Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Layens + cat

Mesajde ignatius » 16 Noi 2013, 01:44

Am observat ca nimeni nu ia in considerare gratia haneman pentru stupul orizontal, adica gratia verticala. Cred ca dezvoltarea pe orizontala pana la un punct este foarte buna, dupa care putm pune un cat si sa lasam familia sa-si faca datoria pe verticala. Concret pentru un pavilion stupul pe 12 rame dadant sau Layens este mic, asa pe 16 rame lasam familia sa se dezvolte la maxim, cred ca toata lumea este de acord ca stupii orizontali fac albina multa, dupa care aproape de cules limitam matca in spate spre culoar cu gratia haneman. Atunci cand vom extrage si din cuib, din ramele dincolo de cuib, o facem fara grija pentru ca stima ca matca nu este in acea parte. In functie de dezvoltarea familei punem catul cu 10 rame. Cred ca folosirea gratiei haneman intr-un orizontal ar elimina multe din dezavantajele stupului orizontal.
Cu stima
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 16 Noi 2013, 09:50

cand vrei sa limitezi matca in spate , inainte de un cules, cum faci daca ai stupi multi ? iei fiecare stup rama cu rama , cauti matca si organizezi cuibul in spate ? e manopera multa si timp mult , mai ales pe pavilion !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 16 Noi 2013, 10:11

[quote="teinegru64"] .300 de layens ?...iti mananca urechile :D ....daca nu ai si vreo 300 de ME pentru pastoral.

salut teiule ! stiu ca ar fi buni vreo 300 de ME pt pastoral dar ''e grele rau'' caturile alea ! 300 de layensi verticali ? cred ca se intretin un pic mai usor decat 300 dadanti dar cine vrea mai mult , musai trebuie ME sau MER sau oameni mai multi la munca ! zi ceva de o configuratie optima la layens pt pastoral , la o stupina de 300 , adica ce fel de cuib [dar fara camera de vizita ca la pastoral nu are loc] , ce fel de magazii etc fiindca ai cea mai mare experienta cu layensii verticali ! te salut :D !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde proapis13 » 16 Noi 2013, 10:20

ignatius scrie: Atunci cand vom extrage si din cuib, din ramele dincolo de cuib, o facem fara grija pentru ca stima ca matca nu este in acea parte. In functie de dezvoltarea familei punem catul cu 10 rame.

Pai asta e munca de chinez;la un pavilon vba doctorului te apuca damblaua nu alta....
Sa nu mai patesti ca altii dinaintea ta mai bine mergi pe carari batatorite
la virsta ta in loc sa-ti usurezi munca te bagi singur in pamint
ia legatura cu kami si te va lamuri el ca nu e cum zici tu;a avut asa ceva pe autobuz daca nu ma insel
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Layens + cat

Mesajde ignatius » 16 Noi 2013, 18:46

salutare


Carari batatorite? As vrea si eu o carare batatorita
Spre exemplu aici in Vrancea 2 apicultori buni pe care ii stiu au 16 rame dadant +cat 1/2 pe 10 rame, in pat cald
M-ar tenta un ME dar nu e batatorit.
Batatorit - Layens 12R + cat cu fagure de h-20 cm are Dobre,stie cineva cum ii merge?
Multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Layens + cat

Mesajde dicu.ion57 » 16 Noi 2013, 21:17

ignatius scrie:salutare


Carari batatorite? As vrea si eu o carare batatorita
Spre exemplu aici in Vrancea 2 apicultori buni pe care ii stiu au 16 rame dadant +cat 1/2 pe 10 rame, in pat cald
M-ar tenta un ME dar nu e batatorit.
Batatorit - Layens 12R + cat cu fagure de h-20 cm are Dobre,stie cineva cum ii merge?
Multumesc

Domnule Ignatius o carare pe care eu ma batatorita multi ani de zile cu stupi mei orizontali cu cat o sa vii prezint in rindurile ce urmeaza.De la inceput mentionez ca nu mai folosesc acest tip de stup ,nu ca nu a dat randament ,ci din cauza stari de sanatate .Am trecut la pavilion ,sa nu mai am probleme cu incarcatul,dar paralel cu stupi orizontali cu cat ,mai intretineam si un nr de stupi verticali.O sa va prezint cum am lucrat eu cu acesti stupi si voi folosi termeni de exprimate ca si cind ia-si folosi acuma ca sa se inteleaga mai bine.Dupa cum se va vedea in foto ,stupul este impartit in doua,cu o diafragma etansa iar partea de sus a diafragmei este la nivelul parti superioare de sus a stupului,pentru a se putea lucra mai usor cind intervenim la stup.Eu am facut aceasta modificre di cauza ca nu am spatiu prea mare unde sa tin un nr mai mare de stupi,si atunci am zis sa incerc sa dau cutia in doua si in loc de o fam sa tin doua pe acelasi loc.,dar a necesitat sa-l dezvolt pe verticala ,si atunci am construit catul ,pe care l-am adaptat la dimensiunile stupului.Toate cotele la mine sint atipice ca nu toti stupi sint la fel si nu se potriveste de la anul la celalalt.Totul am transformat din mers,am modificat urdinisurile dar a meritat totul ca rezultatele au fost mult peste asteptari.Catul l-am facut sa se imbine cit mai bine cu stupul ,sa nu abia fante pe unde ar putrea trece albinele dintro parte in cealalta.Mi-am propus sa va prezint stupul de la populare pina la iernare asa cum am procedat eu.+
Fişiere ataşate
phpHqdO2SAM.jpg
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Layens + cat

Mesajde dicu.ion57 » 16 Noi 2013, 21:23

[quote="dicu.ion57"][quote="ignatius"]salutare


Carari batatorite? As vrea si eu o carare batatorita
Spre exemplu aici in Vrancea 2 apicultori buni pe care ii stiu au 16 rame dadant +cat 1/2 pe 10 rame, in pat cald
M-ar tenta un ME dar nu e batatorit.
Batatorit - Layens 12R + cat cu fagure de h-20 cm are Dobre,stie cineva cum ii merge?

Vedeti ce cutii sanatoase erau pe vremea aceia
Fişiere ataşate
phpUeZbcjAM.jpg
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Layens + cat

Mesajde dicu.ion57 » 16 Noi 2013, 21:29

Ramele se aseaza in stup normal numai ca diafragma desparte cele doua fam.
Fişiere ataşate
phpzNfu4tAM.jpg
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Layens + cat

Mesajde dicu.ion57 » 16 Noi 2013, 21:35

Fiecare fam are podisor separat ,ca atunci cind se intervine la o fam sa nu fie deranjata si cealalta.
Fişiere ataşate
phpXTG752AM.jpg
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Layens + cat

Mesajde dicu.ion57 » 16 Noi 2013, 21:41

Dupa ce ambele familii au populat ramele de jos punem catul.
Fişiere ataşate
phpzg73J8AM.jpg
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Layens + cat

Mesajde dicu.ion57 » 16 Noi 2013, 21:48

Catul trebuie sa etanseze bine ,ca si la stupi verticali.
Fişiere ataşate
phpfpXhWPAM.jpg
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Layens + cat

Mesajde dicu.ion57 » 16 Noi 2013, 21:57

Umplu catul cu rame ,adaugindule treptat dupa puterea fam.
Fişiere ataşate
phpu7kGp0AM.jpg
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Layens + cat

Mesajde dicu.ion57 » 16 Noi 2013, 22:07

In momentul in care doresc sa verific cuibul ridic citeva rame din cat,le pun intr-o ladita si verific fara a da catul jos.
Fişiere ataşate
phpAEYMXhAM.jpg
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Layens + cat

Mesajde topy » 16 Noi 2013, 22:09

gabi bee scrie:cand vrei sa limitezi matca in spate , inainte de un cules, cum faci daca ai stupi multi ? iei fiecare stup rama cu rama , cauti matca si organizezi cuibul in spate ? e manopera multa si timp mult , mai ales pe pavilion !



asta e partea cea mai usoara.cuibul il izolezi pe 10 - 12 rame...cat iti place.gratia o ai tot timpul in stup. ai urdinise la ambele capete.inainte de cules intorci stupul cu 180 de grade, deschizi urdinisul exterior si il inchizi pe cel de pe culuar.practic ai tras ghemul in spate fara sa atingi ramele. treaba asta poate sa o faca si un muncitor platit.nu are ce cauta in lada.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Layens + cat

Mesajde dicu.ion57 » 16 Noi 2013, 22:18

La capatul catului am decupat o bucata din leatul care sustine ramele ca sa pot scoate afara ramele de jos fara sa deranjez fam alaturata.Aceasta decupatura am facuto la ambele fam ca sa poata fi verificata individual fara sa dau catul jos.
Fişiere ataşate
phpAUrV94AM.jpg
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Layens + cat

Mesajde dicu.ion57 » 16 Noi 2013, 22:27

Dupa montarea catului folosesc pentru acoperire tot capacul stupului .
Fişiere ataşate
php9A7arbAM.jpg
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori