca oricum nu e nevoie de o rama foarte inalta pentru ca este obligatoriu stimularea de primvara cu polen tocmai pentru intensificarea pontei la matca. Intr-o rama layens chiar daca mai are miere pe rame multi apicultori cred ca nu mai este nevoie stimularea de primavara.
Alt contrargument la curs este ca dadantul asigura o mai buna aerisire pt ca nu este asa de inalta.
alt contraargument-rama atipica pt constructie, mai greu de procurat.
Eu nu contrazic aici pt ca sunt Gica Contra ci de dragul retoricii si al discutiilor care sa conduca la cateva concluzii.
Sunt multe intrebari cu privire la intretinrea pe Layens, fara sa fi avut vreodata layens, putem afirma ca intretinerea nu difera cu nimic fata de un Dadant? Exista si aici aceleasi probleme- blocarea cuibului si intrarea in friguri?
Evident ca ma refer la layens cu 12 rame, minim, si cat. cu fagure de 20 cm inaltime.
Care sunt minusurile?
care sunt plusurile?
Va multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Layens + cat

Mesajde akmm » 14 Noi 2013, 10:11

Ma bag si eu in discutia asta.Ramele mele de Dadant, spre exemplu, sunt roase de albine la ultima sarma de jos, reducand practic inaltimea totala a fagurelui.Mereu am zis ca o rama mai inalta te-ar scuti de griji, ma intreb insa de ce si albinele nu gandesc la fel?
Sau numai eu patesc asta?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Layens + cat

Mesajde redoo » 14 Noi 2013, 10:26

akmm scrie:Ma bag si eu in discutia asta.Ramele mele de Dadant, spre exemplu, sunt roase de albine la ultima sarma de jos, reducand practic inaltimea totala a fagurelui.Mereu am zis ca o rama mai inalta te-ar scuti de griji, ma intreb insa de ce si albinele nu gandesc la fel?
Sau numai eu patesc asta?

Eu am mai multe tipuri de lazi,unele care nu prea au spatiu intre fund si rama...acolo toti fagurii sunt rosi iar pe la ceilalti am obsevat ca in general sunt rosi fagurii din centrul cuibului.Poate vor un acces mai rapid sau poate se evita o zona in care sunt prezenti anumiti curenti de aer?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Layens + cat

Mesajde ignatius » 14 Noi 2013, 11:31

Dogvet : sunt exact pe punctul de a cumpara un pavilion si am cea mai mare dilema a apiculturii, ce lada sa dezvolt?
Layensul are avantajul ca pe un pavilion , cu cabina pe mijloc si doua randuri , incap mai multi stupi Layens plus ca fiind putin mai inalt nu mai stai aplecat asa tare ca la dadant. Printre altele ma gandesc la Layens 16 rame pat cald si cat cu 10 rame de 20 cm inaltime a fagurelui, mi-ar intra pe pavilion 68 Layens plus ce ar mai intra pe randuri, faza e ca incep de la zero investitia, deci as lucra in serie mare, mai doar cativa ME si as vrea sa trec la scara mare.
dadantul 16 rame pat cald si cat 1/2 de 10 rame are avantajul ca e popular, rame stas, compatibilitate etc si slava domnului unii fac miere multa de zeci de ani .

e drept ca in calcule intra si ME si MER, dar mie frica, as merge pe ceva verificat pentru pavilion si pastoral, usor de manipulat si de intretinut. cea mai mare teama la dadant si Layens o am cu privire la vlocarea cuibului si desele interventii care trebuie sa le faci. La ME si MER nu apare acest dezavantaj.

Astept in continuare interventii cu privire la Layens +cat si nu numai. cu stima
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 15 Noi 2013, 11:48

pentru stuparitul semi-intensiv [sa zicem 300 familii productie], o chestie importanta la layens este capacitatea cuibului , adica echivalenta lui in rame dadant ! la un cuib prea mare , in sezon , se gaseste in cuib o cantitate prea mare de miere , miere ce ar trebui sa fie in caturi si de aici necesitatea de a extrage obligatoriu cuiburile ! asta inseamna manopera mai multa , lucrul incet pt ca trebuie sa fim atenti la matca si la un nr. asa mare de stupi randamentul scade f mult ! parerea mea este ca pt a folosi layens in stupine mari cuibul trebuie sa fie doar atat cat este necesar pt ponta unei matci medii +inca o rama, maxim doua pt pastura , dupa care gratia si caturile ! daca respectam asta , ne aflam exact in situatia exploatarii clasicului dadant + magazii dar avem fata de acesta cateva avantaje si anume cu aceeasi cantitate de miere lasata pt iernat se obtine primavara o familie mai dezvoltata , mai populata pe care la dadant o obtinem cu hraniri suplimentare si cu manopera suplimentara [deranj etc] ! in rest , intrarea in friguri si toate celelalte situatii aparute la dadant in timpul sezonului activ sunt identice !
astept si alte pareri vizavi de cele scrise de mine ! numai bine ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde teinegru64 » 15 Noi 2013, 19:58

Gabi atata timp cat am caturile pline e OK..Daca dispun de timp extrag si din cuib .Daca nu ....stiu ele mai bine decat mine ce au de facut .Miere sa fie.300 de layens ?...iti mananca urechile :D ....daca nu ai si vreo 300 de ME pentru pastoral.
Dogvet in urmatorii ani vei afla ca cea mai mare placere a unei matci intr-un layenns este sa ....ponteze in cat.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 15 Noi 2013, 21:57

dogvet scrie:Sal Gabi! Foarte corecta prima parte a concluziei enuntate de Gabi (aia cu cuibul),ce ma mira pe mine este cum ai ajuns la aceasta concluzie dat fiind faptul ca tu ai dimensiunile interioare mai mari decit mine ,este experienta verii ce a trecut sau o spui teoretic?La faza cu gratia nu sint de acord cu tine ,matca nu va urca sus,o spun din experienta cu stupii Me-8 la care cuibul are exact acelasi volum ca layensul pe 12 rame,iar matca nu urca.


salut !eu am rama de 30/40 iar la cuibul de 12 rame inseamna aproape 13 r dadant echivalent , ceea ce m-i se pare cam mult mai ales dupa ce am vazut vara asta cata miere se strange intr-un astfel de cuib layens ! ramele pt la anul le-am facut deja mai mici pe inaltime cu 3 cm deci au 30/37 cm si o sa le modific si pe cele cladite pe care le am [nu sunt multe , vreo 100] ! va ramane deci un cuib de aproape 12 r dadant echivalent , unde o sa fie si o rama claditoare[pe jumatate] ! si in cazul asta se poate considera cuibul prea mare si va mai fi nevoie de extras si din cuib cateodata dar reducand cu 1 rama din start am urcat 4kg in cat , iar la stupi multi conteaza ! despre gratie pot sa iti spun ca depinde si de care rame ai in cat adica daca ai catul cu rame mici de 16 cm matca ce va urca va oua moderat dar daca ai rame de 3/4 sau 1/1 in magazii matca va oua masiv acolo si cand vrei sa extragi te incurca rau si iti ramane de luat mai putina miere ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde LUCIAN AVRAM » 15 Noi 2013, 22:06

teiule , cate modele de stupi ai in ograda ? :)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 15 Noi 2013, 23:01

rame si mai mari ca ale mele are colegul vali cot si anume are 30/44 cm interiorul , cuib 12 rame adica 14 r dadant si el e multumit de rama si are destul de multi layensi ! eu am vazut la mine vara asta ca o matca f prolifica nu a trecut de 9 rame bune de puiet , rame de 30/40 , in conditiile in care eu am avut cuib echivalent 13 rame dadant ! deci un cuib de aproape 12 rame dadant este suficient, fapt constatat de mine si in stupii dadant pe 12 rame pe care ai am de la inceput de acum 3 ani ! pe de alta parte am avut anul asta si 8 dadanti pe 9 rame cu cat de 1/2 si 6 din ei s-au incadrat in capacitatea cuibului unde am avut cate 8 rame tepene de puiet si nu au urcat matcile in caturi iar ceilalti doi au ouat cate 2-3 rame in cat ! hai ca a inceput meciul :lol: !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde teinegru64 » 15 Noi 2013, 23:19

LUCIAN AVRAM scrie:teiule , cate modele de stupi ai in ograda ? :)

Crezi ca mai stiu? Vazandu-l pe Ignatius cum se framanta, astazi am mai facut unul(cam ce-si doreste pentru pavilion)La final incercand sa il adaptez si pentru exterior am realizat ca ii lipseste .....roinita.... pentru a fi clona...la o clona ,,celebra" :lol: :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori


cron