Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde peterneamt » 16 Dec 2013, 10:37

Un lucru foarte important este :dacă la data efectuării celor două tratamente mai aveai puiet în stupi...;dacă ai respectat timpul de aşteptare din prospect....:dacă stupii sunt bine făcuţi (etanşaţi ) cu fund ativarooa sau nu....etc.Dacă da, e bine şi aşa, dacă nu, mai sunt soluţii.....aici pe forum. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Iernarea albinelor

Mesajde kamy » 16 Dec 2013, 11:18

Peter,de 5 ani tratam stupii cu urdinisu deschis la recomandarea doctorului Egri din simleu silvaniei,daca tratamentele au fost valabile cativa paduchi ramasi in palma de puiet nu reusesc sa decimeze familia,riscu ar fi mai mare de a o trata si a o intoxica pe frig,asa ca rabdare si tutun pana la primavara cand reiei tratamentele sau daca ai 13 grade afara(temperatura sub care amitrazu e toxic)poti sparge ghemul cu o lingurita de miere cristalizata pusa deasupra ramelor si p-orma tratezi fara repercursiuni!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vio-trutza » 16 Dec 2013, 12:04

Tankard scrie:eu cred ca deasupra foliei nu este bine izolat, intra pe undeva aer rece care ajunge la folie si e normal sa faca condens,eu am observat condens la mine in zona aerisirilor din capac,le-am obturat etans si a disparut condensul.Eu de ex iernez toti stupii stil clopot, dar, am facut altfel in partea de sus: am pus carton deasupra ramelor,apoi o paturica deasupra cartonului si apoi folia care are rol mai mult de a opri aerul rece sa intre(capacul cu siguranta nu se inchide perfect...).

La lucrul acesta m-am gandit si eu. Este prima iarna cand iernez in acesti stupi.Cred va podisorul ni etansaza bine si nici polistirenul din podisor nu este taiat exact cat este podisorul. Am sa pun si eu carton si patura. iar apoi am sa pun folia .
Sanatate.
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 16 Dec 2013, 12:17

kamy scrie:13 grade afara(temperatura sub care amitrazu e toxic)

kamy, poti argumenta un pic?
Habar nu aveam. :shock:
Stiu ca sub 12 grade e doar ineficient tratamentul, albinele fiind stranse in ghem.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde kamy » 16 Dec 2013, 15:26

Florin Dobre scrie:
kamy scrie:13 grade afara(temperatura sub care amitrazu e toxic)

kamy, poti argumenta un pic?
Habar nu aveam. :shock:
Stiu ca sub 12 grade e doar ineficient tratamentul, albinele fiind stranse in ghem.

ghemu il spargi cu lingurita de miere dar baiu ca e toxic daca nu scot afara amitrazu!
intr-o vreme tratam cu fuvalinate,mai dadeam si la revizia dintre anotimpuri la fel e toxic pe frig!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Iernarea albinelor

Mesajde kamy » 16 Dec 2013, 15:31

nu e normal sa pozitionezi condensu deasupra cuibului,de aceea daca ai folie etansa pe stupi e bine izolata, altfel se formeaza gheata pe folie!
incercati sa puneti mana pe o folie izolata si una neizolata si o sa vedeti diferente de cateva grade bune si cu bataturile de la mana!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 16 Dec 2013, 15:50

Deci te referi strict la tratament facut in prezenta linguritei de miere. Doar acea lingurita de miere devine toxica?
Sau neputand sa ventileze(sunt in ghem) se impregneaza tratamentul in mierea necapacita?!
Multumesc!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Tankard » 16 Dec 2013, 15:55

saluatare,revin cu o intrebare ,la iernatul stil clopot,in momentul cand apare puietul sa zicem lunile ianuarie-februarie, cum este mai bine,sa inchidem sertarul/subarul de la fundul av sau sa lasam fundul gol?
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde janese » 16 Dec 2013, 16:08

Florin Dobre scrie:
kamy scrie:13 grade afara(temperatura sub care amitrazu e toxic)

kamy, poti argumenta un pic?
Habar nu aveam. :shock:
Stiu ca sub 12 grade e doar ineficient tratamentul, albinele fiind stranse in ghem.

varachetul se da cand in atmosfera sunt peste 12grc.nu are legatura cu amitrazul ca ar fi sau n-ar fi eficient,toxic sub aceasta temperatura.
treaba cu peste 12 grc: amitrazul provoaca dupa administrare o senzatie de ,,defecare",si albina iese afara din stup sa se usureze...si ca sa se intiorca in stup trebui sa nu inghete pe drum.
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Daniel_new » 16 Dec 2013, 16:39

Va multumesc tuturor pentru ajutor,am mai invatat cate ceva,sper sa nu am paduchi pe albine si sa fie doar o temere nejustificata iar legat de temperatura am inteles ca trebuie sa am minim 12-13 grade pentru ca albina sa zboare pentru a elimina fecalele si pentru a fi ghemul spart(desfacut). Dar cum as putea sa vad daca au intr-adevar paduchi? cand e o zi mai calda se mai poate umbla in stup si verifica asta? Eu stiu ca paduchii aia stau pe capul albinei si se vad cu ochiul liber,am dreptate? Oricum voi astepta vremea buna si ma rog la Dumnezeu sa-mi traiasca albinutele prin paza Lui mai mult decat prin stiinta mea ca apicultor. :cry: .Toate cele bune va doresc!
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 16 Dec 2013, 17:08

janese scrie:varachetul se da cand in atmosfera sunt peste 12grc.nu are legatura cu amitrazul ca ar fi sau n-ar fi eficient,toxic sub aceasta temperatura.
treaba cu peste 12 grc: amitrazul provoaca dupa administrare o senzatie de ,,defecare",si albina iese afara din stup sa se usureze...si ca sa se intiorca in stup trebui sa nu inghete pe drum.

Sa traiesti nea Eugen!
Multumesc!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Badea Alin » 16 Dec 2013, 22:45

gica.mosu scrie:
clabescu.marius scrie:Buna seara tuturor....am o dilema si nu stiu cum sa procedez.Am doua roiuri pe care le-am iernat impreuna intr-o lada orizontala fiecare restrans pe 4 rame.Astazi la mine au fost 10grade la umbra la soare erau aproape 17 si am aruncat un ochi la albinute...toate erau in regula ghemul la jumatatea ramelor si cu miere suficienta.Mi-a atras atentia unul din roii din orizontal care era exact la baza ramei sus, cu miere in fata si spatele lui,celalalt era exact ca toate familiile la jumatate aproximativ.Intrebarea mea este de ce sta asa si daca are legatura cu temperatura mai ridicata fiind perete comun.Tin sa precizez ca asa sa format de la inceput ghemul si miere a avut aprox.12 kg.


Marius stai linistit....afuma ciiirnatiii si cinta meldiea:impodobeste mama bradul :P Daca unul din aia doi moare eu iti da 4 in loc..Te bagi :?:
P.S-Aline iti multumesc ca ai sarit in ajutooor-mai SUPLINIT :oops:

cu plăcere;
eu cunosc mulți suplinitori care sunt mult mai buni decît titularii, însă au avut neșansa lor.
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 16 Dec 2013, 22:57

Daniel_new, daca reusesti sa vezi paduchii cu ochiul liber, e grav, ca inseamna ca infestarea este mare.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Daniel_new » 17 Dec 2013, 11:10

Nu spun ca i-am vazut anul acesta,poate,in nestiinta mea de apicultor cu putin peste nota 2 la cunostinte teoretice si practice,e posibil sa fi confundat paduchii cu altceva,ceea ce am vazut era un punct rosiatic-maroniu,rubiniu inchis as putea spune care era asezat exact pe centrul capului albinelor. Erau paduchi sau putea fi altceva? Polenul stiu cum arata,am vazut cum arata o albina iesita dintr-o floare si "vopsita " toata dar nu stiu sigur ceea ce am vazut cu exactitate pentru ca nu a fost cineva langa mine sa-mi zica: Iata PADUCHELE!!!! :geek: . Ma luminati si pe mine?
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde janese » 17 Dec 2013, 11:48

citeste ma,despre braula.
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 17 Dec 2013, 12:58

[quote="Daniel_new".....,in nestiinta mea de apicultor cu putin peste nota 2 la cunostinte teoretice si practice,e posibil sa fi confundat paduchii Ma luminati si pe mine?[/quote]
NU te poti numi apicultor daca-ti dai singur nota 2 la cunostinte teoretice si practice...cel mult posesor de stupi acuma iat in viitor de lazi goale
Pune mina si citeste Biblia APicultorului...daca nu stii ce-i aia vezi ca te-a trimis colegul akm la sursa
Nu inteleg cum unii dintre colegii nostri vin si scriu ca detin stupi si nu cunosc notiuni despre bolile si daunatorii albinelor
Sa ne anunti cind ai intrat in posesia cartii sau macar ai conspectat ceva din link-ul de mai sus
Apicultorul ce nu il are pe Ograda in ....ograda,pierde invatind din experienta....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori